Kadınlarda Kol Sarkması Nasıl Giderilir?

Soru: Merhabalar bayanlarda kol sarkması nasıl giderilir incelme şansı var mı teşekkürler

Cevap: Kadınlarda kol sarkması nasıl giderilir sorusunu cevaplarken, kol sarkmaları neden oluşur sorusunu da cevaplamak gerekir. Kol bölgesindeki sarkmaların temel nedeni triceps kasının atıl kalmasıdır. Kol sarkması genellikle kolun arka kanadında bulunur ve bu bölge aslında triceps kası ile sarılıdır.

Düzenli egzersiz yaparak triceps kasını çalıştırdığınızda gelişen arka kol kaslarınız kol sarkması probleminin önüne geçer. Eğitmenlerimiz kadınlarda kol sarkması problemini gidermek için 3 etkili triceps kası hareketi öneriyor. Yazının devamında hareketlerin nasıl yapılacağını öğrenebilir ve kol sarkmaları ile mücade etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Kol sarkmaları için egzersizler yazımızdaki hareketleri uyguladıktan sonra sonuçlarınızı paylaşmayı ve egzersizleri arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın 🙂

Kadınlarda Kol Sarkması için egzersizler:

Triceps Extension Arka Kol Uzatma Hareketi

Kadınlarda kol sarkması için önerilen ilk egzersiz triceps extension yani arka kol uzatma hareketi. Önce sağ, sonra sol kolunuzu doksan dereceden dik pozisyona gelecek şekilde yavaş hareketlerle bükün. Egzersiz sırasında kolunuzun gergin ve sırtınızın dik olmasına dikkat edin.

Kol sarkmalarını gidermeye yardımcı bu egzersizi 3 set 8 tekrar uygulayabilirsiniz.

Hareketin nasıl yapıldığını öğrenmek için görsele tıklayın

Arka kol uzatma hareketi

Arka kol uzatma hareketi

Lying Cable Triceps Extension Hareketi

Kol sarkması problemi için önerilen ikinci egzersiz kablo ile arka kol uzatma yani lying cable triceps extension hareketi. Sırt üstü bir banka uzanın ve kabloyu sırt hizasından aşağı bir seviyede ayarlayarak kolunuzu yukarı doğru itin.

Spor salonu dışında bu egzersizi yere uzanarak bir pilates lastiği ile de uygulayabilirsiniz. Arka kol çalıştırma egzersizlerinizin arasında dahil etmeniz gereken bu hareketi 3 set 10 tekrar uygulayın.

Kablo ile arka kol uzatma hareketi

Kablo ile arka kol uzatma hareketi

Triceps Dips Machine Hareketi

Kadınlarda kol sarkmaları için en etkili egzersizlerden biri de triceps dips yani ters şınav hareketi. Yüzünüz yukarı bakacak şekilde bir banka tutunun ve ayaklarınızı ileri tutun. Topuklarınız üzerinde gergin dururken kollarınızı dirseklerden bükün ve vücudunuzu yere yaklaştırın.

İlgili yazı:  Kol Kaslarınızı Triceps Antrenmanı ile Parçalayın

Arka kol kasınızın etkili kasılmasını sağlayacak bu egzersizi haftada 2 gün 10-12 tekrar uygulayabilirsiniz.

Ters şınav hareketi

Ters şınav hareketi

0 yorum

Fikrini paylaş