Evde Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Alman Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilmiş bir kronolojik hareketler sistemi olarak tanımlanır. Pilates’ de amaç; zihin ve beden bütünlüğünü bir araya getirmektir. Bunun için; karın ve sırt bölgesi güçlendirilerek, yaş ne olursa olsun sağlam bir iskelet yapısı ve kas sistemi oluşturulur. Bugün Joseph Pilates’in geliştirdiği 500’e yakın kontrollü hareket bulunmaktadır ve bu hareketler sürekli uygulandığında, sağlıklı ve fit vücutlar oluşur.

evde-pilates

Pilates’in hareket dizilimine bağlı kaldığınız taktirde evde pilates uygulamak mümkündür. Ancak burada en önemli nokta; başlamadan önce mutlaka bir uzman doktor tarafından duruş analizi yapılarak, varsa duruş bozuklukları tespit edilmeli vücudun pilatese uygun olup olmadığı öğrenilmelidir. Aslında pilates, en iyi bir uzman antrenör eşliğinde, size özel bir program çıkartılarak uygulanır. Ancak buna vaktiniz yoksa, daha basit hareketlerle evde de uygulanabilir.

pilates-nasil-yapilir

Evde pilates yapabilmek için yoga matından daha kalın bir mindere, bir pilates topuna ve pilates bantına ihtiyaç vardır. Bir ayna karşısında çalışırsanız, yapılan hareketlerin doğruluğu daha iyi görebilirsiniz, çünkü pilates hareketleri doğru yapılmazsa hiç bir önemi kalmaz. Önceden seyrettiğiniz pilates videosu veya katıldığınız dersten öğrendiklerinize göre hareketlerinize başlayabilirsiniz. Ancak yine de evde çok zor hareketleri, tek başına uygulamamanız gerekir. Önce 10 dakika ile başlayan ders, ilerleyen günlerde 30 dakikaya kadar çıkabilir.

Eğer ilk kez plates yapacaksanız, evde tek başına pilates yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

1 yorum

  1. Melis Reply

    Pilates gerçekten çok zevkli ve rahatlatıcı bir egzersiz. Seviye ilerledikçe kas direnciniz de artıyor ve günlük yaşama etkisini belirgin bir şekilde hissediyorsunuz.

Fikrini paylaş