Antreman Öncesi Karbonhidrat Yüklemesi Nasıl Yapılmalı

Sporcular için Antrenmandan öncesi karbonhidrat yüklemesi yapmalı mı? Yapılacaksa da hangi zamanda uygulanması daha doğrudur? Öncelikle karbonhidrat yüklemesi yapmanın sebebi nelerdir? Bu doğrultuda diyete karar verilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü gereksiz yere karbonhidrat yüklemesi yapmak, enerji yerine kilo olarak geri döner.

kosu-karbonhidrat

KARBONHİDRAT YÜKLEME DİYETİNİ KİMLER UYGULAMALIDIR?

  Karbonhidrat yüklemesi, dirençli olmayı gerektiren, spor aktiviteleri sırasında performansı arttırmak ve yorgunluğu engellemek amaçlı yapılır. Son zamanlarda her ne kadar, bütün spor dallarında hatta günlük spor aktivitelerinde dahi karbonhidrat yükleme diyeti yapılması, gerekli olduğu savunulsa da asıl olan 90dk’dan fazla süren aktivitelerde, kros kayakçılarında, koşucularda kullanılması gereken bir diyet programıdır.

kayak-spor-antreman

 KARBONHİDRAT YÜKLEME DİYETİ NE ZAMAN BAŞLANIR?

90dk’dan daha uzun süren aktiviteden, yaklaşık birkaç gün öncesi başlanır. 1 hafta öncesinde karbonhidrat miktarı azaltılır. Karbonhidratın yanında alınan su miktarının da azaltılması gerekir. Yaklaşık 3 gün öncesinde başlanan karbonhidrat yükleme diyetinde, toplamda günlük alınan kalori miktarının yarısı oranında yüklenecek olan karbonhidrat miktarı, hesaplanır. Her kişide günlük alınması gereken kalori miktarı, farklılık göstereceği için kişiye özel hesaplama yapılır. Diyet esnasında kaslarda depolanan glikojen miktarı arttığı için kasların dayanıklılığı da aynı oranda artar. Antrenmandan önce karbonhidrat yüklemesi sayesinde, yorulmadan daha iyi performans sergilenmiş olur.

makarna-karbonhidrat

   Karbonhidrat, vücutta suyu tutar. 1gm karbonhidrat demek 2gm su tutması demektir. Diyet öncesi azaltılan su miktarı, diyet esnasında arttırılmalıdır. Karbonhidratlar tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kompleks karbonhidratları tercih etmektir. Şeker, çikolata, lokum, reçel gibi basit şekerler ağızda sindirime başlar ve çok çabuk kana karışır. Vücuttaki şekerin ani yükselmesine ve çabuk düşmesine sebep olur. Böyle bir durum yaşanmaması için, bileşik kompleks içeriğine sahip, karbonhidratlar tüketilmelidir.

Fikrini paylaş