Koşu Müzikleri İçin Liste Önerileri

Düzenli spor yapan hemen herkes, ikinci aşamada aynı sorunla karşılaşır. Doğru motivasyonu sağlayacak müzikleri nasıl seçeceğim? Öyle ya, akıllı telefonlarımızda onlarca müzik var. Fakat bir çalma listemiz yoksa, türden türe geçen şarkılar size enerji vermek bir yana motivasyonunuzu bile düşürebilir! Spor yaparken dinlenecek müzikler aslında başlı başına bir ilgi alanı.

Spor yaparken size güç verecek bir çalma listesi hazırlamanın püf noktalarını derledik:

Egzersizinize Uygun Bir Tempo Seçin

Koşu mu yapacaksınız? Zorlu bir fitness antrenmanınız mı var? Ya da dinlendirici bir pilates seansı mı? Her aktivitenin kendine has bir ritmi vardır. Koşarken, düzenli aralıklarla artıp azalan bir tempo, hızınızı belirlemenizde size yardımcı olur. Ağırlık antrenmanlarında ise tempo göz etmeksizin, sizi harekete geçirecek parçalar arasından seçim yapın. Tarz seçimi size kalmış ama tutarlı bir liste her zaman antrenman bütünlüğünü korumanıza yardımcı olur.

Ortalama Sürenizi Belirleyin

Antrenman sürenize uygun bir liste hazırlamak da motivasyonunuzu artıracak önemli etkenlerden. Böylece özenle seçtiğiniz tüm parçaları dinleyebilir, sırası gelmeyen parçalar için pişmanlık duymazsınız. 30 dakikalık bir koşu, 1 saatlik fitness ya da 45 dakikalık pilates dersi. Çalma listesi oluşturacağınız programlar size otomatik olarak toplam süreyi verecektir.

En İyisi, Sevdiğiniz Şarkılar

Şarkı seçiminde altın kural: Bildiğiniz, duyduğunuzda “işte bu!” diyeceğiniz, temposuna aşina olduğunuz parçaları seçin. Böylece bir şarkıyı ilk kez dinlemenin yaşatacağı belirsizlikten korunmuş olursunuz. Ayrıca sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste, size radyo dinliyormuş hissi verir ve her yeni ritm motivasyonunuzu artırır.

Hangi Programı Kullanmalı?

Çalma listesi oluşturmak için akıllı telefonlarda birçok alternatif var. Dilerseniz telefonunuzun müzikçalarında bulunan parçalardan bir çalma listesi oluşturabilir, ya da Soundcloud ve Spotify gibi online müzik dinleme uygulamaları üzerinden listeler oluşturarak tüm cihazlarınızdan listenize erişebilirsiniz.

soundcloud-spotify

Soundcloud ve Spotify

Temel Safinaz Sağlıklı Yaşam Platformu olarak biz de sizin için Soundcloud hesabımızdan koşu müzikleri, fitness müzikleri ve motivasyonunuzu artıracak çalma listeleri hazırlıyoruz. Her ay yenileri eklenecek listemizi takip edebilirsiniz. Eylül ayı için hazırladığımız Motivation Mix (09/2014) toplam 30 dakika uzunluğunda 7 şarkıdan oluşuyor. Soundcloud uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek Motivation Mixlerimizi dilediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

İlgili yazı:  Temel Safinaz HIIT Mix (2/15) Çalma Listesi

 

Fikrini paylaş