Hamilelikte Pilates Egzersizleri – Doğrular ve Yanlışlar

Son yılların popüler sportif önerilerinden: hamilelikte pilates. Durun bakalım, hemen bir pilates seti almadan önce konunun detaylarına göz atalım. Sağlıklı yaşam tüyoları hayatımızın her alanında etkisini artırıyor. Konu sağlık olunca, doğrular ne kadar faydalıysa yanlışlar da o kadar zararlı hale geliyor. İpuçlarındaki detaylar önemli, gazetelerin arka sayfalarındaki ikişer cümlelik beslenme ve egzersiz tüyoları ne kadar istikrarlı bir yaşam kalitesi sunabilir?

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var: Gebelik süresince düzenli olarak yapılan egzersizler, anne adayının fiziksel ve psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Kilo verme amaçlı olmayan ve birer gün ara verilerek düzenli tekrarlanan bir spor programı gebelikte bel ve sırt ağrılarının oluşmasını engelliyor, uyku problemlerini azaltıyor ve normal doğumun gerçekleşmesini kolaylaştırıyor. Bu noktada önemli olan, seçilen egzersizlerin gebeliğin getirdiği özel şartlara uygun olmaması, anne ve bebek için en risksiz hareket kombinasyonlarından oluşması. Öyleyse şu yorumda bulunabiliriz; gebelikte önemli olan, annenin kas direnç ve esnekliğini artırıcı, solunum sistemini dengeleyici ve zindeliğini koruyucu egzersizler gebelik süresince hem anne hem de bebek için faydalıdır. Bu egzersiz bir yürüyüş, aerobik, hafif tempolu step, yoga veya pilates olabilir.

Hamilelik egzersizlerinde pilatesin son yıllarda sıkça tercih edilmesini sağlayan etken, yüksek efor gerektirmemesine rağmen esneklik ve kas direncini artırmada etkisi gözlemlenen egzersiz kombinasyonları oldu. Doğru uygulandığı takdirde bu egzersizler yardımıyla anne adayları vücutlarında yorgunluk hissine neden olmadan, gebelik boyunca dinç ve esnekliğini koruyan bir kas yapısına, duruş bozukluklarına karşı direnen güçlü bir iskelet sistemine sahip olabilirler.

Her Pilates Egzersizi Hamilelik İçin Uygun mu?

Uzmanların ısrarla üzerinde durduğu “spor bilinci” konusu, burada öne çıkıyor. Elbette her pilates egzersizi gebelik için uygun değil, bilakis doğru hareketler seçilmiş olsa bile bilinçsizce uygulanan bir program gebelikte ciddi sorunlara neden olabilir. Sizin için, gebelikte pilates egzersizlerine başlamadan önce bilmeniz gereken detayları bir araya getirdik:

İlgili yazı:  Kaslarınızı Harekete Geçirecek 9 Öneri

– Pilates, farklı amaçlara göre şekillendirilebilen onlarca farklı egzersiz kombinasyonundan oluşur. Gebelikte bu fonksiyonlardan en ihtiyaç duyulan, vücudun esneklik ve konsantrasyon yeteneğinin geliştirilmesidir. Programınızı bu iki amaç doğrultusunda hazırlayın.

– İnternet binlerce farklı kombinasyon bulabileceğiniz bir mecra. Dilediğiniz hareket karmasını not edin ve bunları sistem halinde uygulamak için bir pilates eğitmeninden yardım alın. Bunun için bir pilates salonuna yazılabileceğiniz gibi, online danışmanlık veren eğitmenlere de başvurabilirsiniz.

Gebelikte pilates egzersizine başlamadan önce mutlaka hazırladığınız programı doğum doktorunuzla gözden geçirin. Hamileliğiniz süresince size özel bir durum yaşıyor olabilirsiniz ve genel-geçer yargılar bebeğinizin benzersiz varlığına zarar verebilir. Yaptığınız tüm egzersizlere eşlik eden, dünyanın en hassas canlısının daima yanınızda olduğunu unutmayın.

– Belirlediğiniz esneme, direnç ve konsantrasyon egzersizlerini düzenli aralıklarla ve bir program dahilinde yapın. Düzensiz ve uzun aralar vermekten kaçının, hafif kas yorgunluklarının dışında bir olumsuz etkiyle karşılaştığınızda kesinlikle egzersizi yarıda bırakın ve doktorunuzdan onay almadan yeniden başlamayın.

– Gebeliğiniz süresince asla kilo verme amacıyla pilatese başlamayın. Beslenme düzeniniz bir sporcu gibi değil, anne adayı gibi olmalı. Bir yandan kaslarınızı dinç tutup bedeninizin esnekliğini artırırken, diğer yandan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şekilde beslenerek kendinizin ve bebeğinizin sağlığına olumlu katkı yapın.

Görsel: Mypilatesstudyo

1 yorum

  1. sude Reply

    özellikle normal doğm yapacaklar için gebelikte pilates yapmak çok işe yarıyor, ayrıca doğum sonrası kilolarını vermek için de en iyi antreman seçeneği pilates olacaktır.

Fikrini paylaş