Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır?

diyet listesi - diyet listesi oluşturma - diyet listesi nasıl hazırlanır

Diyetler genel olarak zayıflamak için yapılan etkinliklerdir. Diyet demek zayıflamak üzere beslenme alışkanlığını düzene sokmak ve dengeli beslenerek vücudun ihtiyacından fazlasını tüketmemek demektir. Birçok diyet herhangi bir listeye bağlı olarak devam edeceği için diyet listesi , diyetler için oldukça önemlidir. Diyet listesi hazırlamak üzere öncelikle hedeflenen kilo kaybı ve vücudun durumu ele alınmalıdır. Bu konuda yanlış bilinen bir konu az yemek yemenin doğrudan zayıflatacağıdır.

Zayıflamanın büyük bir kısmı beslenme düzenine bağlı olsa da bazı durumlarda az yemek yendiğinde bile kilo verilemeyebilir. Bu gibi durumlarda yapılan yanlış, diyet seçimine dikkat etmemek ve doğru bir liste hazırlayamamaktır. Doğru diyet listesi hazırlayabilmek için öncelikle vücudun durumu ve diyete başlanan güne kadar olan beslenme şekli ele alınmalıdır. Doğru diyeti seçmek kısa zamanda kilo vermeyi sağlarken yanlış bir diyete başlamak ve bu diyeti devam ettirmek durduk yere kendinizi sıkıntıya sokmak ve boşuna kürek çekmek anlamına gelecektir. Diyet listesi hazırlarken ilk olarak hedeflenen zayıflama boyutuna bakılır. Eğer birkaç kilo vermek istiyorsanız sadece düzenli beslenerek ve zararlı yiyecekleri tüketmeyerek bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Fakat istediğiniz şey aşamalar halinde kilo vererek zayıflamaksa seçmeniz gereken yol metabolizma eğitimidir.

Metabolizma her ne kadar insanın emri dışında da çalışmasını sürdürse de herkes vücudunu eğiterek metabolizmaya karşı koyabilir. Özellikle aşırı derecede fazla yemek yiyen kişilerin metabolizmaları düzenli olarak fazla yemek yendiği için bu tempoya alışır ve zamanla yeterli miktarda besin tüketilse de vücuda doyma hissini vermez. Böyle bir durumla karşı karşıya olan kişilerin düzenli olarak daha az yemek için çalışmaları gerekir. Ani olarak çok az yemek vücudun dengesinin bozulmasına ve sağlık problemleriyle uğraşmanıza yol açabilir. Bu nedenle sorun yaşamadan kilo vermek ve sağlık problemleriyle uğraşmamak için yavaş hareketlerle ilerlemek gerekir. Her geçen gün biraz daha az yemek tüketerek bir dönem sonra kısa sürede doyma hissini yakalayabilirsiniz. Eğer kendi iradenizle vücudunuza söz geçiremiyor ve bir plana bağlı kalmak istiyorsanız diyet listesi hazırlamanız gerekecektir. Diyet listesi hazırlamak vücuda, yaşa ve beslenme düzenine göre değişiklik gösterebilir.

Diyet Listesi Hazırlamanın Kuralları

diyet listesi - diyet listesi oluşturma - diyet listesi bayan

Diyet listeleri genel olarak öğünler şeklinde hazırlanır ve tüketiminde sınırlandırılmaya gitmeyen tek şey sudur. Bu nedenle çok sevdiğiniz yemeklerden uzunca bir süre ayrı kalabilir ve bu konuda ciddi anlamda zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer hem diyet yapmak hem de sevdiğiniz yemekleri de yemek istiyorsanız porsiyon ayarına dikkat etmeniz gerekir. Günlük öğünler arasında en önemli öğün kesinlikle kahvaltıdır. Kahvaltı vücudun gün içerisinde harcadığı enerjinin kaynağı olduğu için mutlaka yapılmalı ve aksatılmamalıdır. Diyet listelerinde de en zengin menü genel olarak kahvaltılar bulunur.

Bazı insanlar alışkanlık olarak kahvaltıda kahve içerler ve kahve içmediklerinde de bu durumu bir eksiklik olarak görürler. Kahve her ne kadar vücudun toksinlerini temizlese de zayıflamak isteyen bir kişinin tüketmemesi gereken bir içecektir. İçerdiği kafein maddesi kilo yapan maddeler başında ilk sıralarda gelir. Bu nedenle diyet listesi hazırlayan kişilerin kahvaltılarda kesinlikle kahve içmemesi gerekir. Bunun yerine bir bardak yarım yağlı süt ya da katkısız ve şekersiz meyve suyu tercih edilebilir. Böylece hem sağlıklı beslenilmiş olunur hem de kahveye nazaran daha fazla enerji alınır. Sabah kahvaltılarının bir diğer vazgeçilmezi de çeşitli sebze türleridir. Özellikle domates ve salatalık kahvaltı tabaklarında mutlaka olması gereken sebzelerdendir. Domates vücudun en çok ihtiyacı olan maddeleri içermesinin yanı sıra bir de sindirimi kolay olduğu için kalan enerjinin depolanması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Bilindiği gibi fazla kilolar depolanan maddelerden meydana gelir ve kiloları yok etmenin en önemli aşaması vücudun depolama yapmasına izin vermeden depoladığı maddeleri kullanmasını sağlamaktır. Bu da ancak sporla sağlanabilen bir durumdur.

