Bel ve Boyun Ağrılarına Özel: Klinik Pilates

İstanbul Klinik Pilates

Pilates, aslında popüler bir hobi olmaktan çok daha fazlası. Temelinde güçlü bir vücut iskeleti geliştirmek, insan vücudunun yaratılıştan gelen mükemmel formunu korumak ve esnek bir denge sağlamak bulunuyor. Günümüzde daha çok “formda kalmak” ve “zayıflamak” gibi kavramlarla bir arada anılsa pilates egzersizlerinin fikir babası Joseph Pilates tarihinden bugüne çok daha önemli bir miras bırakıyor.

Klinik Pilates, aslında pilatesin 19. Yüzyılda başlayan serüvenine bir geri dönüş olarak tanımlanabilir. Klinik pilates egzersizleri sayesinde beden kuvveti, denge, koordinasyon, kan dolaşımı gibi fonksiyonlarında gelişme sağlanabiliyor. Hayatında ilk kez düzenli egzersiz yapacak kişiler, sırt problemleri olanlar ve fizik tedavi veya rehabilitasyon ihtiyacı olan kişiler için uygun bir yöntem olan klinik pilates, uzman eğitmenler tarafından haftalık periyodlar halinde uygulanıyor.

Klinik Pilates Uygulama Alanları

Omurilik eğriliği (skolyoz)

Fıtık (hernia)

Kemik erimesi (Osteoporoz)

Duruş bozuklukları

Hamilelik kasılmaları

Klinik pilates, aslında yüksek tempolu şehir hayatı, hareketsizlik, stres ve düzensiz beslenme temelli ortaya çıkan, her geçen gün daha fazla insanın yaşamını olumsuz etkileyen alanlarda uzmanlaşıyor. Bu da demek oluyor ki etki alanı özellikle büyük şehirlerde her geçen gün artacak.

Nerede Yaparım?

Klinik pilates kavramının Türkiye’de emekleme aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen İstanbul’da özel eğitmenler tarafından seans açılan salonlar var.
Kavacık’ta bulunan Gymnasium Sports Health Club , Medistate Kavacık Hastanesi ile ortak geliştirdiği programda bel, sırt, boyun ağrılarını giderici egzersizler, duruş bozukluğu giderici egzersizler, hamilelik öncesi ve sonrası egzersizler, kemik erimesi engelleme ve kas gücünü artırmaya yönelik egzersizler ile ameliyat sonrası rehabilitasyon egzersizlerini birlikte sunuyor.

Klinik Pilates egzersizi veren bir kişisel eğitmen misiniz? Klinik pilates programı uygulayan bir spor salonunuz mu var? Lütfen bu yazıya (Salon İsmi, adresi, varsa web sayfası bilgileri ile) yorumda bulunarak içeriğin geliştirilmesini sağlayın. Dilerseniz, Formmap üzerinden salonunuz için bir profil oluşturarak Klinik Pilates ile ilgilenen sporseverlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Görsel: nanaimophysiotherapy

Fikrini paylaş