Kas Gelişiminde Kilit Nokta: Vücut Tipi

Uzun zamandır beslenmenize dikkat ediyorsunuz ve düzenli sporunuzu yapıyorsunuz ancak tam olarak da istediğiniz gibi bir vücudu kazanamadınız mı? Belki de sorun vücudunuzdadır. Kısacası genel anlamdaki kuralları bir yana bırakırsak belki de vücut tipinize göre özel çalışmalar yapmalısınız. “Vücut tipinize göre kas geliştirin: hangi vücut tipine sahipsiniz?” diyenleri hiç duydunuz mu?

vucut-tipine-gore-hizli-kas-gelistirme

Genel olarak vücut tipleri üç grupta incelenmektedir; ektomorf (sıska), endomorf (tıknaz) ve mezomorf (atletik) vücut tipleridir. Bu vücut tiplerinin kendine has özellikleri olduğundan yapacağınız egzersizler ve kas gelişimi bu vücut tiplerine göre değişiklik gösterecektir. Bu anlamda “Vücut tipinize göre kas geliştirin: hangi vücut tipine sahipsiniz?” sorusu oldukça manidardır. Vücut tiplerine genel olarak bakmak gerekirse; ektomorf vücut tipine sahip olanlar uzun ince bir yapıdadır. Hızlı metabolizmaya sahip olduklarından çok az yağ depolarlar. Genellikle bu tipteki kişiler kilo almak ve kas kütlesini arttırmak isterler. Bu amaçlarına ulaşmak için bol proteinli yüksek kalorili diyet ve dengeli bir beslenme tercih edilmelidir. Kas geliştirme anlamında ise yoğun çalışma seansları çok olmamalı ve büyük kas gruplarına yönelik egzersizler tercih edilmelidir. Endomorflar ise kısa kol ve bacaklara sahip olup kısa boyludurlar. Kilo almaya müsait yapılarından dolayı sürekli diyet yapmalı ve yüksek proteinle kas gelişimlerini kontrol etmelidir. Egzersizlerde squat öncelikli tercih olup az ağırlıklı çok tekrarlı setlere yönelmelidirler. Özellikle kardiyo çalışmaları bu vücut tipi için vazgeçilmezdir. Spora en elverişli şartlara sahip vücut tipi ise mezomorflardır. Geniş vücut ve gelişmiş eklemlere sahiptirler. Kilo sorunları olmayan mezomorflar, öğünlerinde bol çeşitli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Hafif bir kas geliştirme antrenmanı ile istedikleri vücuda kolaylıkla ulaşabilirler. Genelde tüm vücut çalışmaları onlar için uygundur.  

İlgili yazı:  Egzersiz Ağrılarına Etkili Çözümler

hizli-kas-gelistirme-vucut-tipi

Sizler de “Vücut tipinize göre kas geliştirin: hangi vücut tipine sahipsiniz?” sorusunun cevabını artık verebilirsiniz. Ancak vücut tiplerinin ara tipleri olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle vücut tipinizi belirlemekte spor uzmanlarından yardım almanızda fayda olacaktır.

Fikrini paylaş