Hızlı kas gelişimi için neler yemeli?

   Vücut geliştirme sporcuları için antrenman kadar önemli diğer konu beslenme. Kısa sürede kas kitlesinde gelişime sahip olmak isteyen sporcular uygun beslenme programlarıyla antrenmanlarını desteklemeliler. Alınan gıdalar spor öncesi enerji verir nitelikte ve daha da önemlisi hızlı kas gelişimini sağlar özellikte olmalıdır. Peki ya öyleyse hızlı kas gelişimi için neler yemeli?

hizli-kas-gelistirme-formulu

  Kas yapmak ya da kas geliştirmek için öncelikli olarak günlük gıda alımının %15 kadar arttırımalısı gerekiyor. Hızlı kas gelişimi için vücudun çeşitli protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Protein kaynaklı gıdalar bu listenin en başında. Fakat karbonhidrat ve yağların da dengeli bir biçimde tüketilmesi gerekiyor. Hiç yağ içermeyen bir diyet programı uygulandığında vücut mevcut yağı tutmaya çalışır, bu da yağın daha uzun sürede vücuttan atılmasına sebep olur. Hızlı kas gelişimi için neler yemeli listesinin ilk sırasında yumurta bulunuyor. 1 adet orta boy yumurta da 7 gram protein bulunuyor. A, E, D vitaminleri ve kolesterol, testosteron seviyesini arttırdığı için spor öncesi enerji sağlıyor. Et ve sütte yüksek derecede amino asit içerdiğinden hızlı kas yapılanmasında vazgeçilmezdir. Hayvansal proteinler, bitkisel proteinlere göre daha hızlı kas yapımı sağlar. Somon ton balığı gibi soğuk deniz balıkları zengin protein içerikleri ve sağlıklı omega -3 yağ asitleriyle kas yapan yiyecekler arasında önemli bir yere sahip. Tavuk, kırmızı et ve süzme peynir de protein kaynaklı gıdalar olarak kas yapan yiyecekler arasında. Koyu yeşil, açık yeşil, sarı sebzeler ve patates günde en az 3 tabak olmak üzere kas gelişimine olumlu fayda sağlıyor. Narenciye, elma ve domatesin de bu listede yeri var.

hizli-kas-gelistirme-yollari

  Vücut geliştirme spor programının yanında hızlı kas gelişimi için neler yemeli biliyorsanız gözle görünür sonuca ulaşmak çok da zamanınızı almayacaktır.

Fikrini paylaş