Migren Egzersizleri ve Migrene İyi Gelen Öneriler

Migren egzersizleri hem migren hastalığına iyi gelen sportif aktiviteleri hem de fitness egzersizlerinin migrene uygun olarak düzeltilmesini ifade eder.

Yanlış bir algı olarak egzersizin migreni tetiklediği düşünülür. Bu da birçok migren hastasının egzersiz alışkanlığı kazanmasına engel olur. Aslında bu yaklaşım yanlıştır çünkü bu hastalar sporun getirdiği faydalardan mahrum kalırlar. Bilindiği üzere egzersiz yüksek kan basıncı, diyabet, depresyon ve obezite gibi birçok hastalığın oluşma riskini azaltmaktadır.

Bunun yanında, düzenli egzersiz stresi ve kötü huylu kolesterolü azaltır, enerjinizi arttırır ve size daha kaliteli bir uyku sağlar. Fakat migren ağrınız varken bunların bir önemi kalmaz.

Migren hastaları egzersiz yapmamalı: Yanlış 

Migren hastaları kendilerine uygun migren egzersizleri yapmalı: Doğru

Peki migren egzersizleri nelerdir, nasıl yapılır?

Öncelikle migren hastaları egzersiz yaparken nelere dikkat etmeli bunlara bakalım:

  • Migren hastaları egzersiz yaparken kan basıncını ve nabız seviyesini kontrol etmeli
  • Egzersiz öncesinde ve sonrasına düzenli olarak su tüketmeli
  • Baş dönmesi veya sarsılmaya neden olacak egzersizlerden kaçınmalı
  • Egzersiz yaparken iyi havalandırılan, yüksek tavanlı salonları veya açık alanları tercih etmeli
  • Egzersizden sonra en az 10 dakika soğuma egzersizi yaparak rutine yavaş bir geçiş yapmalıdır

Şimdi migren hastaları için egzersiz önerilerine biraz yakından bakalım.

Migren hastası olan herkes egzersiz yaptığında başı ağrıyacak diye bir kural yoktur. Eğer egzersiz ve migrenin arasında bir ilişki olmadığını anladıysanız şanslısınız. Migreniniz varsa hemen egzersizi bırakmayın, fitness rutininizi bozmayın. Çünkü düzenli egzersizin migren belirtilerini azalttığını öğrenince şaşıracaksınız 🙂 Egzersiz sırasında vücudumuzun salgıladığı endorfin denilen hormon doğal bir ağrı kesicidir ve güncel araştırmalarda migren sırasında yaşanan ağrının azalmasında etkilidir.

Egzersizin migreni tetiklediğini düşünüyorsanız bunun kolay bir çözümü var. Egzersiz sırasında bir migren atağıyla karşılaşırsanız kendinizi zorlamayın, hemen egzersizi bırakın. Burada egzersizin kendisi suçlu değil ama yine de birkaç küçük tüyoyla ağrısız bir egzersiz yapabilirsiniz.

Migren egzersizleri baş ağrılarını önemli ölçüde azaltır

Migren hastaları için egzersiz öncesi ısınma

İlgili yazı:  Bazal Metabolizma Hızı (BMR) Nedir, Nasıl Hesaplanır

Egzersiz boyunca vücudunuzun oksijene olan gereksinimi artar. Egzersizden önce vücudunuzu yavaşça ısıtmak vücudunuzu bu gereksinime hazırlamaktadır. Doğru şekilde ısınma egzersizi yapmamak migren ağrılarınızın sebebi olabilir. Her egzersizden önce 5-10 dakika ısınmanızı tavsiye ederiz.

Egzersizden önce yediğiniz öğüne dikkat edin

Egzersizden önce düzgünce bir şey yememek, kan şekerinizi düşüreceğinden baş ağrısına sebep olacaktır. Beyniniz karbonhidratla beslenmektedir. Karbonhidrat arkadaşınızdır. Egzersizden en az bir buçuk saat önce yemek yiyin. Yemekten hemen sonra spora başlamayın. Vücudunuzun yediklerinizi hazmetmesini ve kan şekerini sabitlemesini bekleyin. Antrenmandan önce nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız antrenman öncesi beslenme yazımızı inceleyin.

Migen egzersizleri ile birlikte bol su için

Eğer egzersizden önce ve egzersiz boyunca yeteri kadar su tüketmiyorsanız, vücudunuz dehidrasyona uğrayacaktır. Dehidrasyona uğramış bir vücutta dokular küçülür. Bu küçülme göz arkasında bulunan sinirlerinizi gerer ve baş ağrısına sebep olur. (Aynı durum akşamdan kalma dediğimiz durumda da geçerlidir.) Egzersizden önce ve sonra, egzersiz boyunca bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Unutmayın ki ne kadar terlerseniz o kadar su içmelisiniz.

Araştırmalara göre migren hastalarına hafif egzersizler ve düzenli aerobik en çok tavsiye edilen iki egzersiz çeşididir. Koşmak ve zıplamak gibi yoğun egzersiz programlarından uzak durun. Bu tip egzersizler genelde migren ataklarını tetikler.

Migren ağrınızı azdırmayacak, size en uygun olan egzersizi bulmak için günlük tutun. Migren ağrısı çektiğiniz an direkt günlüğünüze bakın. En son ne yediniz, ne zaman yediniz, ne kadar su içtiniz kontrol edin. Bu adımları uygularsanız, egzersiz sırasında migren ağrısı oluşma riskini azaltabilir, egzersizin migreni tetikleme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Eğer bu saydıklarımızın hiçbiri işe yaramazsa artık migren egzersizlerine başlayabilirsiniz. Aşağıda sizin için migren ve baş ağrılarına özel hazırlanmış bir yoga egzersizi bulunuyor, videoyu izlemeyi unutmayın.

Migren egzersizleri ve yoga: Örnek egzersiz videosu

0 yorum

Fikrini paylaş