Doğru Nefes Teknikleri

Çoğu insan, nefes alıp verme esnasında akciğerlerin sadece beşte birini kullanır. Doğru nefes alıp verme akciğerlerin kullanılmayan bölgelerini harekete geçirerek, vücuda daha fazla oksijen pompalar. Doğru nefes demek, akciğerlerin altında bulunan diyafram kasını, kullanmak demektir. Doğru nefes teknikleri ile hayatınızı, yenilemeye ne dersiniz? Yanlış duymadınız, yanlış nefes tekniklerini düzeltmenizi, daha sağlıklı ve zinde kalmanızı öneriyoruz. Önce kendi nefesinizi dinleyin, nasıl nefes alıp verdiğinizi gözlemleyin, doğrusu ile kıyaslayın ve hayatınıza geçirin.

DOĞRU NEFES TEKNİKLERİ NELER KAZANDIRIR?

Doğru nefes tekniği, sağlık kazandırır. Vücudun doku ve hücrelerine, yeterli oksijeni solumak bağışıklığı güçlendirir. Hastalıkları önler. Kas ve iskelet sistemine, gerekli oksijeni temin eder. Serotonin hormonu, harekete geçer. Kendinizi daha mutlu, daha pozitif hissedersiniz, olaylara ve hayata bakış açınızı, değiştirir. Kararlarınızı olumlu yönde etkiler. Ağrılar azalır, beyin daha çok oksijenlenir, sinir sistemi gelişir. Diğer ve hormon ve salgı bezleri de yeterli oksijen sayesinde normal işlevlerini, aksatmadan yerine getirir.

nefes-teknikleri

DOĞRU NEFES TEKNİKLERİ NELERDİR? NASIL UYGULANIR?

Diyafram kasını kullanarak nefes almak

 Doğru nefes teknikleri olarak ilk kural, karın kasını kullanmaktır. Diyafram kası olarak da bilinen karın kası akciğerlerin hemen altındadır. Bu demektirki, nefes almanızda burnunuzdan giren havayı derin soluyarak, karnınıza kadar hissetmektir. Akciğerler, en alt loblarına kadar harekete geçer. Bunu en iyi şekilde yapabilmek için elinizi karnınıza koyup, bu hareketi, günde 40 kere tekrarlayın, sonra kendiliğinden alışkanlığa dönüşecektir.

    İçinizden 4’e kadar sayarak, burnunuzdan alabildiğiniz kadar derin bir nefes alın.

    Sonra 6’a kadar sayarak, ağzınızdan nefesinizi yavaşça verin. Karın kaslarınızda, bu hareketi hissederek, uygulayın.

Yüzme Tekniği

 Yüzerken, nefes egzersizlerini uygulayın. Suyun yüzeyinde önce derin bir nefes alın, sonra başınızı suyun altında tutarak, yavaşça nefesinizi verin. Bu hareketi ritmik bir şekilde 10 defa tekrarlayın.

İlgili yazı:  Daha Sağlıklı Bir Cinsel Hayat İçin 10 Egzersiz Önerisi

Güç Egzersizi

 Dumbell kullanarak, nefes egzersizi yapabilirsiniz. Kaldırmadan önce derin nefes alın, aleti kaldırdığınızda nefesinizi tutun, sonra yavaşça hem aleti bırakın, hem de içinizde tuttuğunuz nefesi boşaltın.

Ritmik Jogging

Doğru nefes teknikleri olarak yorulmadan ritmik olarak yapabileceğiniz, bir diğer hareket ise Jogging hareketidir.

j-ting

Yürüyüş temponuzu yavaşlatın. Yürüme esnasında kollarınızı, yukarı kaldırarak nefes alın, sonra yavaşça nefesi verirken, kollarınızı da yanlara indirin.

Doğru nefes tekniklerini, her gün egzersiz olarak uygulamanız, belli bir süre sonra alışkanlık haline dönüşür ve bu güzel alışkanlık, hayatınızı olumlu yönde etkiler.

Fikrini paylaş