Doğru Diyet Nasıl Seçilir? Diyet Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Bir arkadaşınızın şöyle ya da böyle sonuçlar vadeden besin programlarını uygulamayı bırakın ve sadece size özel işleyen bir programa başlayın.

“Diyet nasıl seçilir?” sorusu herkesin dilinde. Her yıl bir arkadaşınızın arkadaşının, bir makalenin ya da televizyondaki bir ünlünün yeni beslenme yolları bulduğuna dair duyumlar alırsınız ya da şahit olursunuz. Hepsi de piyasaya “Bu yapacağınız son diyet” olarak çıkar. Hepsi kulağa sihirli gelir. Ancak hepsi de bir noktayı göz ardı eder: Diyet seçim kriterleri herkes için farklıdır!

Aslında oldukça basit; herkese uygun sadece bir çeşit beslenme türü yoktur. Böyle olsaydı beslenme ve diyetetik bölümlerine gerek kalmaz, tüm insanlık için tek bir beslenme reçetesi geçerli olurdu.

Diyet seçimi sizin hedeflerinize, aktivite seviyenize, vücut tipinize, genetiğinize ve daha birçok parametreye göre değişir. Bütün bu süslü diyet planları sizi gerçek hayattan alır ve ikili bir kampın içine sokar: düşük karbonhidrat ya da değil, ara öğünlü ya da değil, çiğ yemek diyetleri ya da değil… Kendilerini bu “değil” kısmında bulan birçok insanın besin planlarını sürekli değiştirmesinin nedeni ne? Merak edilen budur.

İnsanlar bu başarılı diyet planlarını denemiş ya da en azından çoğunu duymuştur. Yine de hepsi kare şekilli hayatlarını spesifik bir planın içine dahil etmek için sıkı sıkıya tutunur. Başarılı bir şekilde amacına ulaşan bu diyet yapanların ilk yaptığı şey, kendilerine ait besin planını oturtmak ardından sağlıklı yaşamın meyvelerini toplamaktır.

Kendi besinsel yolunuzu bulmak ister misiniz? besinlere olan yaklaşımınızı yeniden değerlendirin ve sürdürülebilir besin stratejisine odaklanın.

Doğru diyet seçimi için 8 öneriyi dikkate alın ve vakit kaybetmeden form kazanmaya başlayın!

 1. DİYET KELİMESİNİN EN DOĞRU ANLAMINI BULUN

Birçok insan diyet seçimi konusunda takıntılıdır. Diyet kelimesi daha çok “kilo vermek amacıyla kısıtlı yemek” anlamına gelmekteydi. Medya tarafından da yansıtılan buydu. Kendi beslenme felsefenizi yaratmadan önce, kelimenin bu negatif anlamlarından soyutlamanız gerekmektedir. Neden mi?

Kendinizi yemeklerden mahrum etmek, sizi önemli oranda strese sokar. Fareler üzerinde yapılan zorlayıcı diyet deneylerinde, farelerin stres hormon seviyelerinin arttığının ve davranışlarının depresyona girdiği gözlemlenmiştir. Fareler abur cubur yememenin stresiyle başa çıkamamışlardır. Bu size tanıdık geldi mi?

Yemeklere sınır getirmek gerçekten de olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. bu nedenle diyet için pozitif anlamlar bulmanız, spor salonunda ya da oyun sahasında performansınızın artmasını sağlayacaktır.

 1. UYGULAMAYACAK OLSANIZ BİLE, TÜM BESİN PLANLARINI ÖĞRENİN

Kalori cetveli içinde kaybolmak sizi telaşlandırabilir. Ancak meselenin özüne bakacak olursanız, aslında diyet programları arasında devasa farklılıklar yoktur. Sıra dışı diyetlerin dışında, birçok popüler diyet, düşük karbonhidrat, düşük yağ ve bol sebze ağırlıklıdır. Bu nedenle sürdürülebilir bir diyet planının yaşayabilmesi için şu ortak yorumlara bakalım:

 • Gerçek besin değeri olan besinleri tüketin. Seçeceğiniz her diyet haklı olarak işlenmiş gıdaları yani abur cuburları yasaklar. Neden mi?
 • Her diyet planı, vücudunuza giren besin bakımından artı değer yaratmak için uğraşır. Bu da uzun vadede size güçlü bir vücut ve zihin sunar.
 • Diyetler doygunluk seviyenize ve yiyecek alımınıza yardım ederler. Daha kaliteli besinler daha iyi doygunluk seviyesi demektir. Çünkü bunların hemen hemen hepsi lifli gıdalardır.
 1. YEMEK YEMENİN YENİ YOLLARINI KEŞFEDİN

Diyet seçimi konusunda çok alternatife şahit olmuşsunuzdur. Bazen bu diyetler normlarından şaşar ve bilime meydan okuyacak şekilde olurlar. Veganlar vegan kalarak kas yapmaya çalışırlar. Bazıları günde iki öğün yiyerek fiziklerini şekillendirmeye çalışır. Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından bazıları ise oldukça yağlı besin yiyerek bunu yaparlar. Gördüğünüz gibi önünüzde çok fazla diyet alternatifi var.

Gün kaç öğün yenmeli sorusunun cevabı, basitçe tercih meselesidir. Ne sıklıkla yemek yiyeceğiniz gün içindeki programınıza göre değişir. Eğer aç değilseniz kesinle zorlamayın. İsterseniz her saat başı küçük öğünler halinde yiyin, isterseniz hepsini bir anda. Bu size kalmış.

