Pilates Yapanlar İçin Beslenme Önerileri

Her zaman fit ve sağlıklı görünmek isteyen kadınlarda yaz mevsiminin yaklaşması ile kilo verme telaşı daha da artmış bulunuyor. Bu nedenle birçok kadın spor salonlarına gitmekte ve son yıllarda ülkemizde popüler hale gelen pilates ile tanışmaktadır. Pilatesin etkili olabilmesi ve en iyi sonucu alabilmeniz için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde pilatesten en iyi verimi alacaksınız. Burada pilates yapanlar için beslenme önerilerine ulaşabilirsiniz.

pilates-yapanlar-nasil-beslenmeli

       Spor yaptığınız günlerde günlük aldığınız karbonhidrat ve protein miktarına ekstra özen gösterin. Yetersiz ve yanlış beslenme kas kitlenizden kayıplara yol açar. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan suyu pilates yaptığınız süre içerisinde yeterli miktarda tükettiğinizden emin olun. Suyu bir anda içmek yerine yudum yudum tüketin. Çok tok bir karınla spor yapmak yanlışken çok aç bir karınla spor yapmakta yanlıştır. Bu nedenle pilatesten 1, 1-5 saat önce yeme işlemini sonlandırın. Bu şekilde pilates sırasında daha rahat hareket edersiniz. Pilatesin faydalarını daha çok görmek için spordan 3-4 saat önce bir ana öğün; 1-2 saat öncede bir ara öğün tüketerek yeme işlemine son vermelisiniz. Ana öğünde tüketebileceğiniz gıdalar; süt, patates, muz, yoğurt, meyve salatası ve sandviç olabilir. Ara öğünde ise; tahıl ve protein barlar, meyveli yoğurtlar gibi hafif gıdalar tüketebilirsiniz. Pilates yapanlar için beslenme saatleri önemli olup öğün atlanmamalıdır. Spordan 30 dk önce içilen sütsüz ve kremasız kahve yağ yakımına yardımcı olur. Spordan sonra ise light süt veya yoğurt vücudun yağ yakımına devam etmesini sağlar.

pilates-yapanlar-nasil-beslenmelidir

       Pilatesten önce yedikleriniz egzersiz sırasındaki performansınızı etkiler. Sonra tükettikleriniz ise vücudun gereksinimlerinin yerine konmasında etkilidir. Pilates yapanlar için doğru beslenme ve egzersiz hem kaslarınızı güçlendirir hem de ruhen daha sağlıklı olmanızı sağlar.

İlgili yazı:  Neden Erkekler Pilatesten Korkar?

 

Fikrini paylaş