Kahvaltı tabağı diyet listelerinin en çekici tabağıdır. Bu nedenle içeceği ve tercih edeceğiniz sebzeleri belirledikten sonra tabağa vücudun ihtiyacını giderecek enerjiyi alacağınız diğer besin maddelerini eklemeniz gerekir. Peynir ve zeytin kahvaltının vazgeçilmezleri olarak bilinse de diyet yapan bir kişinin tercih ettiği peynir ve zeytin özel olmalıdır. Peynir için tercihinizi yağsız, az yağlı ya da en fazla yarım yağlı olarak yapmanız gerekir. Tam yağlı peynirler diyet için uygun değildir ve vücuda fazladan besin maddesi vereceği için zayıflamanın önüne geçer. Kahvaltıda tercih edilecek zeytin de yağsız ve siyah zeytin olmalıdır. Özellikle yağlı ve tuzlu olan çizik yeşil zeytin tercih edilmemelidir. Bu zeytin hem vücut için fazlaca tuzlu hem de yağlıdır. Ekmek seçimini ise beyaz ekmeğe nazaran kepekli ya da çavdar ekmeği seçerek yapabilirsiniz. Diyet yapan bir kişinin en fazla tüketebileceği ekmek miktarı iki dilimdir. Bu da yalnızca kepekli ekmek tüketenler için geçerli bir kuraldır. Aksi takdirde daha az ekmek tüketmek gerekir. Kahvaltıya aşırıya kaçmamak suretiyle marul, maydanoz ve brokoli gibi bitkiler de eklenebilir. Bu bitkiler en çok enerji veren ve en kısa sürede sindirilen bitkiler olduğu için zayıflamak isteyen kişiler tarafından güvenle tercih edilebilir.

Diyet Listelerinde Öğlen Yemeği

diyet listesi - diyet listesi bayan - diyet listesi 2015

Öğle yemeği genel olarak gün ortasında yendiği için miktarı ve ağırlığı da ortada olması gereken bir yemektir. Öğle yemeği kahvaltı kadar zengin ya da akşam yemeği kadar hafif olmamalıdır. Öğle yemeği için diyet listelerine eklenebilecek en bilindik menülerden biri haşlanmış tavuktur. Haşlanmış tavuk yağ ile temas etmediği için sağlıklı bir besin maddesidir ve bir kişi bir öğünde yüz gram kadar tüketebilir. Bunun diyet için herhangi bir sakıncası olmayacaktır. Öğle yemeğinde sudan başka içecek tüketilmek isteniyorsa ayran tercih edilebilir. Ayranın en fazla yarım yağlı yoğurttan yapılması ve tuz içermemesi gerekir. Aksi takdirde tüketmemek daha faydalı olacaktır. Öğle yemeğinde menüye ek olarak üzüm ve salata tüketilebilir. Salata marul, maydanoz, lahana ve dereotu gibi bitkileri içerebilir, buna ek olarak domates de kullanılabilir. Diyet yapan kişilerin salata seçerken çoban salata ya da bu gibi salata türlerinden uzak durmaları gerekir. Bu tarz salatalar daha çok sağlık değil damak tadı için tüketir. Bu nedenle içerdiği besin maddeleri de ağır olacaktır. Öğle yemeğinde fazlaya kaçmamak koşuluyla makarna ve pilav çeşitlerinden biri de tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey bu tarz yemeklerin zeytinyağı ya da margarin ile yapılmamasıdır. Az tereyağı kullanılarak yapılan pilav ve makarna tüketilebilir. Buna ek olarak herhangi bir sos ya da katkı maddesi tüketilmemelidir. Öğle yemeğinde yenecek pilav ya da makarnanın maksimum beş yemek kaşığı kadar olması gerekir. Daha fazla tüketmek diyet için sıkıntı arz edebilir. Öğle yemeğinde bir dilim kepekli ekmekten fazlasını tüketmemek koşuluyla ekmek de yenebilir.

