Six Pack Karın Kasına Giden 6 Adım

Görsellik kaygısının ötesinde, düzenli bir programla inşa edilmiş six-pack karın kası vücudumuza dair önemli sinyaller verir. Vücutta fazla yağların en yoğun depolandığı bölge olan bel ve karın çevresinin sağlıklı bir görünüme sahip olması, vücut yağ oranımızın normal seviyelerde olduğunu, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına karşı güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olduğumuzun göstergesidir.

Yani giderek genişleyen bel ölçüsü ve sarkan göbek çeperinde, “şişman görünmek”ten daha ciddi tehlikeler var. Bu nedenle karın egzersizleri, cardio ile birlikte zindelik antremanlarımızın olmazsa olmazı konumunda. Sizin için, karın kası çalışan her spor severin “ütopyası” olan six pack karın kasının oluşmasına yardımcı olacak 6 adım belirledik.

1. Mekik = Karın Kası Efsanesini Unutun

Evet, mekik egzersizleri karın kası oluşumunda önemli bir yardımcıdır; bununla birlikte sadece mekik çekerek 6-pack sahibi olma fikri biraz abartı duruyor. Unutmayın, karın kası oluşumunda temel nokta yağ yakımını hızlandırmaktır ve yağ yakımı, tüm vücudun harekete geçtiği, metabolizmanın hızlandığı egzersizlerde (cardio, koşu, kürek vb.) maksimum seviyeye ulaşır. Tüm hafta metabolizmanızı yüksek seviyede tutacak bir programı tercih edin. Vücut direncini artırmak için antremanlarınıza mutlaka plank dahil edin.

2. Mutfak: En Az Salon Kadar Önemli

Karın kasınızın oluşumunda spor salonunda yaptığınız egzersiz kadar, beslenme alışkanlıklarınız da belirleyici rol oynar. Six-pack programınızın yanında mutlaka yağ yakımına yardımcı olacak bir diyet uygulayın. Özellikle metabolizma dengenizi bozacak geç saatte ana öğün alışkanlıklarını terkedin.

3. Hedef Aralıklarınızı Belirleyin

Alışkanlıktır, 6 Pack antremanına başlayan bir sporcu her antremandan sonra ayna karşısında kendini seyre dalar. Karın kası inşası zaman isteyen bir süreçtir. Bu nedenle günlük egzersizlerin işe yaramadığını düşünmeyin. Kendinize bir takvim belirleyin buna sadakatle uyun.

4. Eserinizi Ölçün-Biçin-Fotoğraflayın

Belirlediğiniz aralıklarla mezura yardımıyla bel ölçünüzü alın ve kaydedin. Haftalık veya aylık olarak aynı açılardan karın bölgenizin fotoğrafını çekin ve değişimi analiz edin. Başarınızı bir film şeridi halinde görmek sizi oldukça motive eder.

5. Kendinizle Yarışın, Photoshop ile Değil

Sporun temel amacının zinde kalmak ve yaşam kalitesini artırmak olduğunu unutmayın. Size iyi hissettirdiği sürece, kendinize başka bir motivasyon aramayın. Doğal yollardan ayrılmayın ve bedeninizle daima barışık kalın.

6. Planladığınız Yeter, Harekete Geçin

Atmanız gereken ilk adımı sona sakladık. Fazla söze gerek yok, bir türlü gelmeyen uygun zamanı beklemeyi bırakın. Ertesi gün için sizi ayağa kaldıracak bir alarm kurun ve egzersize başlayın!


Görsel: leanitup

 

Fikrini paylaş