Egzersiz Rehberi

egzersiz-rehberi-site-cover

Hedefinize uygun tüm antrenman örnekleri Egzersiz Rehberi‘nde! İster çalıştırmak istediğiniz kas grubuna, ister aktivite türüne, isterseniz de zorluk seviyesine göre dilediğiniz egzersizleri seçin, uygulamalı anlatım ve görsellerle kolayca öğrenin, hemen form kazanmaya başlayın. Size özel öneriler, vücut geliştirme ipuçları ve kişiye özel program & tavsiye talepleriniz için hemen e-postanız ile kaydolun:

Mail adresiniz

Kayıt ve Kullanım Koşulları'nı okudum ve kabul ediyorum.


KAS GRUPLARINA GÖRE EGZERSİZLER

omuz-kasi-egzersiz-rehberigogus-kasi-egzersizlerikol-kasi-egzersiz-rehberisirt-kasi-egzersiz-rehberikarin-kasi-egzersizleribacak-kalca-kasi-egzersiz-rehberi


AKTİVİTELERE GÖRE EGZERSİZLER

agirlik-egzersizleri kardiyo-egzersizleri pilates-egzersizleri


Egzersiz Rehberi Facebook

Kas Gruplarına Göre Egzersizler Neden Önemli?

Vücut geliştirme sporu bir bütündür ve tüm kasların uyum içinde geliştirilmesi önemlidir. Durum böyle olsa da her antrenmanda bütün kasların etkili şekilde çalıştırılması çoğu zaman mümkün olmaz. Zaman ve enerji kısıtları nedeniyle vücut geliştirme sporcuları kas gruplarına göre egzersizler uygulayarak kaslarını ilgili gruplar halinde geliştirmeye başlamıştır. Egzersiz Rehberi içeriklerinde vücut geliştirme egzersizlerini kas gruplarına göre sıralayabilirsiniz.

Kas gruplarına göre egzersizler dendiğinde vücudun temel kas grupları olan omuz kası, göğüs kası, biceps ve triceps kol kasları, karın kasları, kalça kasları ve bacak kasları için seçilen egzersizler bir antrenman programı dahilinde uygulanır. Bu antrenman sisteminde alt vücut ve üst vücut kasları koordine edilerek çalıştırılır.

Uygulamada kas gruplarına göre egzersizler seçilirken genellikle hareketler günlere bölünür. Buna göre birer gün dinlenme arası verilerek haftada 3-4 gün egzersiz planlanır.

Aktivitelere Göre Egzersizler Neden Önemli?

İnsan vücudu kompleks bir biyolojik sisteme sahiptir ve yaşam kalitesinin korunması için günlük hayatta farklı formda egzersizlere ihtiyaç duyar. Aktivitelere göre egzersizler ağırlık egzersizleri, cardio egzersizleri ve pilates egzersizleri olarak 3 ana kategoride ele alınabilir. Egzersiz Rehberi platformunda yer alan egzersizler fitness, ağırlık kaldırma, pilates ve cardio prensipleri dikkate alınarak aktivite bazlı geliştirilmiştir.

Ağırlık egzersizleri dambıl, halter, cable curl veya ağırlık makineleri ile yapılan fitness egzersizlerinden oluşur. Bu egzersizler ile kas direncini artırmak, vücut geliştirme hedeflerine ulaşmak ve hacim kazanmak hedeflenir. Dambıl ile yapılabilecek egzersizlere göz atın.

Cardio egzersizleri ise insan vücudunun doğal formunu korumayı amaçlayan ve yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi aerobik kapasiteyi geliştirecek egzersizleri içerir. Cardio egzersizlerinde amaç vücut yağ oranını azaltmak, sağlıklı zayıflamak ve yaşam kalitesini artırmak olarak sıralanabilir. Vücut geliştirme sporcuları da ağırlık egzersizlerinin yanında cardio egzersizleri uygulayarak yağ oranını korumalıdır. Böylece dengeli bir gelişim sağlayarak fitness hedeflerine ulaşılabilir. Etkili cardio egzersizlerini keşfedin.

Pilates egzersizleri ise vücudumuzda ikincil kas grupları olarak ifade edilen destekleyici kas sistemini güçlendirmeyi hedefler. Ağırlık egzersizleri ve cardio süreci koordinasyon ve denge yeteneğini geliştirmekte yetersiz kalır. Vücuttaki tüm kasların bütüncül bir şekilde geliştirilmesi için fitness egzersizlerinin yanında haftada 1 gününüzü pilates egzersizlerine ayırmak her zaman yararlı olur. Pilates egzersizleri ile ilgili tüm detayları inceleyin.