Evden Yemek Götürmek Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Birçok fitness heveslisinin de anlayacağı üzere öğün hazırlamak oldukça ciddi bir iştir. Hazırladığınız diyet listesi ve beslenme planına uygun olarak uzmanca yemek hazırlamak, aslında vücut geliştirme ve fitness başarınızın ya da başarısızlığının temelini oluşturur. Bütün o abur cuburları ve işlenmiş gıdalı bir kenara bırakıp diyet kararı almadan önce, evden yemek götürmek üzere açlığınızı yatıştıracak ve kaslarınızı besleyecek tarifler hazırlamayı öğrenmek hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır.

Okula, spor salonuna ve ofise evden yemek götürmek hiç de zor değil. Bütün öğün hazırlama süreci şu üç bileşen sayesinde oluşur;

 • Planlama (alışveriş, tarifler, günlük listeler)
 • Hazırlık (yemek pişirme)
 • Depolama (ölçme, taşıma)

Basit, değil mi?

İlk iki maddeyi, internetten bulacağınız diyet listesi hazırlama önerileri ve Zinde Tarifler sağlıklı yemek tariflerini gibi rehberleri kullanarak kolayca tamamlayabilirsiniz. Sağlıklı bir öğün alışverişi zaten her vücut geliştirme sporcusu için olmazsa olmazdır Ancak üçüncü madde olan depolama ve taşıma konusu büyük bir muammadır. Yani özenle hazırladığınız o salatalar, sandviçler, çantanızdan sınıfa veya ofise gelene kadar ne hale gelir, neye dönüşür, işte esas mesele budur.

Yemek depolamak ve taşımak artık zor değil. Geliştirilen ürünler sayesinde evden götürmek çocuk oyuncağı. Tüm o dökülmüş, sızmış ya da diğer yemek trajedilerinden kaçınmanız artık oldukça kolay. Uygun saklama kapları sayesinde, dolabınızdan kötü koku yayılmasına ve yemeğinizin bozulmasına engel olabilirsiniz.

İnanın, doğru saklama kabını seçmekle, değerli yemekleriniz ve hayat tarzınız için, bambaşka bir dünya ve fitness motivasyonu yaratabilir. Saklama kabı almak için alışverişe çıktğınızda şu adımlara dikkat edin:

Farklı yemekleri bir arada taşımak için bölmeli kaplar kullanın

Farklı yemekleri bir arada taşımak için bölmeli kaplar kullanın

 1. SIZDIRMAZ VE HAVA GEÇİRMEZ KAPAKLAR EN İYİSİDİR

Akşam yemek saati olduğunda, isteyeceğiniz en son şey çantanızın içine akan felaket görüntüsüdür. Dürüstçe söylemek gerekirse, bu aç bir insanın en büyük kabusudur. Her ne kadar saklama kaplarını tek bir ürün gibi düşünsek de, bazı kapaklar diğerlerinden çok daha iyidir. Konu saklama kabı olduğunda sızdırmaz kapaklar yemeğinizin kabın içinde sızmadan korunmasını sağlar. Büyük ihtimalle, kaba tık diye bir sesle oturan geçmeli kapaklara alışkınsınız. Geçmeli kapaklar gelişigüzel olabilir. Bazıları sızdırmaz ve sağlam olmasına rağmen çoğu böyledir. Durum böyle olunca kapakları test etmeniz gerekebilir.

İşte size sızdırmaz kapakları test etmek için öneriler:

 • Bazı kapaklar vakumlu ve mühürlü olabilir. Bunun için içine biraz su koyup, ters çevirip bir süre sonra sızdırıp sızdırmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Kabı elinizde bir süre boyunca sallayıp kontrol edebilirsiniz.
 • Kabı sıcak bir yere koyun. Çünkü içine koyacağınız yemek oldukça sıcak olabilir. Kapakta herhangi bir çatlak olup olmadığına bakın.

