“Rutin Düşmandır!” Crossfit Efsanesi Büyüyor

İstanbul Crossfit

Vücudu farklı alanlarda geliştirerek bir bütün halinde forma sokmak. 2000 yılında hayatımıza giren ve bugün bir yaşam stili halini alan CrossFit antremanlarının temeli bu cümleyle özetlenebilir. Eğer uzun süre rutin programları uygulamaktan hoşlanmıyor ve egzersiz yaparken sürekli değişiklik arıyorsanız, Greg Glassman tarafından geliştirilen CrossFit uygulamaları tam size göre.

Glassman Crossfit uygulamasını şu cümlelerle tanımlıyor;

Et-sebze, fındık-fıstık ve diğerleri, biraz meyve ve azıcık da nişastalı yiyeceklerden tüketin. Şekerden uzak durun.

Aldığınız besinler genel olarak kilo almaya potansiyelinizi arıtan değil, yaptığınız egzersizleri destekleyecek türde olsun. Başlıca halter egzersizlerini yaparken, jimnastiğin temelleri olan barfiks, şınav, mekik, ipe tırmanma, takla, amuda kalkarak şınav gibi hareketlerde de ustalaşın.

Mümkün olduğunca tempolu ve sınırları zorlayıcı şekilde bisiklete binin, koşun, yüzün, kürek çekin. Haftanın beş-altı günü tüm bunları farklı versiyonlarla egzersizlerinize dahil edin. Rutin düşmandır.

Çalışmalarınızı yoğun ve kısa süreli olsun. Sürekli yeni sporları öğrenin ve yapın.

Farklı fonksiyonlara sahip egzersizlerin yoğun tempoyla birleşiminden oluşan bu dinamik antreman çeşidi geç de olsa Türkiye’de de birkaç temsilci kazandı. Dünya çapında çoğu ABD olmak üzere binlerce salonda uygulanan bu sistem içerisinde dayanıklılık, güç, esneklik, çeviklik, denge, koordinasyon, isabet, kuvvet ve hız nitelikleri eş zamanlı olarak geliştirilmeye çalışılıyor. Deyim yerindeyse “kusursuz bir sporcu” profili oluşturmayı amaçlayan CrossFit antremanları klasik yöntemlere göre daha kısa sürmesine rağmen çok daha yorucu olabiliyor.

İp atlama, barfiks, squat ve amuda kalkmanın aynı programda birleştiğini düşünün! İşte ideal bir CrossFit antremanı. Eğer bu heyecan verici deneyim sizin de ilginizi çektiyse, Türkiye’de CrossFit dersleri veren bazı salonların bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Not: CrossFit antremanlarının genellikle orta ve üst düzey antremanlar olduğunu ve profosyonel destek alınmadan uygulanacak egzersizlerin ciddi sakatlık ve yaralanmalara sebep olabileceğini de hatırlatalım.

CrossFit Pars

İlgili yazı:  Eklem Ağrıları İçin Egzersizler ve Önlemler

İstanbul / Küçükmece’de bulunan Crossfit Pars salonu Fonksiyonel Antreman yapısına uygun dizayn edilmiş çalışma istasyonları ve tek katlı geniş bir kapalı alan sunuyor. Kişiye özel ve günlük değişken antreman programları üreten salon üyelerine diyet programları da öneriyor.

CrossFit Balaban

İstanbul / Ataşehir’de yer alan ClossFit Balaban Salonu kişiye özel antreman seçenekleri sunarken eğlenceli vakit geçirebileceğiniz CrossFit Grup Dersleri imkanı da sunuyor. CrossFit uygulamalarında katılımcılar mutlaka oryantasyon sürecinden geçirilerek yoğun tempoya hazırlıklı hale getiriliyor.

CrossFit34

Plaka imgesinden de anlaşılacağı üzere İstanbul / Ümraniye’de bulunan CrossFit 34 de günlük değişken antreman programları üretirken, Facebook Sayfası üzerinden hazırlanan günlük WOD (Workout of the Day) programlarını da takipçileriyle paylaşıyor. CrossFit34 de üyelerine hem bireysel antrenörlük hizmeti verirken hem de daha önce düzenli spor yapmamış üyelerin programa alışabilmesi için rehabilitasyon uygulamaları düzenliyor.

Bir Crossfit antrenörü  müsün? Türkiye’de Crossfit programı uygulayan bir spor salonun mu var? Lütfen bu içeriğe yorum yazarak salon listesinin geliştirilmesine yardımcı ol. İstersen; FormMap üzerinden salonun için bir profil oluşturabilir ve tüm Crossfit severlere ulaşabilirsin.

Fikrini paylaş