Evde, Ofiste Stretching Egzersizleri

Stretching egzersizleri en basit formuyla doğal ve vücut yapısına uygun bir harekettir. İnsanlar genellikle uyandıktan sonra ya da uzun süre hareketsizlikten sonra içgüdüsel olarak kaslarını esnetirler. Her sabah yataktan kalkınca kollarımızı yukarı doğru uzatır ve güne hazırlanırız, değil mi?

Günlük ve düzenli egzersiz yapmanın sayısız faydasını sürekli konuşmamıza rağmen, düzenli stretching egzersizlerinin yararları üzerinde yeterince durmuyoruz. Oysa düzenli spor yapan bireyler bile ayrıca stretching egzersizlerine ihtiyaç duyar. Stretching hareketlerini günlük hayatın rutini haline getirmek sağlık ve vücut fonksiyonu için en az fitness egzersizleri kadar önemlidir.

Vücut için stretching egzersizleri

Stretchingin en net ve bilinen yararı, esnekliği artırmaya yardım etmesi ve hareket etme kabiliyetini artırmasıdır. Vücut yaşlandıkça, kaslar daha çok sıkılaşır ve eklemlerdeki hareket etme kabiliyeti azalır. Esneme eksikliği hareketlerin yavaşlamasına neden olur ve birey için kas veya yumuşak doku zedelenmelerine neden olur. Bu durum insanların normal hareketlerini gün geçtikçe daha da engeller. Esneklikteki artış denge ve koordinasyonla birlikte kazanılabilir.

Yoğun ve sıkı kaslar kronik kötü duruş olmasına neden olur. Stretching, sıkı kasları uzatarak vücutun alıştığı bozuk duruştan uzaklaşmasına ve vücut postürünün düzelmesine katkı sağlar. Beldeki, göğüsteki ve omuzlardaki kasları esnetmek, omurganın daha iyi bir hizada olmasını ve duruşun düzelmesini sağlar. Duruş bozukluğu demişken, duruş bozukluğu için 3 dakikalık egzersiz yazımızı incelediniz mi?

Hala stretchingin yaralanmaları engelleyip engelleyemediği tartışılmasına rağmen, stretching egzersizlerinin kaslara doğru kan akışını artırdığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu artış kaslara müthiş bir besin kaynağı getirir ve sonuç olarak kaslarınız aç kalmaz, yaralanmalardan sonra hızlı iyileşir ve onarım süresi hızlanır. Kaslar ne kadar güçlüyse, egzersizlerde o kasları çalışmak da az acı verici olur.

Evde stretching egzersizleri – Büyütmek için tıklayın

Zindelik için stretching egzersizleri

Herkes streslidir. Stres birikimi kasların kasılmasına ve sıkılaşmasına neden olur. Bu gerginlik vücudun herhangi bir yerini olumsuz etkileyebilir. Bütün egzersizler gibi, esneme egzersizleri de stresin etkisini azaltır. Stretching için günde 10-15 dakika gibi kısa bir zaman ayırarak, aklın sakinleşmesine ve beyne bir ara vererek vücudun tekrar şarj olmasına zaman tanır.

Stres ile sağlıklı mücadele için strese iyi gelen besinler yazımızı okumayı unutmayın.

İlgili yazı:  Bacak Kaslarınızı Belirginleştirecek 3 Ağırlık Egzersizi

Stretching egzersizlerinden en çok yararı görmek için şunları aklınızda tutmalısınız:

Egzersiz Öncesi Esnemeyi Atlayın

Esnemeye başlamadan önce, kaslarınız ısınmış olmalıdır. 5-10 dakika yürümek, bisiklete binmek ya da koşmak gibi bir ısınma hareketi yapabilirsiniz. Ya da daha iyisi, esnemeyi egzersizin en sonunda kaslar zaten ısınmışken yapabilirsiniz.

En Zayıf Kaslarınıza Odaklanın

Bütün vücudunuzu esnetmek yerine, bir kerede vücudun belli bir bölgesine odaklanın. Bir bölge için daha fazla esneme hareketi uygulayın ve daha çok zaman harcayın. Eğer bazı kasların diğerlerinden daha gergin olduğunun farkındaysanız, o kaslarınıza daha çok odaklanın.

Esnemelerinize Hareket Getirin

Stretching özel hareketlerde esnekliği artırır. Örneğin, tai chi, yoga ya da pilatesteki bazı özel hareketler esneme için iyi bir yoldur. Ek olarak, örneğin dövüş sporunda özel hareketleri yaparken ya da futbolda topa vururken, harekete yavaş ve çok zorlamadan başlayın ve kasların alışmasına zaman tanıyın. Sonra, kaslar bu hareketlere alışınca hareketin zorluğunu artırın.

Bonus: Evde stretching egzersizleri (Video)

Fikrini paylaş