Badem Sütünün Faydaları Nelerdir

Badem sütünün faydaları hakkında konuşmadan önce badem sütü üretimi hakkında bazı temel bilgilere yer vermek gerekir.

Badem sütü, bademlerin ıslatılıp blenderdan geçirilerek elde edilen ezmenin suyla karıştırılmasından elde edilir. Badem sütünün hazırlanışı sırasında isteğe bağlı olarak tatlandırıcı kıvamda bal, tarçın veya hurma da kullanılabilir.

Badem Sütünün Hazırlanışı

1 su bardağı çiğ bademi 3 su bardağı suda 6-8 saat kadar bekletin. Islattığınız bademlerin suyunu süzün ve bademler sıvı kıvama gelinceye kadar robotta çekin. Bir tatlı kaşığı bal, tarçın veya bir kaç hurma ilave ettikten sonra -isteğe bağlı- bir bez yardımıyla karşımınızı süzün. Buzdolabında 3 güne kadar bekletebilirsiniz.

Badem Sütünün Faydaları

Evde hazırladığınız badem sütünün yararları arasında ürünün laktoz içermemesi, besin değerleri bakımından zengin olması, antibiyotik veya katkı maddeleri içermemesi ve düşük kalorili olması sayılabilir.

Badem sütünün faydalarına detaylı bakacak olursak:

Laktoz içermemesi: Laktoz inek sütünde bulunan bir şeker türüdür ve bu maddeye alerjisi olan kişilerde karın ağrısı, hazım problemleri veya ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Badem sütü laktoz içermez ve laktoz alerjisi bulunan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Besin değerleri: Badem sütünde başlıca E vitamini, magnezyum, potasyum, lif ve kalsiyum bulunur. Ayrıca yüksek protein değeri de içeren badem sütü sporcular içinde önemli bir besin kaynağıdır. E vitamini badem sütü tüketen kişilerde antioksidan etkisi sağlar.

Badem sütünün faydaları arasında düşük kalorili olmasını da saydık. Bu nedenle kilo vermek isteyen veya vegan diyet uygulayan herkes badem sütünü tercih edebilir.

Peki badem sütü kaç kalori?

Bir bardak şeker içermeyen badem sütü 40 kaloridir. Bir bardak şekerli badem sütü ise 70 kaloriye denk gelir.

Badem Sütünün Yan Etkileri

Badem sütünün yararları dışında kişiden kişiye bağlı olarak bazı yan etkiler de görünebilir. Badem sütünün aşırı tüketimi tiroid büyümesi riskini artırıcı etkiye sahiptir. Tiroid fonksiyonu yavaş çalışan kişiler badem sütünü tüketimini sınırlamalıdır. 

İlgili yazı:  8 Maddede Kahvenin Spora Etkisi

Badem sütünün tadı ise bu sütü denemek isteyenlerin en merak ettiği soruların başında gelir. Badem sütü şeker içermediğinden tadı inek sütüne oranla daha tatsızdır. Fakat yukarıda yer alan badem sütü tarifi ve hazırlanışı başlığında verilen bilgilerdeki gibi hurma, bal veya tarçın ile sütünüzü daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

 

Fikrini paylaş