Hangi besin hangi organa benziyor? 10 Besin ve Faydaları

Halk arasında genel bir inanış vardır. Hangi besin hangi organa benziyorsa ona iyi gelir. Her besin için geçerli olmasa da bu düşünceyi doğrulayacak besinlerin sayısı az değil. Besin – organ benzerliğinden yola çıkarak hazırladığımız listeler bize doğanın mucizelerini bir kez daha hatırlatıyor. 

Hadi şu besin – organ benzerliğindeki ürünlere bakalım:

  1. Havuç = Göz Benzerliği

Bir havucu ikiye ayırdığınızda, ortaya gözdeki irese benzer çizgilerin var olduğu bir şematik görsel açığa çıkacaktır. Havuçlar, beta-karoten gibi antioksidan etkinliği güçlü maddeler ve A,C vitamini gibi vitamin gruplarına sahiptir.Göz sağlığını iyileştirici etkiye sahip olduğunu bu bileşiklerden çıkarabiliriz. Bu güçlü içerik, yaşlı insanlarda görme kaybının önde gelen nedeni olan maküle dejenerasyonun görülme sıklığını azaltır.

1 orta boy = 40 gr = 16 kcal (düşük kalorili oluşu acıktıkça ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilecek bir besin olduğunu gösterir J )

2) Ceviz = Beyin Benzerliği

Hangi besin hangi organa benziyor sorusuna verilecek ilk cevap ceviz ve beyin benzerliğidir. Cevizde yer alan kıvrımlar ve kırışıklıklar beyin ile benzer şekillere sahip olduklarını aklımıza getirmektedir. Cevizdeki sol sağ iki ayrı yapı, beynin sol ve sağ hemisferleri olarak ikiye bölünmüş şekli gibi gözükmektedir.Bu sebepledir ki cevize ‘beyin gıdası’ lakabının takılması çok da yanlış olmayacaktır.Beyin fonksiyonlarını destekleyen ‘omega-3 yağ asitleri’ açısından oldukça zengindir.

1 tam orta boy ceviz = 30 kcal

3) Kereviz = Kemik Benzerliği

Uzun ve yağsız kereviz sapları, vücudumuzdaki kemiklerin yapısına benzemektedir. Kereviz iyi bir silikon kaynağıdır, bu madde kemiklerin moleküler yapısının bir parçası olarak kemiklere güç vermektedir. Kemiklerde de kerevizde de %23 oranında sodyum yer almaktadır. Aynı zamanda kereviz kemik doku için önemli olan kalsiyum minerali açısından da zengindir.

100 gr kereviz = 17 kcal

4) Avokado = Uterus Benzerliği

Avokadonun ampul şekli uterusa (rahime) benzemektedir aynı zamanda üreme sağlığını destekleyici etki gösterir. Avokado, folik asit vitamininin iyi bir kaynağıdır. Yeni çalışmalarda folat kullanımının, rahim kanseri riskinin görülme sıklığını azalttığı belirtilmiştir.

1 orta boy taze avokado = 100 gr 160 kcal

5) İstiridye = Testis Benzerliği

Araştırmalar, şekil olarak testislere benzeyen istiridyelerin erkek cinsel organının sağlığı için etkili olduğuna dair veriler sunmaktadır. Hollanda’da yapılan çalışmaya göre istiridyede yüksek miktarda bulunan folik asit vitamini ve çinko mineralinin, erkeklerde sperm kalitesini arttırmada önemli etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

İlgili yazı:  Kan Dolaşımını Hızlandıran Besinler

1 porsiyon = 100 gr = 80 kcal

6) Greyfurt = Göğüs Benzerliği

Yuvarlak şekle sahip narenciye türevi besinler- limon,greyfurt vb. – ile  göğüs arasındaki benzerlik oldukça fazladır.  Yapılan çalışmalarda, greyfurt meyvesi içinde yer alan limonoidler olarak bilinen etken maddenin,insan ve hayvan meme hücrelerindeki kanser hücresi gelişimini azalttığına dair bilgilendirmeler yapılmaktadır.

1 küçük boy greyfurt = 100 gr = 60 kcal

7) Domates = Kalp Benzerliği

Bir domates dilimini ikiye bölün ve her iki tarafından ayrı ayrı kalbin yapısına benzeyen bir görüntüsü ve birden fazla odaya sahip olacağını farkedeceksiniz. Çalışmalar, domateste yer alan likopen adlı etken maddenin erkeklerde ve kadınlarda kalp hastalıkları görülme riskini azalttığını göstermektedir. Eğer, zeytinyağı,avokado vb. yağlar ile karıştırarak tüketirseniz, vücudunuzun likopen emilimi 10 kat artacaktır.

1 orta boy domates = 17 kcal

8) Kırmızı Şarap = Kan Benzerliği

Kırmızı şarap, antioksidan etkisi güçlü olan içeriğinde polifenoller bulunan resveratrolden zengindir, görüntüsü, akışkanlığı ve rengi itibari ile kana benzemektedir. İçtiğiniz zaman, kalp hastalığına neden olabilecek LDL kolesterol gibi kandaki tahrip edici maddelere karşı koruyucu etki gösterir.Ayrıca kırmızı şarap kanı inceltici etkiye sahiptir, böylece inme ve kalp hastalığı ile ilgili kan pıhtılaşmasını azaltıcı etki gösterir.

1 küçük kadeh şarap = 90 kcal

9) Zencefil = Mide Benzerliği

Zencefilin taze kök hali midenin kıvrımlı şekline benzemektedir. Bir karın ağrısı geçirdiğinde bir bardak zencefilli su tüketilmesi, ağrı şikayetlerinin azaldığını gösterir. Zencefil keskin kokusu ve tadından sorumlu olan gingerol etken maddesi ile USDA’nin veri tabanındaki fitokimyasallar listesinde mide bulantısı ve kusmayı önleme yeteneğine sahip olarak yer almaktadır.

1 tatlı kaşığı = 5 gr taze zencefil =4 kcal

10) Tatlı patates = Pankreas Benzerliği

Uzunlamasına şekli olan tatlı patates soyulmadan önce pankreasla güçlü bir benzerlik taşır.Tatlı patates pankreas da dahil olmak üzere vücudun tüm dokularını kanser ve yaşlanmayla ilgili zararlardan koruyan, yüksek miktarda antioksidan etkili beta-karotene sahiptir.

1 küçük boy tatlı patates = 80 gr = 60 kcal

ezgi-ozturk-icon

Yazar: Diyetisyen Ezgi ÖZTÜRK

Yazarın tüm yazıları

0 yorum

Fikrini paylaş