Pilates Boy Uzatır mı?

Popüler olan her spor dalı hakkında bazı şehir efsaneleri yayılır. Bunlardan biri de, 2000’li yıllardan sonra adını sıkça duyduğumuz pilatesle ilgili. Özellikle forumlarda pilatesin boy uzatıp uzatmadığı ile ilgili pek çok tartışma bulmak mümkün.

Peki Doğrusu Ne? Gerçekten Pilates Boy Uzatır Mı?

Konuyu hiç dolandırmadan, soruya Türkiye Pilates Federasyonu‘nun ne cevap verdiğine bakalım: “Pilates egzersizi kişinin kemik boyunu uzatmaz.”

Açık ve net olarak cevap bu: pilates boy uzamasına neden olmaz. Öyleyse sıkça dile getirilen bu iddiaların temelinde ne yattığını incelemek gerek. Pilatesin boy uzattığıyla ilgili algı, aslında egzersizlerin duruşumuza olumlu etkisinden kaynaklanıyor. Hareketsizlik, stres ve özellikle masa başında geçirilen saatler, omurgamızın dik yapısının bozulmasına ve aşağı baskılanmasına neden olur. Bu durum, zaman içinde duruş bozukluklarını beraberinde getirir ve dışarıdan bakıldığında, boyunuz olduğundan daha kısa görünebilir.

Düzenli egzersiz yaptığınızda, vücudunuz yaratılıştan gelen ideal formuna geri dönmeye başlar ve dik duruşunuz, sizi spor yapmadan önceki halinize göre daha uzun gösterir. Sonuç olarak pilates egzersizleri; boyunuzu olduğundan kısa gösterecek olumsuz koşullardan kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı olumlu etkiyi, vücut esnekliğinizi artıracak ve kaslarınızı sıkılaştıracak benzer egzersizlerde de (yüzme, basketbol, voleybol vb) gözlemleyebilirsiniz.

Fikrini paylaş