Pilates Sadece Bir Spor mudur?

Pilates bir spor mudur? sorusuna yalnızca bir spordur demek doğru değil, en azından yetersiz. Bir spor olarak da nitelendirilebilir. Günümüzde pilates oldukça yaygın olarak yapılan bir egzersiz bütünüdür. Pilates içerisindeki hareketler rehabilitasyon tedavilerinde de kullanılmaktadır. Pilates’in yaratıcısı Joseph Pilates, bedensel rahatsızlıkların giderilmesi için böyle bir teknik geliştirmiştir. Bugün günümüzde modern bir spor olarak görülen Pilates’in doğuş amacı tamamen sağlıklı bir beden inşaası için gerekli olan egzersiz biçimlerinin sağlanmasıdır. 

yeni-bir-spor-pilates

Pilates Bir Eğitmen Eşliğinde Gerçekleştirilir

Kas ve dokulara zarar vermeden etkili bir pilates egzersiz süreci geçirmek için doğru teknik son derece önemlidir. Yapılan hareketten hangi kas gruplarının etkilendiğini, hangi bölgenin ne oranda çalışması gerektiğini ve doğru süreleri bir eğitmen yardımıyla etkili gerçekleştirebilirsiniz. Bölgesel zayıflamak, incelmek ve fit bir bedene sahip olmak için sıklıkla tercih edilen bu egzersiz bütünü Pilates bir spor mudur? Sorusuna cevap arayanlar için bu çerçevede değerlendirildiğinde bir spor olduğu sonucuna götürür.

Pilates için bazı egzersizlerde herhangi bir spor aletine ihtiyacınız olmazken, bazı durumlarda bir pilates topu, pilates minderi ve direnç bandına ihtiyacınız olabilir. Uzun vadeli bir pilates sporcusu olmak için kendinize bir pilates seti almak sizin için harika bir başlangıç olur. Peki pilates setinin içinde neler olmalı? Başlangıç seviyesi için en doğru Pilates Setinde Olmazsa Olmaz 5 Ürün başlıklı yazımızı keşfedin.

pilates-hareketleri

Denge Zihin ve Beden Bütünlüğü için Pilates

Pilates, nefes temelinin üzerine kurulan hareketler ile bir bütündür.  Nefes kontrolü ile birlikte zihin ve beden dengesini sağlar ve bir bütünlük yaratır. Uzun süre düzenli Pilates yaptığınızda bakış açınızın değiştiğini, bedensel hareket kabiliyetinizin arttığını ve hayatınızdaki stres yükünü azalttığını keşfedebllirsiniz. Bu anlamda Pilates, yaşamınızda size koçluk eder. Pilatesin duruş bozukluğu ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ileri seviye metodları da bulunur. Pilatesin ilk amacına uygun geliştirilen bu egzersizler hareket bilimi ve fizik tedavi alanındaki gelişmelerle ilerleme kaydetmiştir ve günümüzde klinik pilates pilatesten ayrı bir uzmanlık alanı olarak etkisini artırmaktadır. Pilatesin bu alanını hakkında detaylı bilgi için klinik pilates yazımızı mutlaka okuyun.

İlgili yazı:  Pilatesin Faydaları

pilatesin-faydalari

Esneklik ve Kişisel Gelişime Katkısı ile Pilates

Pilates, tam anlamıyla bir zayıflama programı değildir. Bedeni, sıkılaştırma ve esnetme özelliği vardır. Fakat; bu esneme bilinenin aksine kaslarda, kas boylarında gerçekleşen bir esnemedir. Bu da sizin günlük yaşamda hareket kabiliyetinizi arttırırken hem psikolojik hem de fiziksel açıdan rahat bir bedene sahip olmanızı sağlar. Bu bakımdan bakıldığında Pilates, bir esneklik aracıdır denilebilir. Aynı zamanda yine hem bedensel hem zihinsel açıdan gelişime katkısı ile bilinir. Daha geniş düşünebilme, olaylara farklı açılardan bakabilme, daha az stres ve sakinliğin getirdiği rahatlık bedensel raahatlıkla birleştiğinde size sağlıklı bir alan yaratarak gelişiminize katkıda bulunur.

Tüm bu alanlar değerlendirildiğinde Pilates bir spor mudur? Sorusunun cevabı yalnızca bir spordur olarak değerlendirilmemeli aynı zamanda kişisel gelişim ve bütünlük kavramlarını da kapsadığı unutulmamalıdır. Pilates, size hayatınızın her alanında katkı sağlamaya açık bir egzersiz bütünüdür.

Pilates için şimdi hazır mısınız? Hemen en etkili pilates egzersizlerini keşfedin.

Fikrini paylaş