Evde Fitness Yaparken İzlememiz Gereken Sıra

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, kaliteli yaşama sahip olmak için önemli bir unsur. Sağlıklı bir vücut içinse düzenli spor yapmanız gerekir. Ancak herkesin spor yapmak için spor merkezlerine gidebilecek zamanı yok. Peki, bu durumda ne yapmalıyız? Spordan vaz geçemeyiz. O halde evde fitness yaparak istediğimiz sağlıklı vücuda kavuşabiliriz.

evde-fitness
Her konuda olduğu gibi sporda da uymamız gereken kurallar var. Evde fitness yaparken her hareketi dağınık bir biçimde yapmamalısınız. Sporun da uymanız gereken bir sırası var. Bu sıraya uyarak daha sağlıklı bir vücuda, ev ortamında da ulaşabilirsiniz. Peki evde spor yaparken hangi aletlere ihtiyacınız var? Evde fitness için ihtiyacınız olan spor aletleri başlıklı yazımızı keşfedin.

evde-basen-eritme-hareketleri

Evde fitness yaparken çalıştıracağınız ilk bölge, büyük kaslar denilen bacaklar ve sırt bölgelerini çalıştırmak olmalıdır. Ancak gün içerisinde çok fazla yürüyüp, çok fazla ayakta kaldıysanız o gün bacaklardan başlamayabilirsiniz. Çünkü gün içerisinde yapmış olduğunuz eforlarla yorgun düşmüş bacaklarınızı gereğinden fazla zorlarsınız, bu size verimli bir fitness egzersizi sağlamak yerine kötü bir egzersiz yapmanıza neden olur ve sakatlanma ihtimali doğurur. Bir diğer büyük kas grubu olan sırt bölgemizi de çalıştırabilirsiniz. Ancak iki büyük kas grubunu aynı anda çalıştırmamalısınız. Örneğin bacak çalışıyorsanız yanında kol çalışabilirsiniz. Ya da sırt çalışıyorsanız diğer küçük kas gruplarını birlikte çalıştırabilirsiniz. Zamanınıza göre bir fitness egzersizi yapmalısınız. Her gün aynı kaslarınızı çalıştırmayın. Özellikle büyük kas gruplarını en az kırk sekiz saat dinlendirmeye özen gösterin. Küçük kas gruplarını da yirmi dört ile kırk sekiz saat arasında dinlendirin. Kaslarınıza fazla yüklenirseniz sakatlanma ihtimaliniz de bir o kadar artar.

Egzersizlerin sırası tamam ise hemen resimli anlatım ile fitness egzersizleri başlıklı yazımızı keşfedin.

İlgili yazı:  Yağ Yakıcı Cardio Antrenmanı

fitness-egzersizi

Vücudunuza bir anda yüklenmeyin. Vücudunuzun dinlenmesine dikkat edin. Sağlıklı olmak isterken sakatlanmayı istemezsiniz. Fitness egzersizlerinizi yaparken kaslarınızı dinlendirecek şekilde sıraya koyun. Kollarınızı gereğinden fazla çalıştıracağınız gün kol egzersizi yapmayın. Bu sizin sakatlanmanıza neden olur ve kol kaslarınızı dinlenmesiniz engeller. Bu nedenle egzersizleri sıraya koyarken gün içerisinde yaptığınız hareketlere dikkat etmelisiniz.  Haftanın beş günü üst üste egzersiz yapmayın. Dinlenerek spor yapmalısınız. Kaslarınızın sizler gibi dinlenmeye ihtiyacı var.

0 yorum

Fikrini paylaş