Fazla Protein Tüketmenin Zararları

Fazla Protein Tüketmenin Zararları

Proteinler vücut içinde yeri doldurulamaz besinlerdir. Bu nedenle protein tüketmek sağlık için gereklidir, bunun yanında fazla protein tüketmek ise vücuda ciddi zararlar verir. Fazla protein tüketmenin zararları, vücudun dengesinin bozulması ve vücudun çeşitli sistemlerinde görülen zararlardır.

Fazla protein tüketimi kilo almaya sebep olur.

Protein normalde kilo almaya sebep olmayan bir besinse de fazla protein tüketmenin zararları içinde kilo almak vardır. Bunun sebebi ise tüketilen fazla proteinin yağ olarak depolanmasıdır.
protein-yüklemesi

Fazla protein tüketimi su kaybına sebep olur.

Fazla protein tüketmenin zararları içinde su kaybına neden olması da vardır. Bu nedenle protein tüketirken su içmeye özen göstermeli ve fazla protein tüketiminden kaçınmalısınız.

Fazla protein tüketimi bağırsak ve karaciğer üzerinde kötü etkiye sebep olur.

Fazla protein tüketimi karaciğer enzimlerinde artışa sebep olurken, bağırsakların da tahriş olmasına sebep olur.

Fazla protein tüketmek kalp hastalığı riskini arttırır.
protein

Fazla protein tüketmenin kalple doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ancak fazla protein tüketimi yağ oluşumuna sebep olacağı için vücut içindeki fazla yağ, kalp ve damar hastalıkları riskinin artmasına yol açar.

Fazla protein tüketimi beslenme eksikliğine sebep olur.

Fazla protein tüketmek, yararlı bir besinden çok fazla tüketmek olarak görülse de diğer besinlerin alınmasını geciktirir. Bu nedenle fazla protein tüketmek yerine, düzenli ve dengeli beslenmek daha yerinde olacaktır.

Fazla protein tüketimi böbrek hastalıklarına sebep olabilir.

Fazla protein tüketimi, proteinin yapısındaki zararlı kimyasallar sebebi ile böbreklerin zorlanmasına ve en sonunda böbrek hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. Aynı şekilde böbrekler kadar karaciğerin zorlanmasına da yol açar. Bu sebeple protein tüketimine dikkat edilmeli, eksik ya da aşırı fazla protein tüketilmemelidir.

Fikrini paylaş