Basic Crunch Mekik Hareketi – Doğrular ve Yanlışlar

Basic crunch mekik hareketi, karın kası geliştirme egzersizleri arasında en yaygın bilinen fakat belki de en yanlış uygulanan karın egzersizidir. Doğru duruşu koruyamamak, hareketin güç noktasını hatalı uygulamak ve eksik set sayıları çoğu zaman mekik egzersizleri için harcanan enerjinin boşa gitmesine neden olur. Öncelikle karın kası egzersizleri hakkındaki temel bilgiyi unutmayın: ısınmak şart. Spor yapmaya hevesli çoğu amatör sporcu sabahları yataktan kalkar kalkmaz çoklu tekrarlarla mekik setlerine başlar fakat 1-2 hafta içinde pes eder. Bunun nedeni aslında vücut geliştirme sporunun en önemli kurallarından biridir: bölgesel antrenman vardır, bölgesel vücut geliştirme yoktur.  Karın kası geliştirmek için kol, göğüs, omuz, sırt ve bacak kaslarınızı da aynı oranda çalıştırmalı ve geliştirmelisiniz. Mekik egzersizlerini uygulamadan önce 5 dakika ısınma egzersizi yaparak vücudunuzun egzersize hazır hale gelmesini sağlamak önemlidir. Basic crunch mekik hareketi uygulanma adımları ve önerilere de mutlaka göz atın.

Basic Crunch Mekik Hareketi

Basic Crunch Mekik Hareketi

Basic Crunch – Mekik Hareketi Nasıl Yapılır

– Sırtüstü uzanın, ayaklarınızı bir bank yardımıyla kaldırın ve dizlerinizi 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükün
– Ellerinizi göğsünüzün üzerine veya başınızın her iki yanına (kulaklarınızın üzerine) koyun
– Başınızı, omuzlarınızı ve göğsünüzü yerden kaldırın ve dizlerinize doğru, karın kaslarınızı kasarak eğilin
– 2 saniye kasılma pozisyonda durun ve sonra başlangıç pozisyonuna inin
Karın kası egzersizleri için 3 Set – 15 Tekrar uygulayabilirsiniz

Mekik Hareketi ile Çalıştıracağınız Kas Grupları

Abdominals Karın Kası

Abdominals Karın Kası


Öneri: Bu egzersiz sırasında kalçalarınızı düz ve belinizi yerde tutun.

Uyarı: Mekik hareketi sırasında sıkça yapılan bir hata, mekik çekerken boyun kaslarından güç almaya çalışmaktır. Boyun kaslarınıza baskı uygulamak mekik egzersizi sırasında omurilik sinirlerinize zarar verebilir ve sakatlanmalara neden olabilir. Doğru bir crunch hareketi uygulamak için kollarınızı boynunuza hafif temas edecek pozisyonda tutun ve karın kaslarınızdan güç almaya odaklanın.

Fikrini paylaş