Hamile İken Güvenli Egzersizin 10 Kuralı

Hamilelikte egzersiz doğru yapıldığında oldukça yararlıdır. Hem anne hem bebek için rahatlamayı sağlar. Ancak oldukça hassas olan hamilelik döneminde güvenli egzersiz yapmak, hem anne hem bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Hayatınızın bu en heyecanlı ve bir o kadar stresli bu döneminde yaşam kalitenizi gebelik egzersizleri ile artırırken stres seviyenizi de düşürün.

hamile-egzersizleri
Doktorunuza danışmayı unutmayın.

Hamile iken güvenli egzersizin 10 kuralı içinde en önemlisi belki de budur. Doktorunuza danışarak egzersiz yapmanız, sizin için en doğru hareket olacaktır. Doktorunuz size neyi yapmamanız neyi yapmanız gerektiğini söylerken, sizin ve bebeğinizin sağlığı hakkında en doğru şeyleri söyler.

Su içmeyi ve yemek yemeyi unutmayın.

Normal bir insanın bile su içmemesi ya da yemek yememesi egzersiz yaparken risklidir, hamile olduğunuzda bu risk sizin ve bebeğiniz için daha da artar. Bu sebeple, nabzınızın düzenli yükselmesi ve serin kalmanız için su içmeyi ve sağlıklı olmak için yemek yemeyi unutmayınız.

hamile-iken-yapilabilecek-egzersizler

Kaslarınızı ısıtmayı ve soğutmayı unutmayın.

Egzersiz yapmadan önce kaslarınızı ısıtmamak ve egzersiz sonrası kaslarınızı soğutmamak kaslarınızın zarar görmesine sebep olabilir, bu yüzden egzersiz kadar kaslarınızı ısıtma ve soğutmaya da dikkat etmelisiniz.

Duruşlarınıza dikkat edin.

Rahme doğru akan damarları sıkıştırmamak ve damarlarınızın kan akışını azaltmamak için egzersiz yaparken pozisyonlarınıza dikkat etmelisiniz. Profesyonel birinden egzersiz açısından yardım almanız bu nedenle yerinde olacaktır.

hamileyken-nasil-egzersiz-yapilmali

Egzersiz seçiminizi iyi yapın.

Sizi ve bebeği zor durumda bırakacak, sağlığınızı tehlikeye sokacak egzersizlerden uzak durmalısınız. Hamile iken güvenli egzersizin 10 kuralı içinde en önemlilerinden bir diğeri budur.

Sınırlarınızı bilin.

Sağlıklı olmak, rahatlamak ve keyif almak için yaptığınız egzersizler ile kendinizi zorlamayınız. Çok yorulana kadar egzersiz yapmak, su içmeye ve yemek yememeye özen göstermemek sizi ve bebeği yarardan çok zarar olarak etkiler.

İlgili yazı:  Daha İri Kollar İçin Biceps Antrenmanı

???????????????

Doğru giyinin.

Rahat giysiler ve uygun giysiler giymeniz hem daha rahat hareket etmenizi sağlayacak hem de bebeğin fazla ısınmasını engelleyecektir.

Yavaş yavaş hareket edin.

Yavaş hareket etmeniz özellikle kan akışınızın değiştiği hamilelik döneminde sizin için yararlı olacaktır. Bu şekilde baş dönmesi ve göz kararması yaşamazsınız.

hamilelikte-egzersiz

Bir arkadaşınız ile egzersiz yapın.

Hamile iken güvenli egzersizin 10 kuralı içinde en eğlencelisi budur, böylece hem arkadaşınız ile keyifli vakit geçirebilir hem de zorlandığınız durumlarda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Tadını çıkarın.

Hazır mısınız? Hadi resimli anlatımla temel gebelik egzersizleri ile başlayalım! Hem hamileliğin hem de egzersizlerinizin tadını çıkarmayı unutmayın.

0 yorum

Fikrini paylaş