İlgili yazı:  Diyete Başlarken Yapılan 2 Önemli Hata

Diyet Listesinde Akşam Yemeği

sağlıklı diyet listesi - diyet akşam yemeği

Diyet listesinin son aşaması olan akşam yemeği diğer iki öğünden de daha hafif olmalıdır. Bu durum hem sağlık için hem de zayıflamak için şarttır. Akşam yemeği uyumadan en az dört saat önce yenmelidir. Uykudan önce yenilen yemekler vücuda zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Diyet listesinde akşam yemeği için en doğru tercihlerin başında çorba gelir. Çorba seçimini de lahanadan yana yapabilirsiniz. Lahana çorbası diyet yapan kişiler için en iyi tercihlerden biri olacaktır. Bu çorba hem oldukça besleyici hem de sindirimi kolay olan bir çorbadır. Eğer lahanayı direkt olarak tüketemiyorsanız kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Akşam yemeğinde çorbaya ek olarak, eğer öğle yemeğinde et ürünü tüketilmediyse balık tüketilebilir. Balık seçimini iyi yapmak ve pişirme seçeneklerine dikkat etmek gerekir. Yağlı somon ya da palamut gibi balıklar asla tercih edilmemelidir. Bunun yerine yağsız orta boy balıklardan bir tane buğulama ya da yedi sekiz adet hamsi buğulama yenebilir. Balık tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de balığın asla kızartılmamasıdır. Balık kızartıldığında içerisine yağı hapseder ve balığı yerken bu yağı da tüketmiş olursunuz. Bu durum zarar görmenize yol açar, diyetinize zarar verir. Eğer balık tüketmek istemiyorsanız herhangi bir sebze yemeğini tercih edebilirsiniz. Yemekler az yağlı ve bol sulu olarak yapılmalıdır. Sulu yemekler besleyici oldukları kadar da sindirimi kolay olan yemeklerdir. Bu nedenle akşam yemeklerinde güvenle tercih edilebilirler. Eğer akşam yemeği sizi doyurmuyor ve ciddi anlamda aç bırakıyorsa menüye bir de meyve çeşidi ekleyebilirsiniz. Bu meyve kış aylarında elma, portakal, mandalina ve nar olabilirken yaz aylarında ise yine elma, yarım dilim karpuz, yarım muz ve bir kivi olarak tercih edilebilir. Meyve sayesinde hem doyarsınız hem de vücudunuza daha çok enerji girer. Bu sayede hızlı yorulmadan ve acıkmadan işlerinizi halledebilirsiniz. Uyumadan önce yemek yenilmesi ne kadar zararlıysa su içmek o kadar faydalıdır. Sindirim sistemi uyurken yavaşladığı için sıvıya ciddi oranda ihtiyaç duyulur. Bu nedenle su içmek, özellikle diyet yapan biri için mantıklı bir seçim olacaktır.

Diyetin Tamamlayıcısı: Spor

diyet listesi nasıl hazırlanır - diyet spor programı

Diyet listelerine yazılmasa da yapılması zorunlu olan bir davranış daha vardır. Her ne kadar insanlar diyeti sadece az yemek ve beslenmeye dikkat etmek sansalar da spor tek başına bile zayıflamaya yetebilir. Kilolu ya da zayıflaması gereken kişilere bakıldığında genel olarak hareket etmeyen kişiler oldukları görülür. Tam olarak bu durum sporun zayıflamak için ne kadar önemli olduğunu anlatır. Spor yapmak metabolizmayı hızlandırır ve vücudun terlemesini sağlar. Terleyen vücut hem sizi rahatlatır hem de zayıflamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra spor yapmak demek aynı zamanda vücudu düzene sokmak anlamına gelir. Vücudunuzu düzene soktuğunuzda uzun bir süre boyunca sorun yaşamaz ve kilo almazsınız. Çünkü yediğiniz şeyler eritilir ve depo edilmesine de izin verilmez. Bu nedenle diyet yapan kişilerin diyet listelerine derhal sporu da eklemeleri gerekir. Sporun her çeşidi her insan için faydalıdır. En azından sabah ve akşamları yürümek, günlük egzersiz yapmak vücudun kendini tanımasını sağlayacaktır. Çalışmaya alışan bir metabolizma asla zayıflamaz ve sizleri yarı yolda bırakmaz. Bunun bir diğer anlamı da metabolizmanızın düzenli olarak çalışması ve yeğdiniz besinlerin hemen eritilmesidir. Yapacağınız günlük yürüyüş ve egzersizler bir dönem sonra vücudunuzun toparlanmasına, sarkan noktaların gerginleşmesine ve fit bir görünüm almasına yarayacaktır. Fit bir görüntü altına girdiğinizde yaptığınız diyet sonuç vermiş olacaktır. Bu nedenle diyet yaparak zayıflamak isteyen kişilerin mutlaka diyet listelerine sporu da eklemeleri gerekir.

4 yorum

  1. Selam,

    diyet programını kendimize göre özelleştirmemize yardımcı olduğunuz üzere, teşekkür ediyorum.

    • Sağlıklı diyet listeleri günlük hayatta yaşam kalitemizi artıran en önemli yardımcımız. Düzenli egzersiz ile birleştiğinde ise hızlıca form kazanmaya yardımcı oluyor. Yorumunuz için biz teşekkür ederiz 🙂

Fikrini paylaş