Egzersizden Önce Tüketebileceğiniz 5 Süper Besin

Egzersiz yaparken vücudunuz enerjiye ve motivasyona ihtiyaç duyar. Egzersize başlamadan önce, genel kapsamlı bakacak olursak sağlıklı yağ grupları (hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, omega-3 kaynağı keten tohumu yağı, kanola yağı vb.), orta miktarda karbonhidrat ve protein içeren besinlerin tüketimi oldukça önemlidir. Sporcunun ya da kişinin boy/kilo/yaş ve antropometrik ölçümleri ile yapacağı egzersiz türü ve süresine göre beslenme şekli belirlenecektir.

Egzersiz öncesi mükemmel besin karışımını nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız, korkmayın! Aşağıda yer alan beş gıda içeriği ile mükemmel bir içecek hazırlayıp, terlemeye başlayıp elektrolit kaybetmeden, egzersizden önce tüketebilirsiniz.

MUZ

Muzu pek çok nedenden ötürü egzersiz öncesi bir alternatif olarak oldukça seviyoruz! Muz, vücudumuzda serotonine dönüşen triptofan aminoasidi ile doludur. Serotonin bizim vücudumuza mutlu titreşimler gönderen bir kimyasaldır. Vücudumuza enerji kazanımını sağlamada ilk sırada yer alan karbonhidratlardan zengindir. Şimdi neden muzun listemizin en başında yer aldığını daha iyi bir şekilde anlamış olmalıyız.

Sağlıklı karbonhidrat tüketimine meraklı mısınız? O zaman sizi antrenman öncesi karbonhidrat alımı başlıklı yazımıza alalım 🙂

YULAF

Yulaf için en gerçekçi bilgi, sindiriminin uzun zaman alıyor olması. Bu da bizler için antrenman sırasında uzun süreli enerji sağladıkları anlamına gelecektir. Yulaf egzersiz sırasında kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur, ki bu daima egzersiz süresince iyi bir durum olarak karşılanır. Kuru,süt ile ıslatılmış ya da pişmiş yulaf tercih edebilirsiniz. İki yemek kaşığı kuru yulaf veya bir su bardağının 1/4ü pişmiş yulaf egzersiz öncesi hazırlayacağınız içecek ya da shakelerin içerisine rahatlıkla eklenebilir. Yulafın en lezzetli hali için yulaflı yaban mersinli muffi tarifi tam size göre!

Elmalı tarçınlı yulaf tarifi tam bir süper besin

ELMA

Elma, kuersetin olarak bilinen en güçlü antioksidan etkiye sahip etken maddeyi içerir. Quercetin’in vücudumuzdaki ana rolü akciğerlere daha fazla oksijen sağlamak ve akciğer dokusunu onarmaktır. Bir egzersiz sırasında akciğer kapasiteniz artar ve daha fazla oksijen alırsanız, egzersize dayanıklılık gücünüz artmış olur.

İlgili yazı:  Süper Gıdalar Nedir? Her Hücrenizi Besleyecek 10 Besin

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

Eğer kilo kaybı sağlayabilmek için egzersiz yapıyorsanız, hindistancevizi yağı sizin için önemli bir bileşen olacaktır. Bu süper besindeki yağ asitleri, vücuttaki depo yağ ile mücadele ederek enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve metabolizmanızı güçlendirir. Egzersizden önce tüketeceğiniz shake içerisine hindistan cevizi yağı ekleyin, egzersiz süresi boyunca enerjinizi korumaya zihinsel performansınızı arttırmaya yardımcı olur. İki yemek kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır.

FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi hızlı ve kolaydır … sadece bir kaşık tüketmek bile glikojen depolarınıza yardımcı olup,egzersiz süresince destekler. Ancak egzersiz öncesi fıstık ezmesi yemenin en iyi nedeni, sağlıklı yağ asitleri ve lif ile yüklü olduğu için, tüm egzersiz boyunca kendinizi doygun ve enerjik hissetmenizi sağlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok çeşit fıstık ezmesi var, en güzeli badem yağı içeriklisi olabilir protein içeriği daha yüksek olacaktır. Hazırlayacağınız bu karışımın içerisine tüm bu dört besin içeriği ile beraber iki yemek kaşığı da fıstık ezmesi eklemeyi unutmayın! Fıstık ezmesinin, şeker oranına dikkat edin.

Beş besini bir arada karıştırıp güzel bir shake hazırlayıp egzersizden 1-2 saat öncesinde tüketebilirsiniz. Afiyet olsun, egzersiz/antrenman/müsabaka süresince güçlü tutsun 🙂

ezgi-ozturk-icon

 

Yazar: Diyetisyen Ezgi ÖZTÜRK

Yazarın tüm yazıları

0 yorum

Fikrini paylaş