Ramazan Ayına Özel Diyet Listesi

Dinimizin olmazsa olmazlarından islamın şartlarında bir tanesi de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Biz de size bu yazıda ramazan ayına özel bir diyet listesi sunuyoruz. Ramazan diyeti olarak da kabul edilebilecek olan bu listesi bu alanda hizmet veren uzmanların önermiş olduğu bir liste. Çünkü kimi zaman insanlar Ramazan ayında iftarda, sahurda ve iftar sahur arasında aşırı beslendikleri için hem kilo alıyorlar, hem de kimi sağlık problemleri yaşıyor.

Ama bizim size burada sunmakta olduğumuz Ramazan diyeti hem bu dönemde gereksiz yere kilo almamak hem de sağlıklı beslenebilmek için hazırlanan bir diyet programıdır. Üstelik aç kalmadan sağlıklı beslenerek kilo vermenin mümkün olduğu bir diyet türüdür. Bu programda 7 günlük periyotlar olarak diyet devam etmektedir. Yani program bir haftalıktır.

Ramazan Ayına Özel Diyet Listesi

2 öğün Ramazan ayında yenilebildiği için öğünler de ona uygun olarak hazırlanmış durumdadır.

1. Gün

Sahur Saatinde Yenilmesi Gerekenler: Kuru meyvelerden örneğin kayısı, üzüm gibi gıdalardan yapılan bir komposto ( şeker katkısız olarak) ve yanında ana yiyeceği olarak az yağlı olarak hazırlanan bol sebzeli bulgur pilavı. Pilavdan sadece 1 porsiyon yenilecektir. Bulgur pilavı sevmeyenler ve pirinç pilavı ya da erişte, acem pilavı gibi pilavları da tercih edebilirler ama olabildiğince az yağlı olmalıdır.

İftar Saatinde Yenilmesi Gerekenler: Taze bir adet mevsim meyvesi, yeşil ya da benzer bir salata ama yine burada da işin püf noktası az yağlı olarak yapılmasıdır. Sirke ya da limon suyu kullanılabilir. Tuz mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Burada da ana öğün yiyeceği olarak kıymalı yumurta yenilmelidir. Yumurtanın tok tutucu özelliği vardır.

2. Gün

Sahur Saatinde Yenilmesi Gerekenler: Tıpkı birinci günde olduğu gibidir. Komposto yapılan yiyecek türü ve yine benzer biçimde yapılan pilav malzemesi değiştirilerek yenilebilir.

İlgili yazı:  Kilo Almak İçin Kolay Yemek Tarifi

İftar Saatinde Yenilmesi Gerekenler: Ramazan diyeti 2. Gününün iftar saatinde yenilmesi gerekenler ise yağsız sütle yapılan güllaç, yağsız ve domates soslu olarak hazırlanan erişte, yanında ise ana öğün olarak etli kuru fasulyedir.

3. Gün ve Ramazan Diyeti İle İlgili Önemli Bilgiler Yazımızın Devamında 

 

Fikrini paylaş