Antrenmandan Önce Atıştırmak: Doğru mu Yanlış mı?

Siz de o boş mideyle spor yapınca yağ yakabileceğine inanan insanlardan mısınız? Tekrar düşünün! Egzersiz öncesi atıştırmalar, egzersizin kendisi kadar önemlidir! Şöyle düşünün; spor salonunda bir saatinizi terlemeyle harcıyorsunuz, kalori yaktığınızı hissediyorsunuz ve kalp atışlarınız hızlanıyor, kaslarınızı şekillendiriyorsunuz. Ancak eğer kaslarınızı yeterli şekilde beslemezseniz, herhangi bir sonuç göreceğinize inanıyor musunuz? Bu bir arabanın yakıtsız gitmesini beklemek gibidir. Yani çalışmaz!

Antrenmandan önce ne yemeliyiz sorusunu sormadan önce konuyu biraz geriden ele alalım. Öncelikle “kas nedir” ve nelerden beslenir sorusunun cevabını bulmak gerek.

Kas Nedir?

Kaslarınız, metabolizmanızın kaynağıdır. Daha fazla kas, daha fazla yağ ve kalori yakıp şekillenmeniz demektir. Proteinler de yağsız kas kütlesi yapmanızı sağlar. İstikrarlı bir şekilde iyi kalite protein kullanırsanız, yeni kaslar elde edebilirsiniz. Ancak söz konusu egzersize geldiğinde, tekrarlarınızı, yoğunluğunuzu artırmak ve kas kütlenizi ortaya çıkarmak için başka enerji kaynakları da bulmanız gerekmektedir. Güç antrenmanlarınız için enerji kaynağı olacak şey dendiğinde ise söz kompleks karbonhidratlara gelir.

Spordan Önce Ne Yenmeli

İşte size bazı iyi örnekler:

1 adet meyve – sabah egzersizleriniz için en iyi atıştırmalıktır.

1 elma, 1 muz, yarım bardak yabanmersini vb… egzersizden 15-30 dakika önce tüketilmelidir. Sadece enerji kaynağı değillerdir. Aynı zamanda zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve metabolizmanızı ayakta tutar.

Egzersizlerden 1-1.5 saat öncesinde tam tahıl yiyecekler

Yulaf ezmesi ya da en az 3 gr lif içeren iyi bir kalite sütlü soğuk kahvaltılık gevrek ya da 1 kaşık tereyağı ya da fıstık ezmesi sürülmüş yüksek lif içeren ekmek, sebze bazlı amino asit ve lif kaynakları bir sonraki tekrarınıza kadar iyi birer kombinasyondur.

Egzersizlerden yarım–1 saat önce, 1 yemek kaşığı bal ile yarım bardak yağsız yoğurt.

Bal size enerji sağlayan bir kaynak olmasının yanı sıra aynı zamanda antioksidan içeren mikro minerallere sahiptir. Yoğurdun şeker laktozu ise egzersizlerden canlı çıkmanız için sizi tok tutacaktır.

Bir yemek kaşığı humus ya da yoğurt ile yarım havuç ya da brokoli. Bu hafif karbonhidratlar 2-3 gram lif ve antioksidan içeren iyi birer kombinasyondur.

Egzersizlerden yarım-1 saat önce, 2-3 gram lif içeren 100-150 kalori fındık.

Unutmayın, kaslarınızı beslersiniz ve kaslarınız da yağ yakar. Kaslarınızı aç bırakırsanız vücut şeklinizi kaybedersiniz, yağları değil!

İlgili yazı:  Fitness ve Beslenme Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antrenmandan önce beslenme konusu yabancı kaynaklarda pre-workout nutrition olarak ifade edilir. İnternette benzer örnek menüler ve sağlıklı yemek tarifleri ararken bu anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz.

10 yorum

 1. adanacrossfit Reply

  antremandan sonra alınan protein tozunu sütle tüketin emilimi daha ağır olur böylece sindirim süresi boyunca kaslarınızı yavaş yavaş besler. Tabiki yağı az süt kullanmanız önerimdir genel olarak tüm ürünlerin yağlı olanlarından kaçının

 2. Kurtuluş Yİğit Reply

  spordan önce meyve diyorsunuz da ben ara öğün olarak meyve yediğimde sindirim sistemim aşırı hızlı çalışyor ve antrenmanda hiç rahat edemiyorum ayrıca özellikle meyve yediğim günlerde spordan sonra midemde bir yanma oluyor. acaba benim bünyemle ilgili bir durum mu yoksa genel olarak bir sorun mu var. Muz yine bir nebze ama elma şeftali vb yediğimde egzersiz performansım resmen düşüyor 🙁

 3. erdemtaylan Reply

  Hocam spordan 1 saat önce protein ağırlıklı bir ara öğün alıyorum yulaf ve kuşüzümlü bar ile 1 ölçek protein tozu alıyorum ama suyla. Sİzce doğru mu 6 aydır fitness yapıyorum aldığım kalori antrenman için yeterli olur mu

 4. ErgunYANIK Reply

  HOCam sa spor salonundaki antrenör antrenmandan hemen önce ara öğünü alabilirsin diyor. internette araştırığım kadarıyla spordan hemen önce yemek yemek kalp sağlığı için riskli yazıyor bu konuda ne dersiniz spordan en az kaç saat önce öğün alınmalı

  • Merhaba ErgunYANIK, Elbette sportif aktiviteden hemen önce alınan yüksek kalorili gıdalar önerilmez. Bu tür gıdaları genel beslenme düzeninden de çıkarmak gerekir. Spordan önce atıştırmak derken aktiviteden en az 30 dakika önce ve protein, karbonhidrat dengesi olan hafif bir ara öğün öneriyoruz.

 5. ferit güden Reply

  Hocam protein barlar zararlı diyorlar bu konuda ne diyorsunuz baya pratik oluyor antrenmandan önce. Bir de bu ürünlerde tavsiye edeceğiniz marka var mıdır protein bar konusunda teşekkürler

 6. Dekupee Reply

  Egzersizden 1-2 saat önce daima atıştırırım. Aksi takdirde kan şekerim düşüyor, antrenmanı zor bitiriyorum. Tabi atıştırmalık derken yağlı yiyecekler veya kolaya kaçmak için enerji barlar değil. Özellikle muz, bal veya kuruyemiş ile hazırladığım küçük bir öğün enerjimi topluyor, antrenman boyunca da dinç kalmamı sağlıyr.

 7. deliorman Reply

  yazı güzel de antrenmandan sonra ne yemeliyiz örnek bir menü de koysaydınız iyi olurmuş. sadece bilgi var ama pratik yok kardeşş

 8. RocketFitness Reply

  Antrenmana aç girmek faydadan çok zarar sağlar. Her zaman derim antrenmanda kas depolarınızı tüketirseniz yaptığınız sporun anlamı kalmaz… Hem antrenman öncesi ara öğünü, hem de antrenmandan 1 saat önceki ara öğünü doğru almak çok önemli. Vücut geliştirme prensibinin yarısı beslenme ise bu yarının en önemli parçası antrenmandan önce beslenmedir…

 9. etmiyar Reply

  antrenmandan önce atıştıracağım diye sağlıksız şeyler yiyeceğinize aç kalın daha iyi. spordan önce enerji versin diye yediğiniz çikolatanın kalorisini yakmak için ekstra 30 dakika cardio gerekiyor gerek var mı? bence yokk:)

Fikrini paylaş