Günlük Ne Kadar Protein Alınmalı?

Protein: Aminoasitlerin birbirlerine uç uca adeta bir zincir şeklinde bağlanması ile oluşmuş yapılara verilen isimdir.20 farklı aminoasit tarafından oluşturulan ve bu sebeple oldukça fazla çeşitliğe sahip bu moleküller hücre içinde hayati birçok fonksiyonu yerine getirmek ile sorumludur. Enzimlerin yapısına katılmak, hücre içi iskelet oluşturmak, hormon ve sinyal iletimi ile ilgili görev yapıları oluşturmak, hücre içerisinde genetiği oluşturulan materyali oluşturmak yerine getirmek ile sorumlu olduğu görevlerinden bazılarıdır. Proteinler vücudun inşası onarımı ve dokuların bakımıyla rol aldığı gibi hormon salgılanması, besin ve oksijen taşınmasında önemli bir rol oynamaktadır.

protein-yapisi

Günlük alım miktarını simgeleyen birim olan RDA, genel olarak birçok besin maddesinin etiketinde görülen, onaylanan ve tavsiye edilen değerlerin yüzde olarak verilmesi ile oluşur. Protein için RDA değeri kilo başına 0,8 gram olarak belirlenmiştir. Tabi bu egzersiz yapmayan ve yetişkin kişiler için geçerli değerdir. Bebekler ve çocuklar için bu değer hızlı büyüme nedeni ile iki katına veya üç katına kadar çıkmaktadır. Protein ihtiyacını hesaplarken günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı da önemli bir ölçüdür. Peki günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır? Sorunun cevabı için günlük kalori ihtiyacı hesaplama yazımızı keşfedin.

gunluk-protein-alimi

Egzersiz yapan kişiler için tavsiye edilen protein alımı düzeyi biraz daha fazla; Uluslararası Spor Beslenmesi Topluluğu sporcuları için günlük protein alımını kilo başına 1,4 ile 2,0 gram arasında belirlemiştir. Bu değer sporun tipi, şiddeti ve süresi ile ilişkilidir. Sporcular için örnek verilecek olursak; Dayanıklılık sporunda sporcuların kilo başına 1,0 ile 1,6 gram güç sporlarında kilo başına; 1,6 ile 2,0 gram, diğer sporlarda(basketbol, futbol voleybol, dövüş sporları) kilo başına sporcuların 1,4 ile 1,7 gram arasında protein almaları önerilmektedir. Protein alımı sırasında aşırıya kaçmamak gerekir. Aşırı protein alımı vücuda farklı şekillerde zarar verebilir: kilo alımı, bağırsaklarda tahriş, dehidrasyon, beslenme eksikliği kalp hastalıkları, böbrek problemlerine sebebiyet verebilir.egzersiz-yapan-kisilerde-protein-alimi

İlgili yazı:  Protein İçeren Besinler

Günlük protein ihtiyacını belirlediniz, şimdi sıra sağlıklı protein tarifleri hazırlamakta. Hemen protein ilaveli fincan kek ve yaza özel proteinli smoothie tariflerini inceleyin ve günlük protein ihtiyacınızı kendi hazırladığınız tariflerle karşılayın.

Fikrini paylaş