Soya Sütünün Faydaları Nelerdir

Laktoz intöleransı veya bilinen adıyla laktoz alerjisi olan kişiler hayvansal kaynaklı süt tüketemezler. Soya sütünün faydaları yazımızda laktoz içermeyen soya sütü hakkında bilgilere yer verdik. 

Soya sütünün yararları dendiğinde ilk akla gelen husus soya sütünün inek sütünden daha fazla lif içermesi. Protein bakımından da zengin bir besin olan soya sütü meme kanseri başta olmak üzere bir çok kanser türüne karşı koruyucu etki içeren izoflavon da barındırıyor.

Soya Sütü Hazırlanışı

Evde soya sütü hazırlamak isteyenler için şunu söyleyelim: soya sütü en basit anlatımla soya fasülyesinin bir gün suda bekletilmesi ve daha sonra blender yardımıyla püre haline getirilmesiyle hazırlanıyor. Hazırlanan püre halindeki soya süzülerek suyu çıkarılıyor ve bu su 10 dakika kadar kaynatılarak soya sütü elde ediliyor.

Bu işlemler size zor geldiyse hazır ambalajlı soya sütlerini marketlerde de bulabilirsiniz. Özellikle son yılların popüler soya ürünü SoyPro soya sütü Türkiye pazarına giriş yaptı ve bazı raflarda yer alıyor.

Soya Sütünün Faydaları

Yapılan araştırmalarda soya sütünün kadınlarda menopoz dönemi ağrılarını azalttığı ve kalp damar hastalıkları riskini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Soya sütü bitkisel bir ürün ve inek sütü gibi yağ da içeriyor fakat soya sütü kötü kolesterol içermeyen yapısıyla bir adım öne çıkıyor.

Soya sütünün yararlarının yanında bazı yan etkileri de bulunabilir. Bir yan etki olmasa da soya sütünün inek sütü karşısında en önemli dezavantajı içerdiği kalsiyum oranı. Soya sütü inek sütüne oranla 4 kat daha az kalsiyum içeriyor ve bu durum özellikle gelişim çağındaki çocukların ve kemik gelişimi süreçlerinin ihtiyacı olan kalsiyumu soya sütünden elde edemeyecekleri anlamına geliyor.

Soya Sütünün Yan Etkileri

Soya sütünün bilinen en önemli yan etkisi soya alerjisi olan kişiler üzerinde gözlemlenmiştir. Eğer soya fasülyesine veya soya sosuna alerjiniz varsa, doğal olarak soyanın bir yan ürünü olan soya sütüne de temkinli yaklaşmalısınız.

İlgili yazı:  Fırında Sebzeli Somon Tarifi

Ayrıca bazı araştırmalarda soya sütünün aşırı tüketiminin tiroid hormon dengesine olumsuz etki ettiği bulgusuna ulaşılmıştır. En doğru seçim olarak siz de soya sütü kullanmadan önce soya alerjiniz olup olmadığı test edin ve kullanım miktarınızı doktorunuza danışın.

Soya Sütünün Besin Değerleri

Soya sütü kaç kalori sorusu da özellikle diyet döneminde soya sütü tüketen bireyler için önemli. 100 gr soya sütü 54 kalori içerir. Ayrıca soya sütünün 100 gramında 118 mg potasyum ve 51 mg sodyum bulunur.

Soya Sütü Kaç Kalori

Kalori (kcal) 54
Karbonhidrat (g) 6
Protein (g) 3,3
Yağ (g) 1,8

Fikrini paylaş