Aminoasit Kullanımı Hakkında Öneriler

Proteinlerin temel yapı taşı olan aminoasitler, özellikle spordan sonra kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Bu temel yapı taşları vücutta kas yenilenmesine ve büyümesine, büyüme hormonlarının salgılanmasına, dokuların daha hızlı yenilenmesine ve enerji üretiminin gerçekleşmesine yardımcı olurlar. Özellikle sporcular için aminoasit kullanımı kapsül şeklinde alınarak güç ve kilo kazanmak, enerji elde etmek bakımından önemlidir. Aminoasit türlerinde vücut tarafından üretilmeyen bileşenlerin alınması daha yararlıdır. Unutmayın, kaslarınız için gerekli olan bir besini almanın en iyi yolu, doğal gıdalardır. Aminoasit takviyeleri, günlük beslenmenizin yeterli olmadığı durumlarda tercih edilmelidir.

Aminoasitler yapılarına göre kasların, dokuların, bağların, tırnak ve saçların gelişmesinde ve büyümesinde oldukça etkilidir. Vücudun günlük aminoasit kullanımı ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç hap veya kapsül, toz ve sıvı formlarında üretilen aminoasit takviyeleri ile karşılanabilir. Hem fiyat hem de kullanım kolaylığı bakımından en çok tercih edilen tür tabletlerdir. Aminoasit tabletleri su ile alındığında hızlı bir şekilde kana karışır. Toz formunda üretilen ürünler de bir bardak su ile karıştırılıp alınmaktadır. Sıvı aminoasitler ise, diğer iki çeşide göre daha pahalı olmasına rağmen tadının hoş olması ve doğrudan kullanılabilmesi açısından tercih edilmektedir.

Aminoasit kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken, birlikte kullanılan ürünlerin niteliğidir. Bazı besin takviyeleri yoğunlaştırılmış formül ile tek başına kullanılmalıdır ve bu ürünlerin farklı gıda takviyeleri ile birlikte kullanılması hayati risklere neden olabilir. Bu nedenle aminoasit kullanmandan önce arkadaşlarınızdan değil, mutlaka kişisel antrenörünüzden ya da bir diyetisyenden bilgi almalısınız.

Aminoasit kullanımı oldukça dikkatle yönetilmesi gereken bir süreçtir. Supplement kullanımı ile ilgili medyada okuduğumuz üzücü haberlerin gıda takviyeleri içeriklerinden değil, bilinçsiz kullanımdan kaynaklandığını unutmayın. Ayrıca bazı aminoasitlerin kullanım sürecinde haftalık program uygulamak, kullanım dozunda aralıklar bırakmak gerekir.  Aminoasitler vücudun ihtiyacından fazla alındığında hem kas üretiminde gecikme hem de dolaşım sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle gündelik alınması gereken dozu aşmamak sağlık açısından önemlidir.

İlgili yazı:  Kas Yapmak İçin Hayvansal Protein Kullanmak Şart Mı?

Özellikle büyük şehirlerde gıdaların doğallıktan uzaklaşması ve besin kalitesinin düşmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenleri karşılamakta zorlanmasına neden oluyor. Bu nedenle aminoasitler, özellikle ortalama vücut aktivitesinin üzerine çıkan sporcular için önemli bir yardımcı olabilir. Aminoasitler bir nevi besin desteği üreten yapı taşları olduğundan bilinçli kullanıldığı takdirde önemli kazanımlar sağlar.

Fikrini paylaş