İyi bir sızdırmaz kapak bu üç maddeden en az ikisini problem yaşatmadan taşıyabiliyor olmalı. Sıvı yiyecekler götürmeyecek olsanız bile, bu şekilde çantanızı olası kazalardan korumuş olursunuz. Ayrıca sızdırmaz kapaklar sadece sıvı için değil, koku için de oldukça önemlidir. Spor çantanızda öğle menüsü için yumurtalı sandviç taşıdığınızı düşünün. Sızdırmaz bir kapak bu ürünü güvenli bir şekilde çantanızda taşırken, düşük kaliteli bir saklama kabı ürünü korur görünse de kokusuna engel olamaz ve fitness tişötü ve havlunuz baştan aşağı yumurta kokar. İşte size tam bir kabus!

Sızdırmaz Saklama Kabı

Sızdırmaz Saklama Kabı

 1. ERİTİLMİŞ PLASTİK Mİ? KORKUNÇ!

Evden yemek götürmek söz konusu olduğunda genelde yiyecekleri tabak ya da kaseye aktarmayıp doğrudan saklama kabının içinden yemeyi tercih ederiz. Böylesi hem pratik, hem de yemekten sonrası için zahmetsizdir. Zaten bu avantajlar evden yemek götürme sebepleridir. Evden getirilen yemekleri tüketmenin en pratik yollarından biri de doğrudan saklama kabı ile mikrodalga fırında ısıtmaktır. Fakat bazı kaplar ve kapaklar mikrodalga fırında ısıtılmaya elverişli değildir. Yamulabilirler ya da eriyebilirler. Bu da akıllara, tüketim için plastik kapların mikrodalga fırından ısıtılmasının ne kadar sağlıklı olduğu sorusunu getirir.

Ancak sağlık kuruluşlarının tavsiyesi, sadece üzerinde mikrodalga fırında kullanılabilir etiketi olan ürünleri ısıtmanızdan yana. Bu günlerde mikrodalga fırında ısıtılabilecek saklama kapları bulmak kolay. Sonradan pişman olmaktansa güvende olmak daha iyi. Bu yüzden, plastik kaplarınızın mikrodalgaya dayanıklı olup olmadığından emin olun. Ancak bundan hala şüpheliyseniz, plastik yerine cam ya da karton kapları tercih edin. Bunlar daha güvenli seçeneklerdir.

Bazı plastik kaplar mikrodalga fırında eriyebilir

Bazı plastik kaplar mikrodalga fırında eriyebilir

 1. DIŞARIDA SOĞUK BİR DÜNYA VAR
İlgili yazı:  Spor Salonuna Gitmeden Fit Olmak İçin Yağ Yakıcı Günlük Hareketler

Soğuk hava, yemeklerinizin uzun ömürlüğü açısından iyidir. ancak sıfırın altında olduğunda yemeklerinizde lekeler görebilirsiniz ve ani sıcaklık değişimleri yiyeceklerin tatlarının balmumuna benzemesine neden olabilir. Daha da kötüsü uygun olarak dondurulmamış yiyecekler, kötü koku ve tatlara dönüşebilirler.

Dondurucu dostu bazı kaplar, yemeğiniz tadını, yapısını rengini korur. Yemeklerin havayla temasını azaltabilir ki bu dondurduktan sonra istemeyeceğiniz bir yan etkidir. Uygun dondurucu dostu kaplar, mühürlenebilir ve sert olmalıdır. Cam olanlar bunun için en iyileridir. Ancak bazı plastik kilitli torbalar da iyi birer alternatif olabilir.

Hatırlatma: Örneğin, pişmemiş etler, pişmişlere göre daha uzun saklanabilir. Bu yüzden yemeklerinizi zamana göre etiketleyip saklamayı unutmayın.

