Antrenmandan Önce Atıştırmak: Doğru mu Yanlış mı?

Siz de o boş mideyle spor yapınca yağ yakabileceğine inanan insanlardan mısınız? Tekrar düşünün! Egzersiz öncesi atıştırmalar, egzersizin kendisi kadar önemlidir! Şöyle düşünün; spor salonunda bir saatinizi terlemeyle harcıyorsunuz, kalori yaktığınızı hissediyorsunuz ve kalp atışlarınız hızlanıyor, kaslarınızı şekillendiriyorsunuz. Ancak eğer kaslarınızı yeterli şekilde beslemezseniz, herhangi bir sonuç göreceğinize inanıyor musunuz? Bu bir arabanın yakıtsız gitmesini beklemek gibidir. Yani çalışmaz!

Antrenmandan önce ne yemeliyiz sorusunu sormadan önce konuyu biraz geriden ele alalım. Öncelikle “kas nedir” ve nelerden beslenir sorusunun cevabını bulmak gerek.

Kas Nedir?

Kaslarınız, metabolizmanızın kaynağıdır. Daha fazla kas, daha fazla yağ ve kalori yakıp şekillenmeniz demektir. Proteinler de yağsız kas kütlesi yapmanızı sağlar. İstikrarlı bir şekilde iyi kalite protein kullanırsanız, yeni kaslar elde edebilirsiniz. Ancak söz konusu egzersize geldiğinde, tekrarlarınızı, yoğunluğunuzu artırmak ve kas kütlenizi ortaya çıkarmak için başka enerji kaynakları da bulmanız gerekmektedir. Güç antrenmanlarınız için enerji kaynağı olacak şey dendiğinde ise söz kompleks karbonhidratlara gelir.

Spordan Önce Ne Yenmeli

İşte size bazı iyi örnekler:

1 adet meyve – sabah egzersizleriniz için en iyi atıştırmalıktır.

1 elma, 1 muz, yarım bardak yabanmersini vb… egzersizden 15-30 dakika önce tüketilmelidir. Sadece enerji kaynağı değillerdir. Aynı zamanda zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve metabolizmanızı ayakta tutar.

Egzersizlerden 1-1.5 saat öncesinde tam tahıl yiyecekler

Yulaf ezmesi ya da en az 3 gr lif içeren iyi bir kalite sütlü soğuk kahvaltılık gevrek ya da 1 kaşık tereyağı ya da fıstık ezmesi sürülmüş yüksek lif içeren ekmek, sebze bazlı amino asit ve lif kaynakları bir sonraki tekrarınıza kadar iyi birer kombinasyondur.

Egzersizlerden yarım–1 saat önce, 1 yemek kaşığı bal ile yarım bardak yağsız yoğurt.

Bal size enerji sağlayan bir kaynak olmasının yanı sıra aynı zamanda antioksidan içeren mikro minerallere sahiptir. Yoğurdun şeker laktozu ise egzersizlerden canlı çıkmanız için sizi tok tutacaktır.

Bir yemek kaşığı humus ya da yoğurt ile yarım havuç ya da brokoli. Bu hafif karbonhidratlar 2-3 gram lif ve antioksidan içeren iyi birer kombinasyondur.

Egzersizlerden yarım-1 saat önce, 2-3 gram lif içeren 100-150 kalori fındık.

Unutmayın, kaslarınızı beslersiniz ve kaslarınız da yağ yakar. Kaslarınızı aç bırakırsanız vücut şeklinizi kaybedersiniz, yağları değil!

İlgili yazı:  Ekonomik Ve Etkili Vücut Geliştirme Programı

Antrenmandan önce beslenme konusu yabancı kaynaklarda pre-workout nutrition olarak ifade edilir. İnternette benzer örnek menüler ve sağlıklı yemek tarifleri ararken bu anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz.

Leave a Reply