HIIT (High Intensity Interval Training) Nedir

Yağ yakımı için bilinen en iyi yöntem kardiyo egzersizleri. Fakat yapılan araştırmalar kardiyo performansının egzersiz temposuna göre değişik gösterdiğini ortaya koydu. Düşük tempolu ve uzun süreli dayanıklılık antrenmanlarının aksine, yüksek tempolu egzersizler yağ yakımında çok daha etkili sonuçlar verebilir! HIIT felsefesinde temel amaç, aerobik ve anaerobik kapasiteyi artırmak ve vücudun yağ yakım süresini uzatabilmektir.

HIIT, High Intensity Interval Training -ya da kısaca Yüksek Yoğunluklu Kardiyo- antrenmanını uygulayarak daha az kardiyo ile daha etkin yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

HIIT Egzersizi Nasıl Yapılır?

1. Tercih ettiğiniz kardiyovasküler egzersizi seçin (koşma, yüzme, bisiklet veya eliptik bisiklet)

2. Maksimum performans sırasındaki nabız seviyenizi belirleyin

3. Başlamadan önce ısınma egzersizlerini tamamlayın

4. 30 saniye maksimum hızda, ardından 90 saniye hızınızı düşürerek HIIT egzersizine başlayın

5. 30-90 saniye kuralına uyarak vücut direncinize 8 ya da 12 set tekrar yapın

Spora Yeni Başlayanlar HIIT Yapabilir mi?

Elbette, HIIT egzersizi her seviyede uygulanabilir. Fakat başlangıç sürecinizde maksimum hız seviyenizi doğru belirlemeniz ve aerobik kapasitenize uygun bir ivmeyle ilerlemelisiniz. Spora yeni başladıysanız, haftanın sadece 1 gününü HIIT antrenmanına ayırmak, diğer günler dayanıklılığınızı artıracak kardiyo egzersizlerine odaklanmak daha doğru olacaktır.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

HIIT antrenmanına başlamadan önce, kalp sağlığınızı kontrol ettirmeniz ve egzersiz planınızı doktorunuza danışmanız önerilir. Antrenmandan sonra protein ve karbonhidrat alımı yapmak, vücudunuzun gelişimi ve kaslarınızın onarılması için önemlidir.

Kimler İçin Önerilir?

Uzun süren dayanıklılık koşuları veya kardiyo planları için yeterli vaktiniz olmayabilir. HIIT ile daha kısa süreli antrenmanlar süresince daha fazla yağ yakabilirsiniz. Hedefiniz triatlon veya maraton gibi dayanıklılık gerektiren sporlara hazırlanmaksa HIIT sizin için yeterli olmayabilir. Bunun için, HIIT ve dayanıklılık antrenmanını birlikte uygulamalısınız.

3 yorum

  1. mete Reply

    HIIT için mutlaka PT desteği şart. kafanıza göre yüklenmek ciddi sakatlıklara neden olabilir!

  2. serkan ua Reply

    hiit şart 🙂 bu zamanda yıllarca sabredip vücut geliştiren bulunmaz, herkes iki ayda baklava peşinde durum böyle olunca steroid kullanmaktansa yüksek yoğun antremanlar daha iyidir. en azından doğal…..

  3. Geri bildirim: HIIT ANTRENMANI – Yoga-Fitness

Fikrini paylaş