Termal taşıma torbaları iyi bir seçenektir

Termal taşıma torbaları iyi bir seçenektir

 1. NASIL TAŞINABİLİRLER?

Saklama kapları seyahat çantalarına ya da daha küçük boşluklara rahatça saklanabilirler. Ağırlıkları hafif, daha ince ve düzgün şekilli olanlar, hazır yemek taşıyanların en iyi dostudur. Daha kullanışlıdırlar, daha kolay taşınabilirler ve birçok standart yemeği içinde saklayabilirsiniz. İçine koyacağınız miktara göre de saklama kaplarının birçok farklı ölçüleri vardır. Eğer yemeğinizi A noktasından B noktasına taşıyacaksanız, yemeğini A’dan B’ye daha sonra C’ye ardından Z2ye taşıyacak birine göre daha az probleminiz vardır demektir.

Yiyecek taşıma çantaları

Yiyecek taşıma çantaları

 1. AMA HAYATTA KALACAK MI?

Ne zaman alış veriş yapacak olsam, daha uzun süre dayanacak olanlara bakarım. Çünkü dayanıklılık ödeme yapacağınız bir malda en çok aradığınız özelliktir. Aynı şey saklama kabı alırken de geçerlidir.

Saklama kapları, günlük aşınmalara hatta olası düşmelere karşı dayanıklı olmalıdır. Daha önce saklama kaplarının, sıcağa ve soğuğa dayanıklı olması gerektiğinden bahsetmiştik. Mikrodalgada, buzlukta ya da bulaşık makinesinde yeterince durup dayanabileceklerinden emin olun.

Birçok saklama kabının ana maddesi plastiktir. Camdan yapılmadığı sürece, kapları düşme testine tutmayı isteyebilirsiniz.

 1. TEMİZLİĞİN RAHATLIĞI

Makarna ya da diğer domatesli soslar saklama kaplarının en büyük düşmanıdır. İstediğiniz kadar fırçalayın yine de kokusu kalacaktır. Sabunla kolay yıkanabilen saklama kapları oldukça tatmin edicidir. Saklama kabının ne kadar kolay yıkanabildiği ise üzerinde düşünmeniz gereken bir başka konudur. Ayrıca, eğer salama kabınızı topluca yıkıyorsanız, bulaşık makinenizin güvenli olmasına ihtiyacınız vardır.

Cam ve paslanmaz çelikten olan saklama kapları her kullanımda kolayca temizlenmesi bakımından oldukça kullanışlıdır. Böylece sonsuz kere ovmanıza rağmen kalan kokular ortadan kalkacaktır.

 1. FİYATI CAZİP SAKLAMA KAPLARI

1–2 haftalık yemek hazırlarken bazen günde 3–7 öğün yemek yediğimiz için kamyon dolusu yiyeceği depolamamız gerekebilir. Masraflar daha da katlanabilir.

Bir set alarak işe başlayın. Başlangıç için çok parçalı setlere ihtiyacınız yok, bölmeli bir saklama kabı ile içeceğiniz için pratik bir shaker satın almanız yeterli olacaktır. Fakat evden yemek götürmek konusunu ciddiye alıyor ve bu işte bir fenomen olmak istiyorsanız, kapsamlı beslenme çantalarını da tercih edebilirsiniz. Türkiye’de Kasguru markası ürettiği sporcu beslenme çantası ile bu alandaki ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor.

Kasguru Sporcu Beslenme Çantası

Kasguru Sporcu Beslenme Çantası

Anlattığımız detaylar gözünüzü korkutmasın. Biz kez alıştıktan sonra evden yemek götürmek hem eğlenceli hem de sağlıklı bir yoldur. Hem gün boyunca tükettiğiniz besinleri kendiniz hazırladığınız için gönül rahatlığıyla tüketebilir, hem de sporcu beslenmesi alanında ihtiyacınız olan besinleri tariflerinizde kullanabilirsiniz. Emin olun bu alışkanlığınız işte ve okulda arkadaşlarınız tarafından örnek alınacak ve kısa sürede yeni bir akım başlatacaksınız. Şimdiden afiyet olsun!

Fikrini paylaş