Düzgün Bir Karın İçin Pilates Hareketleri

Yaz yaklaştıkça karındaki fazlalıklardan kurtulmak, daha sıkı canlı bir cilt elde etmek için öneriler arar dururuz. Sıkı bir cilt ve fazlalıklardan kurtulmak deyince de aklımıza sıklıkla pilates gelir. Düzgün bir karın için hangi pilates hareketleri yapılabilir diye düşünecek olursak eğer belli başlı birkaç hareket çıkar karşımıza.

Getting fit can be tough: young women doing sit ups

Düz Bir Karın İçin 3 Pilates Egzersizi

  1. Hareketlerin bir kısmı ayakta yapılabilen hareketler iken bir kısmı ise uzanarak yapmayı gerektirir. Ayakta sırayla karnı dize çekme hareketi özellikle karnı çok iyi çalıştırır. Bu hareket sadece bacakları çalıştıran bir hareket gibi görünse de hareketi yaparken elinizi karnınıza koyarsanız demek istenileni daha iyi anlarsınız. Bacakların yanı sıra karın kaslarının kasılıp gevşemesini sağlayacaktır. Böylelikle karnınızı çalıştırabilirsiniz.
  2. Bir diğer hareket ise sırt üstü uzanarak yapılan bir harekettir. Düpedüz uzanılarak ayaklar birleştirilir ve aşağı yukarı kaldırılarak indirilir yavaşça. Bu harekette özellikle hareketin yavaş yapılması oldukça önemlidir. Bunun haricinde bir de sırtı üstü yatarken dizler kırık pozisyonda, eller baş altında veya ensedeyken hafif desteklenerek yapılan mekik hareketi ile karın kaslarının kasılıp gevşetilmesi sağlanır. Aynı pozisyonda iken eller vücudun yan kısmında tutularak, belden vücut sağa ve sola kırılarak elleri ayaklara değdirmeye çalışırsak bu şekilde de yan karın kaslarımızı çalıştırmış oluruz. Bu hareket özellikle bel oyuntusunu daha da belirginleştirebilir.
  3. Düzgün bir karın için hangi pilates hareketleri yapılabilir diye çok düşünmenize gerek yok. Biz size biraz daha zorlu ama çok etkili bir hareketi daha paylaşmak isteriz. Yine yerde yatarken ayaklarınızı birleştirerek 90 derecelik açı ile yere dik tuttuğunuz halinde ayaklarınızı dizlerden hiç kırmadan yavaşça aşağı indirirsiniz ve yine 90 derecelik pozisyona biraz belden zıplar gibi getirirseniz bu hareket sayesinde hem alt karın hem de üst karın bölgenizi çalıştırmış olursunuz.
İlgili yazı:  Pilates Egzersizlerinde Tekrar Sayısı Kaç Olmalı?

duz-karin-hareketleri-pilates

Genel şöyle bir toparlayacak olursak eğer düzgün bir karın için hangi pilates hareketleri yapılabilir diye çok düşünmeye gerek yok. Belli başlı hareketleri sizlerle paylaştık, bunların yanında bol su tüketir ve biraz da yediklerinize dikkat ederseniz, neden o karın baklavaları sizde de olmasın!

0 yorum

Fikrini paylaş