Fitness Programları

Fitness programları dediğimizde aklımıza birden fazla egzersiz gelebilir. Aslında konu göründüğü kadar karmaşık değil. İhtiyacınız olan fitness programlarını hazırlamak için ihtiyacınız olan bilgiler bu yazıda.

Fitness Programları Hazırlarken

En etkili program size uygun olandır. Bu nedenle fitness programınızı seçerken ihtiyacınızı belirlemek önemli. Fitness hedefiniz nedir? Kas geliştirmek, kilo vermek, sıkı bir vücuda sahip olmak birer fitness hedefi olabilir. Siz de öncelikle hedefinizi belirleyerek fitness programını seçmeye başlayabilirsiniz.

Fitness programları size özel egzersizler içermelidir

Vücut Tipinizi Belirleyin

İnce yapılı veya balık etli olabilirsiniz. Fitness programınızı belirlerken işe vücut tipinizi öğrenerek devam edin. Böylece hangi egzersizlerin size daha iyi sonuç vereceğini öğrenebilirsiniz. Vücut tipinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, vücut tipi belirleme testi ile hemen öğrenin.

Haftalık Fitness Programınızı Çıkarın

Fitness programları hazırlarken hangi egzersizleri yapacağınız kadar, bu egzersizleri hangi günlerde yapacağınız da önemlidir. Göğüs kasları, kol, bacak veya omuz kasları haftanın farklı günlerine bölünerek çalıştırılmalıdır. Böylece mümkün olduğunca fazla antrenman yaparken, aynı zamanda kaslarınızı dinlendirebilirsiniz. Tüm kas gruplarına özel hareketler için kas gruplarına göre egzersizler yazımızı inceleyin.

Haftalık Fitness Programı

Fitness programınızda Pazartesi – Çarşamba – Cuma gibi bir takvim belirleyerek ilerleyin ve hangi günde hangi kas grubunu çalıştıracağınıza karar verin. Örneğin aşağıdaki gibi bir egzersiz takvimi uygun olabilir:

Fitness Programları – Örnek

  • Pazartesi: Göğüs – Biceps / Triceps antrenmanı
  • Çarşamba: Omuz – Bacak antrenmanı
  • Cuma: Sırt – Bilek antrenmanı

Uygun Fitness Egzersizlerini Seçin

Fitness programı için ihtiyacınız olan takvimi oluşturduk, şimdi sırada programınıza uygun egzersizleri seçmek var. Her kas grubu için 3 hareket seçmek başlangıç için uygun olabilir. Fitness egzersizleri kategorimizde ihtiyacınıza uygun yüzlerce egzersiz bulabilirsiniz.

İlgili yazı:  Temel Safinaz Workout Mix (1/15) Çalma Listesi

Son olarak, fitness programları hazırlarken dikkat etmeniz gereken 3 önemli noktayı paylaşıyoruz:

  1. Haftalarca aynı egzersizi tekrarlamayın: Fitness programınızda mutlaka yeni egzersizlere yer verin. Aynı kas grubunda egzersizler yapıyor olsanız bile ay içinde farklı varyasyonlar deneyin. Deadlift, crunch veya bench press olması farketmez. Her egzersizin farklı bir versiyonu vardır.
  2. Cardio olmazsa olmaz: Hangi fitness programını uygularsanız uygulayın, haftalık fitness rutininde mutlaka bir cardio egzersizi olmalı. 30 dakika koşu, 500 metre yüzme veya 10 km tempolu yürüyüş, dengeli bir fitness programında cardio daima bulunmalıdır.
  3. Değiştirmekten korkmayın: Bazen arkadaşlarınız veya antrenörünüz sizin için bir fitness programı hazırlayabilir. Bu program asla değişmez kurallara sahip değildir, eğer antrenmanı tamamlarken zorluk yaşıyor ve motive hissetmiyorsanız, sizi daha hissettirecek küçük değişiklikler yapmaktan korkmayın.

Fitness programları hazırlama sürecinde size yardımcı olacak eğlenceli bir video seçtik. Savaş Cebeci’nin anlatımıyla fitness programı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenlere göz atın:

Fikrini paylaş