Protein Kullanımının Kas Gelişimine Etkisi

Protein kullanımı her sporcunun gündeminde. Eğer amacınız kas yapma ise, bunu hayatınıza doğru protein kullanımını sokmadan yapamazsınız. Karbonhidratlar ve yağlar size enerji vermek için önemli bir rol oynarken, kas yapmak için hiçbir şey proteinden daha önemli değildir.

İşte karşınızda kas yapmak için protein ve protein tozu kullanmanızı gerektiren 4 neden:

  1. Protein yoksa kas da yok

Koşarken, ağırlık kaldırırken, bisiklet sürerken ya da yürürken, vücudunuz yağlardan ve karbonhidratlardan elde edilen trigliserit, ve glikozu enerji için yakar. Ancak söz konusu kas yapmaya geldiğinde, en çok ihtiyacınız olan şey proteindir. Kas yapmak için yeterli amino asitleri almanız için vücudunuz her 3-4 saatte bir tam protein ihtiyacına duyar. Vücudunuzun kas yapmak için 9 farklı aminoaside ihtiyacı vardır. Bu aminoasitler olmadan kas yapamazsınız.

Günlük kaç gram proteine ihtiyacınız olduğunu bilmiyor musunuz? Hemen günlük protein ihtiyacı başlıklı yazımızı keşfedin.

  1. Protein ATP enerjisi sağlar

Beyniniz ve organlarınız, görevini yerine getirmek için glikoza ihtiyaç duyar ancak kaslarınızın ihtiyacı olan şey ATP enerjisi olarak bilinen farklı bir enerjidir. Bu 9 amino asit olmadan vücudunuz ATP enerjisi üretemeyecek ve amino asitler vücudunuzda artık ürünlere dönüşerek elenecektir. ATP enerjisi olmadan, kaslarınızın kasılması için gücü olmaz yani ağırlık kaldıramaz, pres, curl ya da squat yapamaz.

  1. Protein kas katabolizmasını durdurur

Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz egzersizi devam ettirmek için gerekli enerjiyi sağlamak için yakım yapar. Eğer kaslarınız çok fazla kullanılmazsa, vücudunuz, kas dokularınızın ekstra enerji olduğunu düşünür, kardiyovasküler sisteminizi beslemek için yakım yapabilir. Sonunda yağsız kas kütlesini kullanmadığınız için kaybedersiniz. Ancak yeterli protein alımını sağlarsanız, vücudunuza bu kasları kullanacağınızın sinyalini verirsiniz. Kardiyovasküler egzersizleriniz sonunda yağsız kas kütlesi yok olmaz, egzersiz yaptığınızda yağ yakmaya zorlar.

  1. Protein kasları iyileştirir
İlgili yazı:  Sporcular İçin Protein Tozu Seçimi

Ağırlık kaldırdığınız, kas dokularınızın liflerini ağlattığınızı biliyor muydunuz? Bu gözyaşları çok fazla küçüktür ve kaslarınıza müthiş derecede bir zarar vermezsiniz. Ancak gelecek vücudunuzun bunu önlemesine yetecek kadar zarar vermiş olursunuz. Bu sadece kas liflerinin uzaması ile olmaz, aynı zamanda enerji kapasiteleri kullanmalarından kaynaklıdır. Ağırlık kaldırdınız zaman vücudunuz bu zararı iyileştirebilecektir.

Protein kas liflerinizdeki hasarı iyileştirmek için önemlidir. Aynı zamanda da kas liflerinin uzamasını ve genişlemesini sağlar. Bu nedenle protein kas gelişimi için önemlidir. Kasların uzaması ve genişlemesi kas gelişiminin gözle görünen kısmıdır.

Gördüğünüz üzere, bu protein sadece sağlığınız için değil kas gelişiminiz için de oldukça önemlidir. Eğer bir star gibi kas yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan proteini almanız gerekmektedir.

0 yorum

Fikrini paylaş