Pilates Seti İçin Olmazsa Olmaz 5 Ürün

Seansları genellikle bedensel hareketlere dayalı aerobik figürlerlerden oluşsa da, etkili bir pilates egzersizi için doğru ekipmanları kullanmak çok önemli. Plank setleri, esneklik odaklı çalışmalar ve squat egzersizlerinde pilates ekipmanlarından faydalanmak vücudunuzun dayanıklılığını ve direncini artıracaktır.

Pilates için gerekli ekipman ihtiyacına yönelik, üretici firmalarda yeni bir trend başladı: Pilates Setleri. Küçük bir araştırmayla bulabileceğiniz onlarca pilates seti var. Bazıları 4-5 üründen oluşurken, içerisinde irili ufaklı 20 farklı aksesuar bulunan setler de bulunuyor. Haliyle fiyat aralıkları da setin içerdiği ürün çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Sizin için, ideal bir pilates setinde mutlaka bulunması gereken 5 ürünü derledik.

 

1. Yoga Minderi: Ortalama 4-10 mm kalınlığında üretilen yoga minderi (yoga matı) pilates egzersiziniz için olmazsa olmaz. Sert ve düzgün bir yüzeyde kullanılacak matlar sizi hem zeminin kiri ve soğuğundan korurken, eklemleriniz için konforlu bir zemin sağlar. Mat tercihinizi yaparken, rulo haline getirilebilen ve taşıma kulbu bulunan modelleri tercih etmeniz ürünü dilediğiniz yere götürmenizde yardımcı olacaktır.

Mavi Yoga Minderi

Mavi Yoga Minderi – Delta

 

2. Pilates Topu: Mekik, gerdirme, direnç ve esneklik egzersizleri için vücudunuza uygun formu kazandıracak ve hareketlerinize uyum sağlayacak bir pilates topu da etkili bir pilates için gerekli. Farklı ebatlarda üretilen pilates toplarının boyutu çapının santimi ile adlandırılıyor. Genellikle 20 cm – 50 cm – 90 cm ebatları tercih ediliyor.

Farklı Boyutlarda Pilates Topları

Farklı Boyutlarda Pilates Topları

 

3. Pilates Çemberi: Plank egzersizleri ve duruş bozukluklarını giderme amaçlı klinik pilates uygulamalarında, vücudun sabit bir pozisyonda durmasını sağlayacak önemli aksesuarlardan biri de pilates çemberi. Pilates çemberinin yerine düz bir bar veya pilates topu da kullanılıyor. Pilates çemberi kullanmanın sağladığı en önemli avantaj, ortalama omuz genişliği ölçüsüne göre üretilen boyutu sayesinde omuz genişliğinize uyum sağlayarak doğru bir duruş yakalamanıza yardımcı olmak.

Sünger Tutacaklı Pilates Çemberi

Sünger Tutacaklı Pilates Çemberi – Ebruli

 

4. Direnç Bantları: Gerdirme bandı, bilinen markasıyla Terabant olarak da bilinen direnç bantları, kaslarınızın direncini artırmada ve dayanıklılık odaklı pilates egzersizlerinde en önemli ekipmanlardan biri. Oryantasyon döneminde lastik, naylon çorap gibi nesneler kullanılsa da, düzenli pilates egzersizlerinde direnç bantlarını tercih etmek önemli. Direnç bantları 3’lü takım halinde üretiliyor ve renklerine göre yumuşak-orta-sert direnç seviyelerinde kullanılıyor. Her bir bant, antreman sıklığına ve temposuna bağlı olmakla birlikte 3-6 ay süreyle kullanılabiliyor.

3'lü Direnç Bandı - Cosfer

3’lü Direnç Bandı – Cosfer

5. Mini Şişirme Pompası: Küçük bir detay gibi görünse de, pilates setinizin en önemli detaylarından biri şişirme pompası. Setinizle aynı renkte ve az yer kaplayan modellerini bulabileceğiniz şişirme pompası, üzerine güç uygulandığından zamanla gerginliğini kaybeden pilates topunuz için can simidi görevi görüyor. Ayrıca odanızda veya spor salonunuzda muhafaza ettiğiniz pilates topunuz mevsim şartlarına göre hacim kaybı yaşayabiliyor. Son olarak, tüm setini çantasında taşımak isteyen pilates severler için şişirme pompası, pilates topunu tamamen indirerek spor salonunda yeniden şişirme imkanı veriyor.

Pilates Topu ile Şişirme Pompası - Delta

Pilates Topu ile Şişirme Pompası – Delta

 

Farklı marka ve modellerde bulabileceğiniz pilates setlerinde tüm ürünlerin aynı renkte üretildiği özel setler ve setinizi yanınızda taşıyabileceğiniz taşıma kılıflı seçenekler bulabilirsiniz. 5 Parçadan oluşan bir temel egzersiz setinin fiyatı 30-50 TL arasında değişiyor.

Fikrini paylaş