İlgili yazı:  Spordan Önce Ne Yemeli - Nasıl Beslenmeli

Kimse sindirim sisteminizi sizden daha iyi bilemez. Vücudunuzu dinleyin ve nasıl hissettiğinizi sorun. Vücudunuzun açlık sinyallerine karşı duyarlı olun ve uzun vadede başarıyı yakalayın.

 1. EKSİK YÖNLERİNİZİN FARKINA VARIN

Kendinize devamlı “şekeri ve gereksiz şeyleri kesmeliyim” demek sizi konsantrasyondan uzaklaştırır. Kötü yiyecekleri boykot etmeniz belki de diyet performansınızı artırmak için yeterli olmayabilir. Bazen en büyük açlık düşük motivasyon ve düşük enerji seviyesidir.

Dünyanın en popüler diyetlerinde, vitamin D ve E, krom ve iyot eksikliği gözlenir. Bu da bize her planda her zaman bir açıklık olduğunu gösterir. Kendinizi belli bir kalıba sıkıştırmak yerine,  vücudunuzun hangi yönlerden eksik, hangi yönlerden fazla olduğunu değerlendirin ve bu yönlere odaklanın.

Normal bir beslenme planınız neye benziyor? Uzman bir diyetisyene yemek planınızı götürün ya da online olarak yemek planınızı bir forumda yoruma açarak eksikliklerinizi bulun. Herkes için tek mükemmel diyeti savunan biri yerine, kendinize ve yediğiniz besin türlerine göre kendi besin planınızı oluşturun.

 1. VÜCUT TİPİNİZE UYGUN YİYECEKLER TÜKETİN

Şunu asla unutmayın: Siz, bir kar tanesi kadar eşsizsiniz.

Birçok insan vücut tipine göre ektomorf, mezomorf ve endomorf olmak üzere 3 kategoriye ayrılır. vücut tipinize göre yapacağınız diyet de farklılık gösterir. bu kategorilerin genel özellikleri ise;

 • Ektomorf: Hızlı metabolizma ve yüksek karbonhidrat toleransları vardır. yüksek karbonhidratlara daha eğilimli, protein ve yağlara daha ılımlıdırlar. Tipik olarak, zayıf, uzun ince bacaklı uzun mesafe koşucularının vücut tipidir.
 • Mezomorf: Bu 3 kategori içinde en dengelisidir. düşük yağ oranları vardır ve kas yapabilirler. Vücutları dengeli karbonhidrat, protein ve yağı sever.
 • Endomorf: Bu tipler daha çok yavaş metabolizmalı ve hem yağ hem kas oranı olan güçlü ağırlık kaldıranları andırır. Yüksek yağ, düşük karbonhidrat alımları vardır.

Bu kategorilere tam anlamıyla uyan insanlar azdır. Hatta insanlar genelde bu kategorilerin karışımı halindedir. Hemen bir vücut tipi testi uygulayın ve almanız gereken temel besinleri öğrenin.

 1. FİZİKSEL FONKSİYONLARINIZI DİNLEYİN

Vücudunuzun istemediği bir şey yediğinizde, vücudunuz bazen geç bazen de hemen tepki gösterir.

Kilo kaybı ve vücut kompozisyonu gibi göstergelere inanmanın yanı sıra, enerji seviyesi, ruh hali, iştah var vücut fonksiyonları gibi işaretlerin önemini kavrayın ve kısmi diyetlerin işe yarayıp yaramadığına bakın.

Eğer laktoz aldıktan sonra kendinizi kötü hissediyorsanız, yapmanız gerek süt ürünleri kullanmamaktır. Eğer düşük karbonlu diyetleri uyguladıktan sonra doğru hissetmiyorsanız, bir daha düşünün. Ancak ağır bir egzersiz sonrası bu hisleriniz varsa,  bunu diyet ile karıştırmayın. en az bir hafta kendinizi takip edin ve diyetinizdeki anormallikleri düzeltin

 1. KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER YAPIN

Tecrübelerinizden, kişisel veriler elde ettikten sonra, güçlü değişiklikler yapmak yerine küçük değişiklikler yapın. Bir anda birçok şey ile tanışmak ve birçok şeyi elemek neyin işe yaradığını neyin yaramadığını anlamanızı engeller.

Örneğin, düşük karbonhidratlı diyetleri ele alalım. Eğer günlük diyetiniz sonuç için %15’lik karbonhidrat oranı öneriyorsa, küçük artışlar yaparak bunu düzeltebilirsiniz. %15’lik karbonhidrat yerine bunu %25’e çıkarın ve bir gelişim görene kadar devam edin.

 1. SIK SIK YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPIN

Hayat kısa ve gün boyunca yoğun çalışma temposunda stres altındayız. Çocuğunuz oldu, yeni evlendiniz, finansal durumunuz değişti ve daha önce hiç kalmadığınız kadar stres altında kaldınız. Tüm bunlar beslenme planınızı yeniden düzenlemeniz ve diyet seçimini gözden geçirmeniz gereken durumlar.

Değişen onca koşula rağmen eski diyetiniz hala sizin için uygun mu?

Uzun vadeli bir diyet programında sadece yemeğin kendisini düşünmezsiniz. Etkili bir diyet hayatın her alanına etki eder bir yaşam tarzına dönüşür.

İnsanlar diyet programlarına kolay uyum sağlayamazlar. Ama en popüler diyetlerin çoğu uygulaması çok kolay bir diyet olduğu izlenimini verir. Bütün diyet programları bir plan dahilinde uygulanır ama her planın değiştirilebileceğini unutmayın.

Fikrini paylaş