Sporcular İçin 3 Öğün Protein Diyeti

Performansını korumak isteyen bir sporcu için düzenli beslenme ve yeterli protein alımı kadar, öğünlerinin miktarı ve zamanlaması da çok önemli. Metabolizmanızın sindirim alışkanlıklarına uygun bir protein diyeti uygulamak, verimliliğinizi maksimuma çıkarmanız için önemli bir besin kaynağı olacaktır.

Sizin için, gün içinde doğru protein alımına örnek olabilecek bir 3-öğün protein diyeti hazırladık. Ara-öğünleriniz elbette önemli, fakat bu makalemizde yalnızca protein kaynaklı ana-öğünlere dair öneriler yer alıyor.

Güne Protein ile Başlayın

Uyku gibi uzun bir dinlenme ve açlık süresinin ardından, sabahları alacağınız protein vücudunuza enerji sağlar ve tokluk hissi kazandırır. Sıradan bir güne başlıyorsanız, sabahları protein ve karbonhidratın dengede olduğu bir kahvaltı size iyi gelecektir. Antrenman gününüzdeyseniz, kahvaltınızın yanına bir protein içeceği ekleyebilirsiniz. 500 kalorilik bir kahvaltıdan, 35-40 gr protein almak ideal aralık olacaktır.

Öneri: 2 Yumurtalı ve beyaz peynir & domatesli omlet, ceviz yanında meyve veya dilim limon ilaveli çay (520 kalori / 34 gr protein)

Antrenman Sonrası Öğün

Protein içeren besinlerin güçlü bir onarıcı ve geliştirici olduğunu unutmayın. Antrenman sonrası öğün bu nedenle çok önemli. Antrenman sürenize göre, onarım öğününüz için 25-35 gr protein içeren besinleri dahil etmelisiniz.

Öneri: 1 Elma yanında 200 gr az yağlı tulum peyniri (280 kalori / 25 gr protein)

Onarıcı Bir Uykuya Hazırlık

Gece yastığa başınızı koymadan önce atıştırmak çoğu zaman hoş karşılanmaz. Fakat bu düşünce, yağlı gıdalar veya atıştırmalıklarla ilgili. Sağlıklı bir sporcunun gün içindeki aktiviteleri kadar, uykusu da kas gelişime yardımcı olmalı. Uyguladığınız protein diyeti doğru bir finalle sizi başarıya götürebilir. Gece boyunca ihtiyacınız olan protein ve şekeri, sizi dinlendirecek az yağlı bir içecekle karşılayabilirsiniz.

Öneri: 1 bardak yağsız & çikolatalı süt -Antrenman ihtiyacınıza göre protein tozu ilave edebilirsiniz- (200 kalori / 16 gr protein)


*Bu yazıda yer alan beslenme önerileri her bünye için uygun olmayabilir. Antrenman türü ve süresine göre günlük enerji ve protein ihtiyacınız değişiklik gösterir. Öğünleri hazırlarken kullanılan ürünlerin besin değerleri değişkenlik gösterebilir.

 

Fikrini paylaş