Sağlıklı Diyet Yemekleri

Diyet yapmak oldukça revaçta olan bir konu ve diyet listesi hazırlamak artık herkesin dilinde. Ancak diyet yapmak demek yerine sağlıklı beslenmek demek daha doğru bir tanım olsa gerek. Kilo aldıran etkenleri incelediğimizde aslında hiç de sağlıklı olmayan şeyleri tükettiğimizi fark ediyor ve diyet kisvesi altında bu gidişata bir dur diyoruz. İşlenme oranı en az olan ürünlerin tüketilmesine özen gösteriyoruz. Vücuda zararı olan, asit içerikli maddelerin alınmasından uzak duruyoruz. Sadece kilo yapıyor diye değil kilo yapmasının asıl nedeni olan olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına diyet yemeklerine başvurulmaktadır. Bilindiği üzere kilo almanın tek neden fazla yemek yeme alışkanlığından kaynaklanmaz. Her ne kadar az yeme yeseniz de kalori değeri yüksek besinlerin tüketilmesi, vücudun pH dengesini bozacak yani bazik halden asidik hale getirecek gıdalardan tüketmek hem sağlığın körelmesine hem de kilo alınmasına neden olmaktadır.

Diyet yemekleri

Diyet yemekleri

 

Sağlıklı Diyet Yemekleri Nedir?

İçerisinde sağlık kelimesi geçiyor olması olabildiğince organik olması anlamını taşımaktadır. Her maddenin (yağ, protein, karbonhidrat, vitamin, mineral…) yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınmasını simgeler. Bir besin ne kadar az işlemden geçiyorsa o kadar sağlığını ve yapısını korur. Diyet yemeklerinin tabanında az işlenmiş, az yağlı ve doğal yağlardan meydana gelen menüler bulunmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir diyet programı herhangi bir besin kaynağında kısıtlama yapmaz, dengeleme gerçekleştirir. Örneğin günlük alınması gereken karbonhidrat değerinin belirlenmesi halinde sınırı aşmayacak kadar ekmek yemenin kimseye zararı yoktur. Ancak yemeklerde porsiyon miktarı da oldukça önem arz etmektedir. Bu konudan ise yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğiz. Ancak bilinmesi gereken şey diyet yemeklerinin tatsız tuzsuz olduğu değil, vücudun aslında ihtiyacı kadar olan tuz ve şeker oranını ihtiva etmesidir.

Diyet deyince ilk akla gelen salata

Diyet deyince ilk akla gelen salata

Diyet Yemekleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe şöyle bir açıklık getirmeliyiz. İnsan yemek yeme için yaşamaz, yaşamak için yemek yer. Bu anlayışı belirlerseniz şayet gerekli beslenme düzenine ayak uydurmanız çok da zor olmayacaktır. Gelelim diyet yemeklerine. Diyet yemekleri isim bakımından düşünüldüğünde tadı tuzu olmayan sevimsiz yemekler olarak akla gelir. Ancak en lezzetli yemeklerden meydana gelen menülerle karşılaşmayan kişiler bu yorumda bulunabilirler. Dünyanın nimetlerinden olan baklagillerin, meyvelerin, sebzeleri, beyaz/kırmızı etin ve daha sayamadığımız pek çok kaynağın doğru pişirilmesi demektir diyet yemekleri. Örneğin protein kaynağı olan etin pişirilme şekli, süresi oldukça önemlidir. Belli bir süre piştikten sonra protein özelliğini kaybedip yalnızca vücuda yağ olarak katılması etin en casus özelliklerinden birisidir. Ya da sebzeler haşlanarak yenilirken yine aynı şekilde belli bir süre sonunda içerisindeki vitamin, mineral ve enerji kaynaklarının işlevlerinin yitirildiğini mutlaka bilmek gerekmektedir. Yani diyet yaparken sadece yazılanı yemek değil yazılanı hakkıyla yemek oldukça önemlidir. Ayrıca ünlü hamburger firmalarının menülerine hem yüksek miktarda para ödeyip hem sağlınızdan olmaktansa, marketin/ pazarın sebze reyonundan alacağınız bir brokoli ile kaç öğün idare edeceğinizi tahmin dahi edemezsiniz. Ayrıntılara dökecek olursak şayet diyet yemekleri hem ucuza gelen hem de sağlığı getiren yemeklerdir. 

Bir diğer özen gösterilmesi gereken konu ise yemek pişirirken eşlik eden yağdır. Öncelikle asla ve asla yanmış olan yağlarla herhangi bir yemek yapmamalısınız. Daha sonra margarin gibi kimyasal ortamda varlığını sağlamış yağlardan uzak durmalısınız. Katı yağlar değil sıvı yağları tercih etmelisiniz ancak bazı zamanlarda kahvaltıda bir tereyağı bal kaçamağının kimseye zararı olmaz J. Yıllardır bir aklanan bir kötülenen tereyağı aslında vücutta en kolay eriyen yağlardan birisidir. Dikkat ettiyseniz şayet oda sıcaklığında dahi eriyen bir yağ olan tereyağı yeteri kadar tüketildiğinde zararı olmaya ve aslında yararı olan yağlar arasındadır. Bir diğer kullanılması gereken yağ çeşidi ise zeytinyağıdır. Yağ kullanımından bahsetmişken her ne kadar aşırı lezzetli olsa da kızartmalardan her anlamda uzak durulmalıdır. Kızartma yağ deposu olduğundan değil vücudun asidik olmasını sağlamasından ötürü kilo alımını sağlamaktadır. Diyet yemeklerindeki asıl amaç vücudu olabildiğince bazik hale getirmektir.

