Kas Geliştirmenin İpuçları ve En Mükemmel Hareketler

Kas gelişimi akla geldiğinde genellikle insanlar hemen ağırlık çalışmalarına yönelmektedir. Ancak kas geliştirmek için en iyi hareketler ağırlık çalışmaları ile birlikte esneme ve kardiyo antrenmanlarını da kapsar. Başka bir kritik öneme sahip durum özellikle beden sağlığı ve kas sağlığının korunması amacıyla yapılması gereken ısınma hareketleridir. Herhangi bir harekete başlamadan önce mutlaka ısınma unutmamalı ve benzer şekilde hareketlerin tamamı bittiğinde ise esneme kesinlikle unutmamalıdır.

kas-gelistirme-hareketleri-hizli

Öncelikle hareketlerle ilgili ısınmadan başlarsak iyi bir ısınma ne çok uzun ne de çok kısa şekilde olmalıdır. En ideal ısınma, kişinin ısınma hareketleri boyunca vücudunun gerçek anlamda ısındığını ve hafif terleme haline dönüştüğünü hissettiği sürededir. Özellikle kol, diz ve karın bölgesi mutlaka ısıtılması gereken bölgeler arasında yer almaktadır. Isınma gerçekleştirdikten sonra ise ağırlık, kardiyo veya esneme hareketlerine geçilebilir. Dengeli bir programda hepsine yer verilmelidir. Unutmayın kas geliştirmek için en iyi hareketler bu üç grubun birleşiminden meydana gelir. Kardiyo çalışmaları için sprint (koşu), tempolu dans (zumba gibi), bisiklet ya da vücut hareketlerinden oluşan, yüksek tempolu ve yüksek verimli kardiyo hareket antrenmanları arasında yer alan HIIT (High Intensity Interval Training) veya Plyometrik antrenmanları söylenebilir. Ağırlık çalışmaları için ise hareketleri bölgelere göre ayırırsak; göğüs ve karın bölgesi için sırasıyla şınav, Fly, Bench Dips, göğüs ve alna sıkıştırma ve mekik öncelikli hareketlerdir. Omuz ve bacak kasları için ise Squat, omuz sıkıştırma, Lunge, Rowing, Arnold Press söylenebilir. Geriye kalan sırt ve biseps için ise Barfiks öncelikli olarak Curl çeşitleri mutlaka yapılmalıdır. Esneme için ise genellikle yoga birinci tercih olmakla birlikte farklı egzersiz hareketleri de yapılabilir.

hizli-kas-gelistirme

Kas geliştirmek için en iyi hareketlerin ağırlık hareketleri ile kısıtlı olmadığını ve vücut tipinize, yaşınıza hatta performansınıza göre kendi hareketlerinizi belirlemeniz en iyisi olacaktır.

Fikrini paylaş