Protein Tozu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Protein tozu sporcular arasında en çok tercih edilen besin desteğidir. Biz de her gün takipçilerimizden  protein tozu seçimi hakkında “hangi protein markasını seçmeliyim”, “günde kaç gr protein almalıyım” gibi sorular alıyoruz. Vücut geliştirme sporcuları tarafından sıklıkla sorulan sorulara cevap olması için protein tozu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık.

İşte protein tozu seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Protein Tozu Markası

Tabi ki protein tozu seçiminde en önemli kriteriniz seçeceğiniz Supplement markası olmalı. Özellikle Türkiye’de yetkili satıcısı bulunan bir marka tercih etmeniz, satış öncesi ve sonrası işlemlerinizde güvenli bir muhatap bulmanızı sağlar. Sipariş verdiğiniz ürünlerin faturalı olması ve alışveriş yaptığınız yerin kurumsal bir marka olmasına özen göstermelisiniz.

Porsiyon Başına Protein Miktarı

Seçtiğiniz ürün çok popüler olabilir ama bunu önemsemeyin. Sizin için önemli olan performansınıza en iyi etki edecek doğru ürünü bulmaktır. Konu protein takviyesi olduğunda en önemli ürün özelliği porsiyon başına protein miktarıdır. Genellikle 25-35 gr arasında olan ürün ölçeklerinde 25-30 gr arasında protein içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Bu konuda bir önemli detay: Porsiyon başına protein miktarını fazla göstermek isteyen bazı markalar ölçeklerini büyüterek rakiplerinden ayrılmaya çalışıyor. İki protein ürününü birbiriyle kıyaslarken aynı miktardaki ölçekte kaç gr protein olduğuna bakmalısınız.

Tat, Yanlış duymadınız!

Her ne kadar sporcular arasında “tadı önemli değil, gerçek sporcu tada değil etkiye bakar” gibi bir genel düşünce bulunsa da bu doğru değil. Haftada 8-10 kez tüketeceğiniz bir besinin tadı nasıl önemsiz olabilir? Evet, protein tozu seçerken birinci kriteriniz tad olmasın ancak benzer niteliklere sahip ürünler arasından tabi ki tadını sevdiğiniz aromayı seçin.

İpucu: İlk kez deneyeceğiniz bir protein tozu alırken mümkün olduğunca küçük gramajlar seçin. Büyük kutulu ürünler servis başına fiyat bakımından avantajlı olsa da sizi sevmediğiniz bir ürünü haftalarca kullanmak zorunda bırakabilir.

İlgili yazı:  Evladiyelik Sağlıklı Beslenme Önerileri

Siz de seviyenize en uygun protein tozu sipariş vermek için yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurun ve severek tüketeceğiniz, performansınızı artıracak bir gıda takviyesi ile çalışmaya başlayın. İyi sporlar!

0 yorum

Fikrini paylaş