Sıkılaşma Hareketi İçin Atlama İpi Kullanın

Sıkılaşma hareketi vücudunuzdaki kasların gerilimini artırarak daha sıkı bir görünüm kazanmanızı sağlar. Daha önce sıkılaşma egzersizleri ile ilgili bir yazı paylaşmıştık, bu kez de atlama ipi ile sıkılaşma sürecine bakacağız.

İp atlama mükemmel bir kalori yakan egzersizdir ve sağlıklı bir kiloya sahip olmanıza ve bunu korumanıza yardım eder. Uzmanlara göre 70 kilo bir insan 30 dakika ip atlayarak 372 kalori yakar. İp atlamak çok sıradan görünmesine rağmen, ip atlama düzenini değiştirmek, monotonluğu engeller ve fiziğinizi geliştirerek farklı kaslarınızı çalıştırır.

Sıkılaşma hareketi ve ip atlama

Aşağıda anlattığımız ip atlama teknikleri sıkılaşma hareketi için birebir. Yazının sonundaki ip atlama videosunu izlemeyi unutmayın 🙂 Daha fazla sıkılaşma hareketine mi ihtiyacınız var? Sıkılaşma egzersizleri başlıklı yazımızı okuyun ve resimli anlatımlarla yeni egzersizler öğrenin.

 1. Basit Tek Zıplama

İp atlamanın en basit tekniklerden biri iki ayakla tek seferde zıplayarak ip atlamadır. Egzersiz sırasında zıplama temponuzu hızlandırın ve yavaşlatın ve zıplamanızı böyle bitirin. Ya da tek bir hızda bütün egzersizi bitirin.

 1. Basit Arka Zıplama

Arka zıplamalar, basit tek zıplamalar gibidir. Ancak, atlama ipini zıplarken ön tarafa çevirmek yerine bu sefer atlama ipini arkaya doğru çevirirsiniz.

 1. Yandan Yana

Biraz rutini değiştirmek ve farklı kas gruplarını çalıştırmak için, ayak hareketlerini yandan yana zıplamaya değiştirin. Bu egzersiz sırasında, yukarı ve aşağı zıplamak yerine, iki ayakla birden bir yana bir diğer yana zıplanır.

 1. Önden Arkaya

Önden arkaya zıplamak yandan yana zıplamaya benzer. Bu sefer de ayaklar yandan yana yerine önden arkaya zıplar. Zıplama rutininizi değiştirirek, farklı kas gruplarını çalıştırır ve sonucu artırırsınız.

 1. Koşarak Zıplama

İp atlamayla hızlıca koşu yaparak, koşarak zıplamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu egzersizde bir ayağınızla bir kerede zıplarsınız. Koşarak zıplamayla yavaş zıplamaları egzersiz sırasında birleştirerek daha çok yarar sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yerinde koşmak yerine öne doğru koşarak da ip atlayabilirsiniz. Daha sonra geriye doğru giderek tekrar edebilirsiniz.

 1. Bacaklarını Açarak Zıplama
İlgili yazı:  Hangisi Doğru: Adonis Kası mı Yan Karın mı?

Bacaklarını açarak zıplamak için, bacaklarınızı aralayın ve birleştirin, değiştirerek zıplayın. Bu hareket normal zıplama hareketi gibidir ancak fark olarak atlama ipiyle yapılır.

 1. Dizleri Bükerek Zıplama

Dizleri bükerek zıplama koşarak zıplamaya benzer. Ama bu egzersizde dizlerini biraz daha yukarı kaldırırsınız. Buradaki amaç dizlerinizi olabildiğince yukarı doğru kaldırabilmektir ve yanmayı hissedebilmektir.

 1. Kalçaya Değerek Zıplama

Kalçaya değerek zıplamayı tamamlamak için, koşarak zıplayın ve her seferde ayaklarınızı kalçanıza değdirmeye çalışın.

 1. Makas Adım Zıplama

Makas adım zıplama için bir ayağınızı öne diğer ayağınızı arkaya koyun. Her zıplama sırasında, öndeki ayağınızı arkaya, arkadaki ayağınızı geriye alın ve makas gibi hakeret edin.

 1. Tek Ayak Üstünde Zıplama

Bir kerede iki ayakla ip atlamak yerine, tek ayağınızın üzerinde zıplayın. Ayağınız yorulduğunda diğer ayağınıza geçin.

 1. Daire Zıplama

Daire zıplama yapmak için, bir noktadan başlayarak yavaşca bütün vücudunuzu daire şeklinde zıplayarak hareket ettirin. Bu hareketi tek ayak üzerinde zıplayarak da yapabilirsiniz ve diğer ayakla da geri dönerek aynısını yapabilirsiniz.

 1. Çift Zıplama

Çift zıplama zor olabilir çünkü bir zıplamada ipten bir kere atlamak yerine, bir zıplamada atlama ipini etrafınızda iki kere çevirmelisiniz. Sonuç olarak, zıplama hızınız aynı kalsa da, kollarınız iki katı hızlı hareket etmiş olur.

Fikrini paylaş