Kas Yapmak İçin Hayvansal Protein Kullanmak Şart Mı?

Yoğun spor yapanlar ve genellikle kas yapmak için uğraşanlar daha kuvvetli ve sağlam olabilmek için kas yapmaya çalışırken mutlaka hayvansal protein tüketmeleri gerektiğini sanmaktadırlar. Fakat bu bilinen en büyük yanlışlardan biridir. Bitkisel proteinler kullanarak da kas yaparken vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. İyi ve kaliteli bir hayat için en çok bilinen yanlışlardan biridir sürekli et ve hayvansal proteinler tüketmek gerektiği.

kasli-vucut

Spor yapanların çoğu günde birkaç yumurta iki öğün et yemek gerektiğini düşünürler halbuki sağlıklı olmak için sürekli yumurta, et ve süt ile beslenmek gerekmemektedir. Aslında uzmanlara göre kalp ve damar hastalıkları olanlar sürekli değil hiç et yememeleri gerekmektedir. Bunun yanında normal bir sağlığa sahip olan kişilerin düzenli olarak ayda birkaç kez et tüketmelerinde bir problem görülmemektedir. Son zamanlarda hem ünlülerin hem de sağlıklı şekilde spor yaparak vücut geliştirmeye çalışanların kullandıkları bir diyet yöntemi bulunmakta. Buna vegan diyeti deniyor. Vejetaryan olmak ile vegan diyeti yapmak arasında ise teknik bir fark var. Bu fark vegan diyeti yapanlar hem et ürünleri tüketmezler hem de süt yumurta gibi hayvansal gıdalardan besin almazlar. Bu diyet sayesinde ise gözlenmekte ki kaslarda ki laktik asit artımı azalıyor ve bu saye de kişi daha az yoruluyor.

kol-kasi-yapma

Eğer sizde vegan diyetine geçecek ya da hayvansal beslenme rejiminizi değiştirecek ve ya azaltacaksanız dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bu da hayvansal besinlerden uzaklaşırken bitkisel besinlerle dengeyi sağlayamamak. Eğer sürekli hamur işleri, makarna gibi beslenirseniz bu size fayda getirmez. Daha çok lifli bitkisel besinler ile vücudunuzun gelişmesine ve vitamin ihtiyaçlarınızın ağlanmasına yardım etmelisiniz. Bunun yanında bol su tüketmeyi asla ihmal etmemelisiniz

Fikrini paylaş