Adidas 3D yazıcı ile üretilen yeni modelini tanıttı

Spor perakendesi alanında dünyanın en büyük oyuncularından olan adidas tamamı 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilen ilk spor ayakkabısını satışa sunmaya hazırlanıyor.

3D baskı teknolojisini sıradan cihazlardan 200 kat daha hızlandıran Carbon firması ile yapılan ortak çalışma sonucunda ortaya çıkan ürün #futurecraft etiketi altında tanıtıldı. Tasarımından üretim sürecine kadar farklı detayların paylaşıldığı video ise Carbon youtube hesabı üzerinden yayınlandı: 

3 boyutlu yazıcılar ile daha önce de tekstil ve spor ayakkabı modelleri üretildi. Futurecraft konseptinin farkı ise ilk kez bu yöntemin bir seri üretim sürecinde kullanılmış olması. Videoda ürün geliştirme sürecinde kullanılacak malzemelerin dayanıklılık ve esneklik testlerinden geçirilmesi de dikkat çekiyor. adidas gibi bir markanın yeni teknolojileri kullanırken ürün kalitesinden ödün vermemesi gerekir, bu nedenle her yönüyle kusursuz bir modelin ortaya çıkması hem markanın hem de sektörün geleceği için dönüm noktası olabilir.

adidas 3D Futurecraft 2016 yılında satışa sunulmuştu

Aslında adidas 2016 yılının Aralık ayında 3D Futurecraft adını verdiği bir konsept modeli satışa sunmuştu. Serinin bir üst versiyonu olarak görülen 4D Future craft Carbon üretim teknolojisinin gücünü arkasına alıyor ve daha detaylı model tasarımına imkan sağlıyor. Şimdilik Futurecraft serisinde Siyah ve Beyaz olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor.

Futurecraft 4D’nin katmanlar halinde üretilen sıvı reçine tabanı

Silikon Vadisi merkezli teknoloji şirketi Carbon sıvı reçine ile hazırlanan katmanları Dijital Işık Sentezi (DLS) adı verilen bir yöntem ile güçlendiriyor ve böylece uzun vadeli kullanılabilecek tüketim ürünleri üretilebiliyor.

adidas tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 sonuna kadar 4D futurecraft modelinden 100 bin çift üretilmiş olacak. Önümüzdeki ay ilk 300 çiftin üretimi tamamlanacak modelin hem alacağı yorumları hem de rakiplerden gelecek adımları merakla bekliyoruz.

İlgili yazı:  Türkiye'de Faaliyet Gösteren Protein Tozu Markaları

 

Fikrini paylaş