Önemli olan kilo kaybetmek değil, sağlıklı forma girmek

Önemli olan kilo kaybetmek değil, sağlıklı forma girmek

 

İlgili yazı:  Diyete Başlarken Yapılan 2 Önemli Hata

Diyet Yemeklerinde Porsiyon

Porsiyon dediğimiz kavram aslında alınması gereken maddelerin oranları ile alakalı bir durumdur. Bu sebeple her besinde ne kadar enerji kaynağının bulunduğunu bilmeli ve de ne kadar miktarda olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Örneğin kahvaltıda yenmesi tavsiye edilen bir yumurta içerisinde Tanrının bir hediyesi olarak gerekli yağ ve protein oranı bulunmaktadır. Anne sütünden sonra en yararlı protein kaynağı olarak yumurta gelmektedir. Bazen çevrenizden ben sabahları 5 yumurta yiyorum gibi cümleler duyabilirsiniz. Bu gibi abartılı protein alımlarını gerçekleştirmek isteyen kişiler spor salonlarında sürekli vücut yapamaya çabalayan kişilerdir. Sizlerin öyle bir gayesi yoksa şayet hekiminizin uygun gördüğü miktarlarda alınması gereken maddeleri vücudunuza almalısınız. Ayrıca diyet yemeklerinde uygulanabilecek değişimler de kişilerin diyetlerde olan esneklik sayesinde sıkılmadan sonuca varmalarını sağlamaktadır.

 

Örnek Diyet Yemeği

Diyet yemeğinizi hazırlamadan önce kendinize uygun bir liste hazırlayın. En doğru öğün listesini belirlemek için diyet listesi nasıl hazırlanır başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Sebzeli Karabuğday

Vereceğimiz bu tarif oldukça zengin içeriğe sahip olan ve oldukça doyurucu özelliğe sahip olan bir tariftir. Yerken de oldukça mutlu olacağınızı düşündüğümüz bu tarifi denemenizi şiddetle tavsşye ederiz.

Malzemeler:

Karabuğday (250 gr)

Kaynar su (500 ml)

Tuz (yarım çay kaşığı)

Zeytinyağı (2 çorba kaşığı)

Kereviz (1 sap)

Havuç (orta boy)

Tercihen zeytinyağlı kuru domates (1 avuç)

Kuru soğan (2 adet orta boy)

Dilediğiniz baharatlar

Yapılışı:

İlk olarak kaynar suyunuzu elde etmelisiniz. Ardından elinizde var olan karabuğdayları kaynar su içine atınız. Yarım çay kaşığı tuzu da ilave ederek ocağın orta gözünde hemen hemen 15 dakika haşlayın. Nasıl ki pilav piştikten sonra demlenmeye bırakılıyorsa karabuğdaylarınızı da haşlamanın ardından demlenmeye bırakın. Karabuğday bir kenarda demlenirken siz bu sırada sebzeleri yemek için uygun hale getirin. Havuçları dilediğiniz irilikte rendeleyin. Kuru domatesleri ve kerevizi dilediğiniz irilikte kesin. Soğanları ise diri olarak ağzınıza gelmesini istiyorsanız iri yoksa ölsün istiyorsanız ince doğrayın. Daha verimli bir sonuç elde etmek için havuçları ve soğanı 2 çorba kaşığı yağ eşliğinde 5 dakika kavurun. Ardından diğer sebzeleri de ekleyerek kavurmaya devam edin. Demini almış olan buğdayları da karışıma ekleyerek güzelce karıştırın. 5 dakika da bu şekilde kavurmanın ardından yemeğiniz servise hazır. Dilediğiniz sıcaklıkta tercih edebilirsiniz. 

Karbonhidrat deposu karabuğday ile ile hazırlayacağınız lezzetli bir salata için Karabuğday Salatası Tarifi yazımızı incelemeyi unutmayın.

Yukarıda tarif ettiğimiz yemekte hem protein hem yağ hem de karbonhidrat oranı oldukça dengelidir. Bu dengenin sağlanması oldukça kolay olmakla beraber yemeniz gereken miktarın yaklaşık 4 yemek kaşığı olduğunu unutmamalısınız. Bu da ortalama bir porsiyona tekabül etmektedir.

Sağlıklı Diyet Yemekleri ve Fast Food

Elbette sizlere lezzet konusunda açıklamalarda bulunmayacağım. Ancak bir yemeğin ne için yendiğinin bilincinde olunursa o yemek dünyanın en güzel yemeği olur. Örneğin çocuklar pırasa yememek için ısrar ederler ancak anneleri yemeleri için baskı yaparlar. Hâlbuki anne de zamanında o yemeği yemeyi reddediyordu. Büyüdü ve pırasanın yararlarını öğrendi, şimdi tadını önemsemeksizin yiyor. İşte diyet yemeklerine de bu gözle bakmak gerekmektedir. Tadı elbette önemli ama fast foodlarla mukayese dahi edilemez. 

0 yorum

Fikrini paylaş