Hamileyken Spor Yapmanın Sırları

Hamileyken spor yapılır mı? sorusu her anne adayının merakını cezbeder. Peki bu soruya “evet” yanıtını vermek mümkün müdür? Dünyaya gelmek için karınlarınızda gün sayan o harikalara yapacağınız muhtemel spor hareketleri zarar verir mi? Yoksa aksine zarardan çok yarar mı getirir? 9 aylık fizyolojik ve psikolojik değişikler serüvenine yelken açan özverili annelerin “hamile kadın çok hareket etmemelidir” toplumsal klişesine kurban gitmelerine elbette ki gönlümüz razı olmaz. Elbette ki hamileyken spor yapılır mı? sorusunun yanıtı “Evet… yapılır” olmalıdır. Ama bu cevabın altını doğru bilgilerle doldurmazsak “yapılır” demenin hiçbir hikmeti kalmaz. Bu yazımızda dozunda ve bilinçli yapılan sporun hamilelik sürecine ve annelere sağlayacağı faydalardan söz edeceğiz.

hamilelik

İşte merak edenler için hamileyken spor yapmanın yararları;

 • Başlıca faydalarından biri daha az kilo almanızı sağlamasıdır. Annelerin gebelik süreci boyunca almaları beklenen 13- 15 kg lık kilo artışını aza indirir.
 • Bütün kas gruplarını çalıştırdığı için verimi maksimuma çıkaran pilates, yüzme, nefes egzersizleri normal doğum olasılığını artırır. Etkili nefes alıp-verme için nefes egzersizleri yazımızı mutlaka okuyun.
 • Uyku sorunlarının çözümüne katkı sağlar.
 • Düzenli egzersizler sıvı tüketimini de beraberinde getireceğinden östrojen hormonuna bağlı kabızlık riskini azaltırlar.
 • Sporun psikoloji üzerindeki tesiri de küçümsenecek boyutlarda değildir.
 • Hormonsal değişikliklerin yarattığı şişmeleri azaltır.
 • Annenin daha biçimli kilo almasına yardımcı olur.
 • Can sıkıcı bel ve sırt ağrılarının korkulu rüyasıdır.
 • Gebelik egzersizleri için hazır mısınız? Hemen gebelikte pilates egzersizleri yazımızı inceleyin.

Ara vermeden düzenli bir şekilde yapılan egzersizler meyvelerini kısa zamanda verecektir. Haftanın üç günü bitkinlik, çarpıntı, baş dönmesi, bulantı olmayacak şekilde ayarlanarak yapılacak yarım saatlik egzersiz yeterli olacaktır. Beşer dakikalık belli dinlenme aralıkları vermek de sizi rahatlatacaktır.

hamile

Bu yazımızda gebelikte sporun yararlarını ele aldık ve hamile kadınlarda uygulanan pilates egzersizlerinin hem doğum öncesi hem de doğum sonrasında kas direncini artırdığı sonucuna ulaştık. Yine de tüm anne adayları için önerimiz, hamilelik döneminde yapılacak egzersizleri seçerken mutlaka uzman tavsiyesi alınması ve mümkünse egzersizlerin gebelik pilatesi üzerine çalışan bir kişisel eğitmen eşliğinde yapılması. Her annenin hamilelik süreci birbirinden farklıdır ve gebelik süreciniz bebeğin sağlığı açısından bazı riskli durumlar oluşturabilir. Bu gibi durumların dışarıdan anlaşılması oldukça zordur ve fark etmeden yaptığınız egzersizlerle kaslarınızı zorlayabilirsiniz. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için mutlaka gebelikte spor programınızı belirlemeden önce doğum sürecinin normal seyrinde devam ettiğinden emin olun ve egzersiz programı için doktorunuzdan onay alın. Hamileyken spor yapılır mı? sorusuna verdiğimiz cevabın size yol göstermesi ve huzur vermesi dileğiyle…

İlgili yazı:  Zindelik İçin Kahve. Peki Ölçüsü Ne?

1 yorum

 1. nergis1 Reply

  Gebeliğimin ilk ayından itibaren pilates yapmaya başladım ve hem çok rahat bir doğum oldu hem de doğum sonrası kilolarımı hızlıca verdim. Evet anne adayları biraz tedirginlik yaşıyor düşük riski nedeniyle ama doğru eğitmenlerle çalışırsanız hiç bir problem olmaz. Ama unutmayın ki gebelik pilatesi ile normal pilates bir çok açıdan farklılaşıyor bu yüzden gelişigüzel hareketlerle başlamayın ve hem kendinizin hem de bebeğinizin hayatını riske atmayın

Fikrini paylaş