Hamilelik Döneminde Yapılan Pilates Hareketleri

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve dahasın da rahat etmek için hamile bayanlar, pilates yapmayı tercih eder. Hamilelik döneminde yapılan pilates hareketleri çok çeşitlidir. Bu hareketler, bayanın doğum yapmasını büyük oranda kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda doğumdan sonra iyileşme süreci de kolay oluyor. Hamile bayanların 5. Aydan evvel ev ortamında endi başlarına uygulayabilecekleri hareketler vardır.

hamilelikte-pilats-hareketleri

Sav

Hamilelik döneminde yapılan pilates hareketleri içinde en çok tercih edilen egzersiz yere oturularak yapılan SAV hareketidir. Bacaklar, kalçadan uzak tutularak ve aralıklı olacak şekilde ön tarafa doğru uzatılır. Sağ el sol ayak parmak kısımlarına değdirilmeye çalışılır. Ardından düz oturulan pozisyona geri gelinir. Tekrar sol el bu kez sağ ayak parmaklarına uzatılır. Karın kaslarına çalıştıran etkili pilates hareketlerinden bir tanesidir.

İlgili yazı:  Sağlıklı Bir Doğum İçin Gebelikte Pilates Egzersizleri

Modified plank

Standart pilates yöntemleri içindedir. Hamile olan bayanın uygulaması, zor ve ağrı verici olabilir. Çok faydalı bir hareket olması nedeni ile hamile bayanlar da bu hareketten yararlanmak ister. Kişi, yere diz çöker, eller omuz altında olana dek ellerle ileri yöne doğru yürünmeye çalışılır. Ağırlık diz ve ellerde olur ve karın mümkün olduğunca içerde tutularak 5’e kadar sayılır.

hamilelik-doneminde-pilates-yapmak

Banana

Sol kol baş altına uzatılır vaziyette olup, sol tarafa yatılır. Sağ kol kişinin gövde önünde olur ve bu süreçte kişi sağ el ile yerden destek alma lüksüne sahiptir. Bu hareket sırt, göğüs ve karın kaslarına çalıştıracak çok etkili bir hareket olmakta. Tek hareket yardımı ile sol koldan destek alınarak bacak ve gövdeler kaldırılır. Bu sayede vücut muz şeklini almış olacak. Bu şekilde kişi 5’e kadar saymalı ve ardından bacak ve gövde indirilir. Hamilelik döneminde yapılan pilates hareketleri içinde çok tercih edilendir.

Fikrini paylaş