Protein Vücut İçin Neden Önemlidir

PROTEİN

Protein, vücudumuz ve vücudumuzda bulunan tüm hücrelerin düzgün çalışması için gerekli olan en önemli moleküllerden biridir. Vücudumuzdaki en önemli organlar protein olmadan asla çalışamazlar. Protein vücutta %20 oranında bulunmaktadır. Kısacası protein sudan sonra vücutta en çok bulunan bileşendir.
protein-masa

Protein’in yapısı ise küçük ünitelerden oluşuyor. Bu ünite ismi verilen şeyler ise aminoasitlerdir. Proteinler 20 çeşit aminoasitlerden oluşur.

Proteinler içeren besinler 2’ye ayrılır:

1-Hayvansal Protein: Hayvansal protein içeren besinler vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm aminoasitleri içerir. Fakat bu besinleri aşırı tüketmek de kolesterol başta olmak üzere bazı hastalıklara neden olur. Hayvansal proteinler; Kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık, yumurta ve peynir gibi gıdalardır.

2-Bitkisel Protein: Bitkiler, hayvansal gıdalar kadar tüm aminoasitleri içermez. Ancak bu bitkisel ürünleri de biraz hayvansal gıdalar ile birlikte alırsak daha faydalı olur ve daha iyi beslenilmiş olunur. Bitkisel proteinler; Soya ürünleri, Barbunya, Fasulye, Fındık, Fıstık, Badem ve Kabak çekirdeği gibi gıdalardır.

protein-vücud

Protein vücut için neden önemlidir sorusu birçok insanın merak ettiği sorulardan biridir. Proteinin vücut için önemi çoktur;

  • Tüm gün dışarıda orada burada oluruz ve etrafta birçok mikrop bulunmaktadır. Protein dışarıdan gelen bu mikroplarla vücudun savaşmasını sağlar.
  • Özellikle çocuklar genelde fazla düşerler ve birçok yerleri zarar görür. Proteinler zedelenen hücreleri onarır ve yeniler.
  • Salgın hastalıklara yakalanmamız için enfeksiyonlarla savaşan antikorları da üretir.
  • Proteinler hücre içi ve hücre dışı sıvıların dengede tutulmasını da sağlar.
  • Sinir ve kas çalışmaları için de gereklidir.

Protein vücut için neden önemlidir sorularına da yukarıda cevap vermiş bulunuyoruz. Sizde bolca protein tüketin ki vücudunuz için gerekli olan protein ihtiyacını karşılayabilmiş olunuz.

 

Fikrini paylaş