Spor Markalarının Kadınlara Özel Reklamları – 8 Mart Özel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü – Kadınların olmadığı bir dünya elbette düşünülemez. Tarih boyunca türlü mücadelelerle hak ve özgürlüklerini kazanan dünya kadınlarının hala mücadele etmesi gereken onlarca alan var. 

Neyse ki spor bu alanlardan biri değil ve kadınların sportif yaşamda etkisi her geçen gün artıyor. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel spor markaları tarafından kadın sporculara destek amaçlı hazırladıkları reklamları derledik.

Nike Women – Bizi Böyle Bilin

Kadın sporcularla yapılan işbirliklerinde Nike oldukça yenilikçi bir güçlü bir üslup kullanıyor. Farklı dillere çevrilen “Bizi Böyle Bilin” veya “This is us” markanın ses getiren kampanyalarından biri oldu.

Nike Women Orta Doğu – Elalem ne der?

Her ne kadar Nike bu kampanyasına “What will say about you” / “Senin hakkında ne söyleyecekler?” ismini verse de biz tanıtımı çok daha bilindik bir sloganla özdeşleştirdik: Elalem ne der?

Özellikle kadın haklarının baskı altında olduğu Orta Doğu bölgesi için öne çıkarılan reklamda farklı spor dallarında günlük egzersizlerini yapan kadınlara toplumun bakışı ele alınıyor.

Adidas Running – Ben pozitif enerjiyim

Kadın haklarına yönelik bir vurgu olmasa da adidas tarafından hazırlanan “I AM POSITIVE ENERGY” reklamı kadınların sosyal hayattaki görünürlüğünü öne çıkaran bir kampanya ve 7 milyona yakın izlenme ve tempolu kurgusuyla dikkat çekiyor.

Puma – Bu sensin

Her kadının farklı özellikleri, farklı güçlü ve zayıf yönleri var. Cara Delevinge ile birlikte hayata geçen kampanyada Puma kadınlara sesleniyor ve “Kalabalığı takip etme! Herkes yapıyor idye başkalarını yaptıklarını taklit etme! Kim olduğunu kabul et ve bundan dolayı kimseden özür dileme! Kendi ayakların üzerinde dur ve SEN OL!” çağrısı yapıyor.

Farklı markaların kadın koleksiyonlarını tanıttığı kampanyaları serimize dahil etmedik, daha çok kadın kimliğinin farkındalığını yansıtan tanıtımları seçtik. Türkiye’deki spor giyim markalarının ise bu alanda bir kampanyası henüz bulunmuyor. Atladığımız bir tanıtım varsa yorum bölümüne eklemeyi unutmayın 🙂 8 Mart Kutlu Olsun!

0 yorum

Fikrini paylaş