Mutfağınızdaki En Doğal 10 Antioksidan

Mutfağımızdaki Antioksidanlar

Antioksidan, Canlılarda özellikle oksitlenme serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller vücudumuzda ki moleküllerle etkileşime girip hücrelere ve canlıya zarar verir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek vücudumuzu korur. Bunların sonucunda tümör oluşturma risklerini azaltır aynı zamanda hücre azalmasını engellediği gibi daha sağlıklı bir yaşam geçirmenizi sağlar aktioksidanlar çok uzakta değiller işte mutfağınızda ki 10 doğal antioksidan :

antioksidan-nedir

1.Limon

Limon, Oldukça yüklü bir C vitamini deposu olmasında daha öte vücudumuzun asit değerlerini dengede tutar.

antioksidan-faydalari

2.Nar

Antioksidan derecesinden çok yüksek bir kuvveti olan meyvelerden biride nar. Vücudumuz için mücevher parçası kadar değerli olan bu meyve A. C. E vitaminlerini ve demir içermektedir. Ayrıca cildiniz içinde kullanabilirsiniz.

3.Yeşil Sebzeler

Yıllarca annelerimizin sözünü dinlemesek de yeşil sebzelerin eğer sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsak çok önemli yeri olmalı. İçinde demir ve A. C. E vitamin değerleri çok yüksek bunlar sayesinde vücudumuzdaki toksinlerden kurtulabiliriz.

4.Sarımsak

Nefesimiz için bir yararı olmasa vücudumuz için çok bir yararı doğal antioksidan olarak mutfağınızda ki 10 doğal antioksidan sadece biri.

5.Keten Tohumu

Günde sadece 2 kaşık yemeniz dahilinde omega 3 ve doymamış yağ ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Ayrıca magnezyum ve çeşitli antioksadanlar içerir.

6.Isırgan otu

Isırgan otu cildinize zarar verebilir ama çayını yada çorbasını içtiğinizde dünyanın en iyi antioksidanların biridir.

7.Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirinç, bir porsiyonundan B vitamini, çeşitli antioksidanlar, magnezyum ve selenyum alabilirsiniz. Gerçekten mutfağınızda ki 10 doğal antioksidan olmazsa olmaz olmalıdır.

8.Tere

En lifli sebzelerden olan tere içinde B1, B2, B6, C ve E vitaminleri bulunduruyor.

9.Bakliyat Ürünleri

Vücudunuzun enerji ve protein ihtiyacını karşılayıp sağlıklı hücreler üretilmesini sağlarlar.

Rezene en büyük antioksidan ürünlerinden çay olarak yada yemeklerle tüketebilirsiniz.

İlgili yazı:  Paleo Diyeti İçin Pancarlı Smoothie Tarifi

antioksidan-besinler

Fikrini paylaş