Karın Kaslarınıza Yarayacak Besinler

Karın kasları için antrenman-fiziksel aktivite dışında beslenme de oldukça önemlidir. Çünkü karın bölgesinde biriken yağlar karın kaslarının görülmesini zorlaştırır ve bu kaslara belirli bir baskı uygular. Bu nedenle hem karın kaslarınız düzgün gelişemez hem de karın kaslarının ortaya çıkmasını engeller. Bunun dışında karın bölgesinin etrafındaki yağlanmanın sağlığı ciddi biçimde etkilediği de unutulmamalıdır. Bu nedenle karın kaslarınız için beslenmeyi iki aşamada düşünmek doğru olacaktır; yağlardan kurtulma ve kasları besleme (protein alımı).

karin-kaslari

İlk olarak yağ konusuna bakılacak olursa, bu konuda dikkat edilmesi gereken yağlanmanın karın bölgesinde hangisi kısımda olduğudur. Yani derinlerdeki bir yağlanma sorunumu bu yoksa yüzeyde mi… Bu konuda ilk adım basit şekerli ve kalitesiz yağlı besinlerden uzak durmak olacaktır. Örneğin pizza, hamburger, pide, vb. besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca çay ve kahve gibi günlük tüketimi fazla olan içeceklerde de şekerden kaçınmak gerekiyor. Şekerli besin veya karbonhidrat tüketimi aşamalı yapılmalıdır.

 

Örneğin her öğününüzde bir miktar azaltabilirsiniz. Sağlıklı yağ anlamında tüketilecek besinler ise kaliteli yağlar olarak adlandırılan Omega 3, zeytinyağı, meyve yağları (palmiye, avokado vb.) ve kuruyemiş yağları (badem, ceviz, vb.) çok fazla tüketilmediği takdirde vücut için gereken yağ miktarının elde edilebileceği yağ türleridir. Bu nedenle haftalık öğünlerde mutlaka bunlara yer verilmelidir. Aksi takdirde vücuda gerekli yağ girişi yapılmazsa da vücutta var olan yağların yakılması zorlaşır. Ana öğünlerde balık gibi Mega 3 kaynakları tüketilmelidir ya da yapılacak yemekler zeytinyağı veya meyve yağları ile yapılmalıdır. Kuruyemiş yağları ise az miktarda ara öğünlerde tüketilmelidir. Kaslar için beslenme ise karın kaslarınızın ihtiyacı olduğu besinlerin alınması olarak belirtilebilir. Kasları genel anlamda beslemenin en iyi yolu proteinlerdir. Vücudun yapı taşları olan proteinler her gün öğünlerinizin birinde mutlaka bulunması gerekmektedir. Yumurta, mercimek, kırmızı ve beyaz et, balık kabaca sayılabilir.

İlgili yazı:  Kasımda Sağlık Başkadır - Sonbaharda Sağlık Önerileri

saglikli-beslenme

Beslenme programlarının kişiye özel olup vücut tipi ve yaşa göre değiştiği unutulmamalıdır. Bu nedenle karın kaslarınız için beslenme programınızı biraz da deneme yoluyla yaşantınıza göre ayarlayabilirsiniz. Yapacağınız programda yağ ve protein alınımına özellikle dikkat etmelisiniz.

0 yorum

Fikrini paylaş